nasıl benden daha iyi yazar kompleksi

buradaki yazar, yazma eyleminden ziyade bizatihi yazarın kendisidir. aynı zamanda bazı yazarlarda bolca karşılaşılan tavırdır. yazma yeteneği doğuştan geliyor ancak okuyarak, anlayarak, idrak ederek, muhasebe ve muhakeme ile güçleniyor. kelime haznesi çok önemli bir faktör. muhatabın 3-4 dil biliyorsa maalesef onun kadar kapsamlı yazabilme ihtimalin düşer. bazen yeri gelir 7-8 dil bilenden daha iyi yazabilirsin ama bu nadir olur. bu yüzden elin gavuru dediğimiz batılılar yazma işinde bizden çok daha iyiler. ülkemizde akademik veya gündelik köşe yazarlığı dahil kalemi kuvvetli şahıslarin biyografisine dikkat edin en az 3 dil biliyorlar. üstelik yurt dışı görme yeni yerleri keşfetme farklı kültürlere hakimiyet yazar hakimiyeti için inanılmaz destek görevi görüyor. onun bakış açısı sana göre ultra yüksek olabiliyor. mutlaka yurt dışı tahsili olan her yazar kaliteli değildir ama kalitelilerin çoğunun yuttdisi görmüş olması tesadüf değildir bu nüans oldukça mühimdir.

girizgahi yaptıktan sonra basit bir tespit yapalım. neden bazı yazarlar diğerlerini kıskanıyor ya da diğerlerine bulaşıyor? bu sorunun cevabı gördüğüm kadarıyla neden ben bu şekilde yazamıyorum ile ilintili. mesele onun iyi yazmasından ziyade kendisine dair bir komplekse girmesi. şayet kendini yetersiz görürse bu yazarda ışık var anlamına gelir gelişir değişir ve kendini aşar ancak basit olan haliyle havalı artist kendini bir halt sanıyora evrilirse yazar daha da geriye giderek eskisinden daha kötü yazılar ortaya koyar. bunu anlamanin yolu basittir. bir yazarın yazılarıni sene içerisinde ya da seneler içinde takipte kalın. eğer hep aynı söylemler aynı konular üzerinden yazmaya devam ediyorsa bilin ki yazarlık açısından gelişmeyi bırakın günden güne battığını göreceksiniz. bu yüzden haset etmek yerine bilmem naptigima bak sen görürsün diyerek hırs yapmanız bile gereksiz kibrinizden daha ileri taşıyacağını bilerek hareket edin. gıpta iyidir ancak haset bitirir. çöp kokmak istemiyorsaniz çöplükten uzak duracaksiniz bu kadar kolay.
devamını gör...
yazarin potansiyelinin ne kadarini yansittigini yahut yazdigi ortami ne kadar ciddiye aldigini bilemeyecegimiz icin hususunda emin olamayacagimiz kompleks. yine de bu tarz profillerin kisiligin bir yansimasi oldugu yadsinamaz bir gercek. tavir ve uslup ozelinde bilhassa.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar