narsisistik kişilik bozukluğu


--- alıntı ---
Kendini beğŸenme ve öz saygı ile aşŸırı ilgilenmenin olduğŸu bozukluktur. Üstünlük duygusu, beğŸenilme gereksinimi, kendini karşŸısındakinin yerine koyamama, küstahlık temel belirtileridir.
--- alıntı ---
devamını gör...

--- alıntı ---
Kendini beğenme ve öz saygı ile aşırı ilgilenmenin olduğu bozukluktur. Üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi, kendini karşısındakinin yerine koyamama, küstahlık temel belirtileridir.
--- alıntı ---
devamını gör...
psikiyatrik bir durumdur. tedavisi kesinlikle yoktur.
bu kişilerin düşünceleri;
kendinden başka hiç kimseyi kesinlikle beğenmezler, en doğru her zaman kendi düşünceleridir. kendi düşüncelerini kabul ettirmek için sürekli aşağılayıcı sözler, hakaret vari kelimeler kullanırlar. eleştiriye kesinlikle açık değillerdir. kendi düşüncelerini öyle savunurlar ki vahiy gelmiş havasındadırlar. bu insanlar kesinlikle beraber oldukları insanı zamanla depresif kişilik bozukluklarına iterler...

hayatı paylaştığı kişide görülen bozukluklar şunlardır;
kendine güvenmeme, sürekli kendini eleştirme, kendini sürekli bir yanlışın içinde gibi düşünme...
size tavsiyemse eğer böyle bir insanla yaşıyorsanız, derhal yanından uzaklaşın. cünkü sizin de hasta olmanız an meselesidir.
devamını gör...
--- alıntı ---

narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler, başkalarının düşünce ya da isteklerine gereken ilgiyi gösteremeyen kişilerdir. plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında, gereken ilgiyi göremediklerinde aynı narkissos gibi erirler, çökerler. başkalarının hakkına saygı göstermeden ve gerçeklerle bağdaşmasa bile daima kendilerini haklı göstererek ve o hedefi, gerekli emeği vermeden bile haketmiş sayarak en önde, en gözde ve tek olmak isterler. kendilerini başkalarının yerine koyamaz ve başkalarini anlayamazlar. sanki her şey sadece kendileri için vardır ve ne olursa olsun her şeyin kendi amaçlarına hizmet etmesi gerekir. başkalarının fikir ve hareketleri kendi amaçlarına hizmet ediyorsa vardır, aksi halde bu fikir ve hareketler tahammül edilemez düşüncelerdir. gerçekle bagdaşmayan, başkalarinin zararına olup sadece kendi çıkarlarına uygun, kendi plan ve hedeflerine hitap eden maddi ve manevi kazanç sağlayabilecek plan ve hedeflerine ulaşamadiklarinda öfkelerine hakim olamaz, saldırganlaşır, çöker hatta ağır psikotik tablolara girerler.

kaynak: wikipedia

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

narsistik kişilik bozukluğu kendini mükemmel görmek, başkalarını düşünmemek ve başkaları tarafından yargılanmaya aşırı hassasiyet olarak tanımlanabilir. sadece kendini düşünmek ve davranışlarının başkalarına olan etkisini umursamamak bu kişilerin en temel özellikleridir.

narsistik kişiler genelde ilgi odağı olmayı, dikkat çekmeyi ve olayları kontrol etmeyi isterler. başkalarının hayranlığını ve sevgisini kazanmayı şiddetle arzularlar. kendileri hakkında mükemmelliyetçidirler. dikkati üzerlerine toplamak için tiyatromsu krizler yaratabilirler. bu kişiler herkesin ve herşeyin kendilerine bağlı olması gerektiğine inanırlar.

narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler mükemmele ulaşmak için aşırı derecede çaba sarfederler. birisi kendilerini yada yaptıkları işi eleştirdiğinde büyük bir öfke ile tepki verirler ve saldırganlık gösterebilirler.

diğer taraftan bazı narsistik kişiler ihtiyaçları olan tüm ilgi ve dikkati çekmelerine yetecek kadar yetenekli ve başarılı olabilirler. böylece her hangi bir problem yaşamazlar ve gayet sağlıklı görünebilirler. bu durumda bile hala kendilerinden bekledikleri normal üstü beklentileri nedeniyle tam olarak tatmin olmayabilirler.

narsistik kişiler genelde kendi değerlerini fazlası ile abartırlar. sürekli olarak yeteneklerini olduğundan fazla gösterirler, ukala, gösteriş meraklısı ve kendini beğenmiş görünürler. kendilerinin herkesten daha üstün olduğuna inanırlar. bu şekilde düşündükleri sürece kendilerini güvende ve mutlu hissedebilirler. kişiliklerinin olumsuz taraflarını genelde inkar ederler ya da mantıklı açıklamalar getirirler. fakat kişi eğer önemli başarılara imza atamaz ise büyük bir ikilem yaşamaya başlarlar. bunun sonucunda kendilerini sahtekar, boş ve mutsuz hissederler.

bu kişiler duygusal olarak uç noktalarda yaşarlar; dolayısıyla ya kendilerini mükemmel görürler ya da utanç içinde kahrolurlar. başka insanların onaylaması ile kendilerini mükemmel hissederler, gururlu, kibirli ve mağrur olurlar, kendi kendilerine yetebilirler. başkalarının onayı olmaz ise yada kesilirse birden kendilerini aşağı hissederler, çirkin olduklarını düşünürler, kıskançlık ve haset duyarlar ve kendilerine olan tüm güvenlerini yitirirler.

narsistik kişiler başkaları ile işbirliği yapmakta zorlanırlar çünkü dikkatleri hep kendi üzerlerinde olur. yaptıkları her işte insanların hayranlığını kazanmaya ve mükemmelliklerini ve üstünlüklerini ispatlamaya çalışırlar. başka insanların duygularını yada ne yaşadığını algılayamazlar. empati yapamazlar ve ender olarak bir insana duygusal olarak bağlanabilirler. eğer başkalarının ihtiyaçlarını sezebilirlerse bunu o kişilerin zayıflıkları olarak değerlendirirler.

narsistik kişiler başkalarının kendi rahatları ve mutlulukları için başka insanların isteklerinden vazgeçmeleri gerektiğine inanırlar. sadece bir şeyi istiyor olmaları elde etmek için yeterli bir nedendir. başkalarından özel muamele görmeyi hakettiklerine inanırlar. bu insanlar genelde başkalarına haset ederler ve diğer insanların da sürekli kendisini kıskandığını düşünür. başka insanların sahip oldukları değerleri ve başarıları kıskanır.

bu kişiler çoğunlukla başkalarının kendilerini nasıl algıladıklarına dikkat ederler, dolayısıyla değerli, üstün saydıları, özel yada yüksek statüye sahip insanlar ile olarak kendi değerini arttırmaya çalışırlar.

narsistik kişilerin başkaları ile olan ilişkileri sorunludur çünkü aşırı ilgi ihtiyaçları ve başkalarının duygu ve düşüncelerini umursamamaları yüzünden insanlar uzaklaşırlar. sosyal olarak aktif, keyifli ve cazip olabilirler fakat insanlara karşı sorumsuz ve kibirlidirler.

özel ilişkilerinde narsistik kişiler eşlerinden karşılıksız sevgi ve ilgi isterler buna karşılık hiç bir sorumluluk almazlar. bu kişilerin bir ilişkiye girmesinin iki nedeni vardır; ya arzu ettikleri bir noktaya ulaşmak (mevki, para, pozisyon vs) yada mükemmelliklerini sürekli onaylayıp destekleyecek birine duydukları ihtiyaç. narsistik kişiler ile birlikte olan insanlar çoğunlukla daha once narsistik bir anne yada babaya sahip olmuş kişilerdir, öyle ki çocukluklarında sömürünün ve ilgisizliğin sevgi olduğunu öğrenmişlerdir. dolayısıyla narsistik bir eş ile birlikte olduklarında kendi haklarını aramayı düşünmezler ve ilişkilerinde kalarak eşlerinin kendilerini hiç bir karşılık vermeden kullanmalarına izin verirler.

narsist kişiler toplumsal sorumlulukların kendileri için geçerli olduğuna inanmazlar. karşılığında hiç bir şey vermeden başkalarının kendilerine hizmet etmesini beklerler. istekleri olmadığında sözlü saldırılar, sinir krizleri, duygusal, fiziksel yada cinsel taciz ile tepki verebilirler. birisi çıkıp bencil ve sömürgen yapılarını yüzlerine vurmaya kalkarsa aşağılayıcı ve saldırgan olabilirler.

mükemmel olduklarına dair inancı koruyabilmek için her tür davranışı gösterebilirler; değerlerini değiştirebilir, yalan söylemek, aldatmak, inkar etmek ve hatta gerekirse suç işlemek.

tam olarak hastalığın sebebi bilinmiyor ama bazı araştırmacılar çocuklukta yaşanılan tecrübeler ile bağlantılı olduğunu öne sürmüştür. hastalık genelde ergenlik çağının başında ortaya çıkmaya başlamaktadır.

belirtiler;

kritize edilmeye karşı öfke, utanç ve aşağılanma hissi duyar
kendi çıkarları için başkalarını kullanır
sadece kendini düşünmek
yeteneklerini ve başarılarını abartır
başarı, güç, güzellik, zeka yada ideal aşk ile ilgili fantaziler kurar
başkalarının kendisine farklı davranması gerektiğine dair beklentiler
sürekli insanların dikkatinin ve beğenisinin üzerinde olmasını beklemek
başkalarını kıskanmak ve haset etmek
aşırı gurur ve mükemmel olduklarına dair inanç
suçunu kabul etmez ya da eleştiriyi kaldıramaz
fedakarlık yada iyilik yapmaz ama gösteriş amacı ile küçük davranışlarda bulunabilir
empati yapamaz
herşeye hakkı olduğuna inanır
yüzeysellik
sürekli şöhret, zenginlik ve başarı hayalleri kurar
dikkat çekmek, ilgi odağı olmak ve övülmek arzusukaynak: http://www.hatunca.net/psikoloji-mainmenu-258/kisilik-bozukluklari-mainmenu-108/320-narsistik-kisilik-bozuklugu
--- alıntı ---

devamını gör...
--- alıntı ---

kendilerinin cok onemli, vazgecilemez olduklari seklinde bir dusunce icerikleri vardir. halk arasinda "buyuk daglari ben yarattim" denen tavirlar icindedirler, gosterisci ve kendini metheden konusma ve davranislar icindedirler. bunlarin karsiliginda bekledikleri ilgi, ovgu, hayranlik ifadeleri ile karsilasmadiklarinda hayrete dusup, hayal kirikligi ve mutsuzluk donemleri yasayabilirler.

baskalarinin da kendi basarilarindaki katkisini gozardi edip, onlari hesaba katmazlar. otorite ya da ust duzey kisilerle ilesim kurmak icin cabalayip, baglanti kurduklari bu kisilere abartili nitelikler atfederler. bu sekilde kendilerini de bu kisilerden varsayarlar. daima bir kurumun en yetkilisi ( bashekim, profesor, mudur, komutan, isveren vs.) gibi en yetkili ile iletisime gecip, digerlerinin fikirlerine aldirmazlar.devamli olarak birseyde ne kadar iyi olduklari, oradakilerin kendilerini nasil el ustunde tutup, deger verdigi, sevgi ve saygiyle karsilandigi uzerinde dusunurler. cevrelerinden surekli ovgu, alkis beklerler. sira beklemek, izin istemek, yol vermek onlarin sozlugunde olmayan kavramlardir. cunku kendilerine gore herseye haklari vardir ve daima bir oncelikleri oldugu dusuncesi icindedirler. baskalarindan bu konularda destek ve yardim goremediklerinde ofkelenirler. baskalarini kendi isleri ve keyfi icin kole gibi kullanabilir, yakin cevrelerini ust duzey ya da kendilerini pohpohlayacak kisilerden secerler (en guzel, en taninmis kisiyle gorunmek, arkadaslik etmek, bu amacla o tur kisilerin bulundugu sosyal klup, derneklere girip, faaliyetlerde bulunmak gibi).

diger kisilerin icinde bulunduklari durumlar konusunda asagilayici, elestirici, ilgisiz ve hafife alir bir tavir sergilerken, kendinin karsilastiklarini derinlemesine aktarmaya calisarak cifte standart uygulayabilirler. herkesin basarisina haset edip, onlarin hic birseye layik olmadiklari, kendilerinin de isterlerse kolayca onu yapabileceklerini dusunurler. kendilerine yapilan en ufak yapici elestiri ya da duzeltme, ekleme ve oneri bu kisileri agir bir sekilde yaralayabilir. bu durumda kucuk dusmus, mahvolmus, ortada birakilmis hissesebilirler. bu durumda aniden hiddetlenip, kirici olabilirler. bunlardan oturu sosyal iliskileri bozuk olup basarilari devamli olamaz. baskalari ile yarisma gerektiren islerde yenilme riski nedeniyle, bu islere karsi isteksizlikleri is ve sosyal hayatta beklenen duzeyin altina dusmelerine yol acabilir.


kaynak: http://www.donusumkonagi.net/makale.asp?baslik=narsist_kisilik_bozuklugu,_belirtileri,_tedavisi_&id=1800

--- alıntı ---

devamını gör...
--- alıntı ---

+ âşık oldukları, koşulsuz sevdikleri salt kendileridir.
+ aşırı kuşkucudurlar. aşırı alıngandırlar. aşırı titizdirler. aşırı kıskançtırlar.
+ aşağılık kompleksi ve kendilerine güven duygusu olmaması narsisitlerin tipik özellikleridir.
+ sıradan ve ortalama olmaktan kaçınırlar.
+ başkalarıyla olan ilişkileri çıkarlarıyla sınırlıdır.
+ benlik saygıları aşırı şişirilmiştir.
+ çok çabuk kırılırlar.
+ öncelikle, iyi olan herşeye kendisi layıktır!
+ kendini; fiziksel ve ruhsal yönden çok beğenendir, en başarılı, en yakışıklı, en üstün, en parlak birisi olarak görme hayaline kaptırır.
ve sürekli böylesi bir beklenti içerisinde olduklarından, doğal olarak sıkça hayal kırıklığına uğrarlar.
+ asla hiçbir şeyi hiçbir zaman beğenmezler.
+ kalıplaşmış zihniyetleriyle, haksız kanaatler oluşturmada birincidirler. "en iyi "yargısız infaz" yapanlardır!
+ kural tanıma ve öğretileri kendileri için geçerli değildir!
+ sürekli dürüstlükten söz ederken, kendileri sapma gösterirler, çünkü bambaşkadırlar.
+ işleri bitince; 40 yıllık emeklerinizde olsa, hiç mi hiç önemi/değeri yoktur.
+ acıma duygusu, vefa yoktur. karşı taraf haklı olamaz. hak kendilerinindir. "ben yaparım, sen yapamazsın" duygusu hâkimdir.
+ herkesi dış görünüşle de sinsice yanıltan bu tiplerdir. herkes bunlara hayran, bunlar kendine hayrandırlar.
+ amaçlarına ulaşmak için hile ve aldatma yoluna giderler. stratejist'tirler.
+ alıcıdırlar verici değil.
+ büyüklük duyguları taşırlar, başarılarını abartırlar.
+ başkalarının kusurlarını mercek altına alırlar. denetlerler.
+ başkalarının duyguları önemli değildir. kendileriyle hesaplaşmaları söz bile olamaz.
+ başarıları sayesinde kendisini satabilecektir ve aldatıcı olan da budur. gördüğünüz güzel şeyler kişinin salt başarısındandır. duruşları yapaydır!
+ başkalarına göre daha önemli biri olmaları gerektiği için çırpınıp/didinip dururlar.
+ işlerinde hırsla/hınçla başarı sağlarlar. artık korku ve komplekslerini, kendisine ve karşısındakilere olan güvensizliklerini bu başarının arkasına saklayabilirler, ama yok edemezler. bu yüzden etrafa güven vermek için rol yaparlar. bu rolü içselleştirdikleri için dışarıya güvenli + biriymiş gibi imaj vermede başarıya ulaşırlar. maskelilerdir!
+ bozuk kişilikli olduklarından: akıl noksanlığı yaşarlar. zekã®dirler ancak akıllı değillerdir! [akıl = zekâ+kişilik]
+ bu yüzden kolayca yanlışlar içerisine kayarlar/kaydırırlar...
+ bölünmüş kişilikleriyle; iç dünyalarında çatışma yaşarlar. kendileriyle kavgalıdırlar.
+ canları sıkkınsa karşısında ki kişinin de canı sıkkın olmalıdır düşüncesini taşırlar.
+ çevrelerine verdikleri o çok güven dolu karizmatik duruş/davranış görüntüsünün altında ciddî bir güvensizlik yatmaktadır.
+ çıkarcıdırlar, alıcı da... kişiler arası ilişkileri kendi çıkarlarına dönüştürmekte ustadırlar.
+ çıkarı yoksa en yakını bile bir hiçtir. umursamaz bile... ciddî olguları hiçleştirerek sıyrılmayı becerirler.
+ doyumsuz açgözlü olan narsisistler küstâhtırlar. tehlikelidirler de...
+ değişime asla açık değillerdir. dogmatik/bağnaz tiplerdir. sığ ve kör inançlı öğretilerinden kendileri muaftırlar.
+ durduk yere, uyduruk bir bahaneyle; suçsuza sataşarak kavga/dövüş çıkarmada birincidirler. ardından; artık, gerisi gelir,
+ objeleri fırlatarak kırarak dökerek istedikleri tabloyu oluştururlar. yüklü oldukları negatif enerji patlaması gerçekleşir. yetinmeyip beter durumlar da yaratırlar. hiç düşünmeden/çekinmeden. pişmanlık ise asla duymazlar. üstelik beş beteriyle üste de çıkarlar.
+ dünyanın en akıllı en yetenekli en önemli en iyi kişileri olduklarına inanırlar.
+ düşmanlaşarak vahşice kötülük yapmaktan geri durmazlar.
+ dürüstlüğün sözünü ederler, ancak çıkarlarında; sahteciliğe soyunurlar.
+ eleştirirseniz, kendisine ok atmışsınızdır. cezayı ağır ödetir. nasıl mı? sizi suçlamaya başlar ve küçük düşürecek yola anında girerek bedel ödetir. sorgulamaları eksik değildir!
+ ufacık bir eleştiri bile tehdittir onlar için... eleştirdiğinize sizi bin pişman eder.
empati yoksunudurlar.
+ etkileyicidirler çünkü rol yaparlar, göz boyarlar. ‘kişilik’leri gereğidir bu tutumları...
+ gerçek â“narsisist┠leri başınızdan atmaktan başka çare yoktur.
+ gergin, huysuz, sinirlidirler. beklentileri hep yüksektir. emirleri derhâl yerine getirilmelidir. sabırları yoktur. istediklerini yapmaz iseniz terör estirirler.
+ güç, başarı, ün, para, güzellik ve âşk ön plândadır.
+ her gittikleri yerde kırmızı halıyla karşılanmalıdırlar. saygı sevgi övgü beklerler.
+ ileri derecede narsisist, rolünü daha da güzel oynayarak sizi pekâla yanıltabilir.
+ ille de "ben" diyen zalimler olarak, ancak kötülük yapınca rahatlarlar. zehirlerini akıtırlar.
+ işlerine gelmeyen her ne varsa, yadsınarak savuşturulur.
+ insanlar narsisistlerin yaptıkları işleri beğenir. ama kişiliğinden nefret eder. onlardan kaçarlar.
+ istediklerini yapmaz iseniz terör estirirler.
+ imparatorluk kurarlar ve yasalarını saptarlar, karşı taraf uygulamak zorundadır. teşekküre gerek duymazlar.
+ iyi yarışırlar, ama kaybetmeyi hiç sevmezler. hırslıdırlar. herşeyi kontrol etmek isterler. baskıcıdırlar.
+ kendilerini ancak özel kişilerin anlayabileceğini düşünürler.
+ kendilerine ayrıcalıklı davranılmasını beklerler.
+ kendisine iyilik yapmaya doyamaz.
+ kendisine toz konduramaz.
+ kendilerini özel ve önemli görürler, devamlı saygı beklerler. sinsi ve resmã® duruşludurlar.
+ kendilerine iltifat edilmesi için ortam hazırlarlar.
+ kendileri her şeyi herkesten daha çok hak etmektedirler. çünkü ayrıksıdırlar. “ özsever”!!!
kendilerini öylesine beğenirler ki; “ ayna ayna söyle bana, var mı benden daha güzeli?” tümcesi “narsisizm” in simgesi olmuştur.
+ kendilerini eleştirmek olanak dışıdır. iyi amaçlı eleştiri bile yapılamaz. aşağılanmış olma biçimin de yorumlayıp aşırı öfkeyle büyük tepki verirler.
+ karşısında düşman bellediği kişiyi; "yok etmek" için her türlü yol/yönteme başvururlar! hiç düşünmeden!
+ kimi olguları mutlaklaştırmak için; sanal tanık, hafiye görevlendirme gibi işlerin peşine koyulurlar. art niyetlidirler.
+ korku içinde yaşarlar, ama cesaretliymiş gibi bir görüntü vermeye çalışırlar.
+ "maskeli yüz"lerinin altına çok şeylerini gizlerler.
+ mutsuz kişilerdir. bir şey beğendiremezsiniz. nankördürler.
+ onurlu düşman, dürüst rakip bile olamazlar!
+ özür dileme gereğini asla duymazlar. çünkü her daim suç karşı tarafındır!
+ övgü beklerler ve bununla beslenirler. ne kadar kötü oldukları yerine ne kadar iyi "imiş" gibi rolündedirler.
+ suçlarına hafifletici neden arasalar da bulamazlar, zira sıfır suçludurlar!
+ seçimleri ve yaptıkları işler rastlantı değildir. hesabı kitâbı yapılıp proje kapsamına alınarak yola çıkılmıştır. panik yaşarlar, dolayısıyla; "evdeki hesap çarşıya uymayabilir"! kendilerini yenilmez ve üstün görmeleriyle, karşı stratejiyi kestiremezler. yanılırlar, büyük kayıplara uğrarlar. onlar için asıl yıkım budur. sonlarının geldiği "kırılma noktası"da diyebiliriz. kaybeden olmayı hazmedemeyen narsisist, savunma mekanizmalarını anında devreye sokar. "yansıtma, yadsıma, büyüklenme"yle yeniden biçimlenerek ilkel zıt tepkiler verilir. çözülüp bölünen benlik yara almıştır. narsisist'i belki de en iyi tanımlayan heidegger şu anlatımı kullanır: "varlık ve hiçlik"! aşağılık duygusu, büyüklük duygusuna dönüştürülür. zıt tepkiyle! suçsuza suç yükleyerek kurtuluşunu sağlar. 'benim yüzümden değil, onun yüzünden' diyerek; olanları karşı taraf üzerinde var etme çabasıdır bu.
+ sizi haklıyken haksız duruma düşürürler. ne yapsanız sonuç alamazsınız. "havanda su dövmek" gibi.
sosyal görüntüleri, maskelenmişliğin yansımasıdır!
+ tanımlandıkları patolojik durumları kabã»llenmezler, temellendirilmesinden ürkerler. gerçeği; bozarak/saptırarak/çarpıtarak, karşı taraf üzerinde yanlışlık var ederek aslında kendilerini kandırırlar. örtü çekerler.
+ telâş içinde çok salakça işlerde görürler. saldırgan ve aceleci, kural tanımaz tutumlarıyla bir noktada kişi kendisini dizginleyemez ve yanlış karar alarak çok önemli ve geri dönüşü olmayan tehlikeli toplumsal yaralar oluşturabilir! kendi çöküşlerinin de farkında olmazlar. aklını kullanamaz! "akıl tutulması!"yaşarlar.
+ toplumsal ortamlarda sevilmezler.
+ tevazu göstermezler kendilerini överler. insanları kendilerine hayran bırakırlar. aslında kendilerine hayrandırlar. insanlar bunu böyle bilmeli ve dile getirmeli, kendisini övmelidirler.
+ vitrinleri dolu ama gönülleri boştur.

kaynak: http://www.guncelle.com/psikoloji/437602-narsisist-kisilik-bozuklugu.html
--- alıntı ---

devamını gör...
kendini çok fazla ön plana çıkaran,kendini çok önemseyen,hep takdir ve ilgi bekleyen ayrıca imtiyazlı olduğuna inanan,özel muamele bekleyen,kendini büyük görme tavırlarının ön planda olduğu bir kişilik bozukluğudur.
devamını gör...
kendi içinde çelişki yaratan bozukluktur. şöyle ki narsisistikler kendilerinin eşsiz olduğuna inanır. kendilerini dünyayı kurtaran adamın oğlu olarak değil dünyayı kurtaran olarak görürler. ama dışarıya da bağımlıdırlar çünkü dışarıdan ilgi beklerler.
devamını gör...
narkissos diye mitolojik bi herifin derede kendi suretine baka baka kafayı yemesi olayının modern zaman insanına uyarlanmış, sonuna -tik getirilmiş hastalık adı versiyonudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar