narkolepsi

gün içinde uyuma hastalığı. bu hastalıkta olan kişiler olmadık zamanlarda (örneğin araba kullanırken, ders anlatırken) uykuya dalıp rem evresine geçebilirler. kişinin sosyal yaşantısını olumsuz olarak etkileyip kişide 48 uyumamış gibi sinirlilik hali gözükebilir. gündüz gelen bu uyuma isteğinin aksine gece uykuları düzensizdir narkolepsi hastalarının. eski bakanlardan attila koç bu hastalığa sahip biri olarak örnek gösterilebilir.
devamını gör...
avrupa yakası'nda bu hastalığın üzerine çekilmiş, dizinin en komik bölümlerinden biri vardır. aslı ile cem'in nişan töreni yapılacaktır. nişan yüzüklerini takması için ise bursa'dan iffet sütçüoğlu'nun eniştesi gelmiştir. zira ailenin en büyüğü odur. enişte bey'in narkolepsi hastalığından iffet ve tahsin sütçüoğlu dışında kimsenin haberi yoktur. nişan töreni de aşırı kar yağışı nedeniyle sütçüoğlu rezidansında yapılmasına karar verilince olaylar gelişir. enişteyi öldü zannetmeler, hayalet zannetmeler, aslı'nın suçu volkan'ın üstüne atmaya çalışması falan acayip komik bir bölümdür.
devamını gör...
en belirgin semptomlarından birisi gece yeterli derecede uyunmuş dahi olunsa gün içerisindeki aşırı uyku eğilimi görülmesidir. narkolepsi sahibi hastaların en olur olmadık yerlerde ve zamanlarda, kendileri de çoğunlukla farkına varmadan uykuya daldıklarını görmek olasıdır.
devamını gör...
lise bir yahut ikinci sınıftayım. okuldan eve dönüyorum ve öylesine uykum var ki yürürken gözlerim kapanıyor. kaldırım taşına sarılıp yatabilirim, o derece. yaklaşık 10 metre önümde bir kamyon vardı. ansızın gözlerim kapandı ve bilincim gitti. gözlerimi açtığımda kamyonun yanından geçiyordum. yaklaşık 15 adımı uyku ile uyanıklık arasında gitmişim.

bu yaşadığım olay narkolepsi vakası değil, aşırı derecede uykulu olduğum bir an sadece ancak narkolepsi hastaları bu durumu sürekli yaşarlar. her an ve her yerde kısa süreli uykuya dalma eğilimleri vardır. bir çeşit uyku bozukluğu.
devamını gör...
gündüz aşırı uyku eğilimi şeklindeki hastalık. gece yeteri kadar uyunmuş bile olsa gündüz fiziksel olarak uyuma ihtiyacının dayanılmaz olduğu haldir. kişi olur olmaz yerde ve zamanda kontrolü dışında uyku durumuna geçer. katapleksi, hipnogojik halüsinasyon ve uyku felci bu tip hastalarda olası rahatsızlıklardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.