nasrullah camii

kastamonu'nun en önemli simgelerindendir.mehmet akif ersoy'un kurtuluşŸ savaşŸı sırasında burada vaaz vermişŸtir.--- alıntı ---

ıı. beyazıt döneminde 1506 yılında 1506 yılında zamanın kadısı Nasrullah Kadı tarafından inşŸa edilen caminin üzerini örten dokuz adet kubbe, altı tane her kenarı 160 cm olan kare şŸekilli dört köşŸe paye üzerinde duran kemerlere bindirilmişŸtir. Caminin iç duvarlarını rengarenk süsleyen esma - ül Hüsna, hülefa - i raşŸidin ve aşŸere- i mübeşŸşŸere yazıları ihtişŸamın yanına zerafeti, heybetin yanına inceliğŸi nakşŸetmişŸtir. Yazıların büyük çoğŸunluğŸu Kastamonu` nun değŸerli hattatlarından Ahmet şževki Efendi` nin kalemine yansıyan sanatın eseridir. Cami, kubbe gövdesinde bulunanlar da dahil 40 adet pencere ile ışŸık almaktadır. Kuzey - batı köşŸesinde bulunan tek şŸerefeli minarenin tamamı kesme taşŸtan yapılmışŸtır.


--- alıntı ---

alıntıdır.http://gittiklerimden.blogs...

not: bahçesinde bulunan sudan içildiğŸinde 7 yıl sonra tekrar bu şŸehre geleceğŸi rivayet edilir.şŸehrin merkezindedir.bahçesinde her camide olduğŸu gibi güvercinler bulunur.
devamını gör...
kastamonu'nun en önemli simgelerindendir.mehmet akif ersoy'un kurtuluş savaşı sırasında burada vaaz vermiştir.--- alıntı ---

ıı. beyazıt döneminde 1506 yılında 1506 yılında zamanın kadısı Nasrullah Kadı tarafından inşa edilen caminin üzerini örten dokuz adet kubbe, altı tane her kenarı 160 cm olan kare şekilli dört köşe paye üzerinde duran kemerlere bindirilmiştir. Caminin iç duvarlarını rengarenk süsleyen esma - ül Hüsna, hülefa - i raşidin ve aşere- i mübeşşere yazıları ihtişamın yanına zerafeti, heybetin yanına inceliği nakşetmiştir. Yazıların büyük çoğunluğu Kastamonu` nun değerli hattatlarından Ahmet Şevki Efendi` nin kalemine yansıyan sanatın eseridir. Cami, kubbe gövdesinde bulunanlar da dahil 40 adet pencere ile ışık almaktadır. Kuzey - batı köşesinde bulunan tek şerefeli minarenin tamamı kesme taştan yapılmıştır.


--- alıntı ---

alıntıdır.http://gittiklerimden.blogs...

not: bahçesinde bulunan sudan içildiğinde 7 yıl sonra tekrar bu şehre geleceği rivayet edilir.şehrin merkezindedir.bahçesinde her camide olduğu gibi güvercinler bulunur.
devamını gör...
avlusunda çay içerken ve biraz manevi bir hava koklarken kastomunun yerel şivesi ile küfürlü konuşan amcalara rastlayabileceğiniz güzel camimiz, avluda aynı zamanda el sanatları vs satan küçük dükkanlarda bulunmaktadır.
devamını gör...
kastamonu'nun en büyük ve en eski camii. kadı nasrullah efendi tarafından yaptırılmış. ilde bulunan ilk osmanlı eseridir.

hüzünlü günlerimizin büyük şairi mehmet akif de vaaz vermiş zamanında.
devamını gör...
kastamonu'da en sevdiğim yerlerden biriydi. restorasyon falan yapılmamış. basit bir beyaz boya badana ve sonrasında göze hoş görünmeyen bir iki süsleme yapmışlar. böyle firmaları kapatıp sahiplerini de hapse atmak lazım. hiç mi vicdanları sızlamadı bunları yaparken.
devamını gör...
ülkemizde restorasyon işleri ihale usulü ile inşaat firmalarına yaptırılıyor. buradaki boya restorasyonu da belli ki inşaat boyacısı bir firmaya verilmiş. normalde eski boyadan da bir dilim bırakıp restore edilmeden önceki durumunu da göstermeleri gerekirdi.

inşaat firmaları tarihi eserlerimizi katletmesin!
devamını gör...
bu haber dışında detay bulamadım, ilginçtir. şimdi o eski görüntüler doğru görüntü olmayabilir ama bu son hali ise hiç değil o açık ama yani bu dereceye nasıl gelmiş onu anlamadım ben bismillah. restitüsyon projesi vardır. ilk yapıldığı andan bu zamana kadar ne gibi değişiklikler geçirmiş, ne olmuş bitmiş diye kronolojik bir projedir. x döneöinde camii ne durumdaymış diye duvarındaki sarmaşığa, boya döküntüsüne kadar bulursunuz, sonra bir 50 yıl sonra mesela bi restorasyon yapılmıştır ve birşeyler eksiltilmiş ya da ilave olmuştur yine o projeden okursunuz. tarih sayfalarının dönem dönem resmedilmiş hali gibidir. titizlikle birçok disiplin ile birlikte belge, kaynak, kişi, kurum artık akla gelen ne varsa her şey değerlendirilerek resmedilir ki gerçek gün yüzüne çıksın. şimdi bu restorasyon çalışmasında düşünüyorum da o eski hali olan görüntüler belki dönemler içerisindeki ilave ve değişikliklerdi yani orijinal değildi ve bozuldu ee kardeşim milli değerlerimiz, 'ah kalbime sapladığın o bıçak' gibi bu görüntülerde ters be. bozulurken buna da bakmak lazımdı, yolunmuş tavuk gibi bırakılmaması lazımdı. yazık be. inşallah bir açıklaması vardır ve gerçek değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar