nasuh tevbesi

nasuh, nush kökünden gelir. çok öğüt veren anlamındadır. bir kişi eğer bu tevbeyi yapacaksa bunun arkasında durmalıdır, şakası olmayan bir tevbedir zira. yapılan günahlar akıldan bile geçmeyecek.. o derecedir.

peygamber efendimizin bu tevbe ilgili tanımı ise şöyleymiş:

"kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah a tam rucu edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dönmemesidir." (ahmed b. hanbel, müsned, 1/446)
devamını gör...
bir takım kendinden menkul kerametlere sahip çok önemli şahsiyetlere (ve onların yardım ve yatakçılarına tabii) ısrarla tavsiye olunması gereken eylem.
devamını gör...
nasuh kılık değiştirip kadınlar hamamına giren bir sapıktır. lakin her seferinde yaptığına pişman olur, tevbe eder sonra da dayanamaz tevbesini bozar ve tekrar girer.
bir gün hamama padişahın hanımı da gelir; nasuh da ordadır. hanımın çok kıymetli bir eşyası kaybolur. çalındığından şüphelenilir ve hamamdaki herkesin aranmasına karar verilir. nasuh un foyası ortaya çıkacaktır.
nasuh Allah a dua eder. "allah ım eğer benim erkek olduğum şimdi ortaya çıkmazsa bir daha asla bu günahı işlemeyeceğim."
sıra tam nasuha gelmiştir ki kayıp eşya bulunur ve nasuh aranmaz.
bu olaydan sonra nasuh kadınlar hamamına hiç bir zaman gitmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar