nasıl aşık olunur sorunsalı

einstein'e göre; o özel kişiye aşkımızı tamamen kimyasal bir şekilde açıklamak bütün büyüyü yok edecektir. ancak sevsek de sevmesek de nörokimyanın önemli olduğu bir çekim veya takıntılı tutku süreci vardır. bu oldukça karışık ve inanılmaz bir alanın sınırlarını çiziyor. aynı zamanda kim olduğumuzu da belirliyor. 

romantik ya da felsefi bir bakış açısından aşk şairlerin ve yazarların her gün bahsettiği bir konu. bu duygunun anlatıldığı edebi dünyaya girmek isterdik.

aşkta kesinliklerden çok gizem olduğu söylenebilir ama konu aşık olmaya gelince- biyolojik açıdan- bize bu konuda en doğru bilgiyi verecek olanlar nörologlardır. belki istediğimiz çağrışımları yaptırmasalar da en objektif ve gerçek sonuçları onlardan alabiliriz.
devamını gör...
kisinin kendinde olmayan yahut açlığını çektiği durumları karşısındakinde bulduğunda otomatikman ortaya çıkan aşırı hissiyat. baba şefkati görmemiş kızlar sevgilisinde veya kocasında fazlasıyla bunu arar ve bu kritere uygun tiplere aşık olma olasılığı yüksektir. esmer bir kızın açık tenli erkeği çekici bulması ve radarina ilk öylesi girmesi, mama s boy bir oğlanın anaç yapılı kadınlara cok daha çabuk gönlünü kaptırması vs.
aşık olmak devamında absurt duygu patlaması da gözükse öncesi kişinin ihtiyaç listesine göre hareket eder. ve şöyle bir sey daha var kendiyle ve insanlarla en az ilgili olanlar en az aşık olanlardır. eyvallahı olmayan denir halk arasinda. etrafinızda boyleleri illa ki vardır inceleyin. ıhtiyaç listesi en kabarık olanlar en fazla aşık olmaya meyyal olanlardır.
devamını gör...
kıymetli hocamız ethem cebecioğlu aşkı eksik arama olarak tanımlıyor.
diyor ki, "erkekler kendinde eksik olanı arar, o da cemal sıfatıdır. kadınlar ise celal sıfatlarını arar ve bu eksikliğin kişinin kendi eksiklerini tamamlarlar nitelikte olduğunu belirtir. Erkeklere hitaben ise cemal sıfata yatırım yaptıkları için de kendilerini sınava sokarlar deyip "aşık oldum derler oysa aşık olduğu cemali ihtiyaçtır. kız güzel değil oğlum beş para etmez ama senin cemali bir şeye ihtiyacın var. onu ise sen ondan alacaksın, git evlen! " diyor.* Kısaca şekle aşık olunmaz, ruha aşık olunur ve sende eksik olan seni tamamlayacak şeye aşık olduğundan bahseder. muhyiddin ibn arabi hazretleri bunu doğrular nitelikte kişi eksikliğine aşıktır buyurur. iyi de nasıl? bence tamamen en savunmasız olunan an'da.
devamını gör...
insan gibi. bazı hayvanlar ya benimsin ya toprağın diyerek can alıyorlar. insan gibi aşık olun, mümkünse adam gibi ya da platonik. kalbinizin ayarını da öğrenin, açık denizlere açılmayın ve reddedilirseniz susmasını gitmesini bilin. taşkalenin alemi yok. aşk mı cinayet mi belli değil meşgaleniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar