nato

her ne kadar çoğu kişi tarafından öcü gibi görülse de türkiye'nin askeri gücüne çok büyük katkısı olan örgüt. nato'ya üye olmasaydık büyük olasılıkla savaş uçağı almakta çok büyük sıkıntı çekerdi ve dünyanın en büyük hava filolarından birini kuramazdık. iran ve ırak gibi ülkelerin saldırısına uğrayabilirdik hatta ermenistan ve rusya tarafında da sorunlar yaşayabilirdik. üstelik geliştirdiğimiz askeri teknolojiyi nato ülkeleri aracılığıyla rahatlıkla ihraç edebiliyor.
devamını gör...
kuzey atlantik antlaşması örgütü'nün kısaltılmış adı. 1949'da, ikinci dünya savaşı sonrası, kurulmuştur. türkiye 1952'de üye olmuştur.
devamını gör...
devletlerin devlet olma özelliğini elinden alan kurum. devletin tüm gizlisini saklısını bunlara veriyorsun seni üye yapıyorlar sonra birilerinin başlatığı savaşları durdurmaya asker gönderiyorlar. kıyak iş.
devamını gör...
north atlantic treaty organization.

kuzey atlantik antlaşması örgütü anlamına gelir.

haziran ayı itibarıyla danimarka başbakanı rusmessenin genel sekreterliğini yapacağı örgüt.
devamını gör...
ayakta durabilmesi için tek ihtiyacı savaş olan örgüttür.dünya üzerindeki zayıf ülkelere(özellikle müslüman ülkelere) girerek bertaraf etmekten başka bi halt etmeyen ve*****bizimde tek müslüman ülke olarak üyesi olduğumuz ****** topluluk.
devamını gör...
1- natonun uçağı hangi nato ülkesine ateş açabiliyor?
2- kore'de kaç askerimiz sebepsiz yere yatıyor biliyor musun?
3- afganistanda ne işimiz var?
4- bunları düşünün
5- uyanın
inşallah faydalı olmuştur.
devamını gör...
türkiye'nin veto yetkisine sahip asil üye olduğu tek uluslarası organizasyon. bu şu anlama geliyor nato'da alınan her karar türkiye'nin onayınıda almak zorundadır. nato türkiye'nin kabulü olmadan strateji belirleyemez, başkan seçemez, bir ülkeye savaş ilan edemez.
devamını gör...
türkiye'nin girebilmek için kore'de 2500 şehit verdiği pakt. hiçbir üyesini zorla tutmaz isteyen istediği zaman ayrılabilir(daha önce fransa'nın yaptığı gibi). lakin fransa'nın da tekrar katılması ve tüm doğu avrupa ve kafkasya ülkelerinin rus tehdidinden korunmak için yalvarır gibi bizi de alın demesindende anlaşılacağı gibi kimsenin ayrılmak gibi bir niyeti yoktur.
devamını gör...
güvenlik şemsiyesi adı altında ülkelerin güvenliğini bozan oluşum.sembolü pusuladır, pusulası da şeytandır.tıpkı "tanrıyla konuşuyorum, bana ırak'a girmemi emretti" diyen corç dabüluu buşun şeytanla konuşması, onu pusula edinmesi gibi.

(bkz: gladio)
devamını gör...
portekiz'in başkenti lizbon'daki son nato zirvesinde stratejik konsepti yeniden güncellenen ittifak.

--- alıntı ---
28 NATO üyesi tarafından Lizbon zirvesinde kabul edilen Stratejik Konsept kapsamında alınan bazı temel kararlar şöyle:

Stratejik Konsept,
- Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün kendi bölgesini koruma ve üyeleri arasındaki toplu savunma anlayışına olan bağlılığını onaylamaktadır. Ayrıca, ittifakın siber ve füze saldırıları gibi tehditlere karşı yeni savunma yöntemleri geliştirmesindeki görevini teyit eder.
- İttifakın kriz önleme ve kriz yönetimi operasyonları ile Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’nin (AB) de aralarında bulunduğu uluslararası ortaklarıyla daha yakın çalışma misyonunu onaylamaktadır.
- NATO'nun nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için çalışmasını ancak bu tür silahlar var olduğu sürece ittifakın nükleer silaha sahip bir güç olarak kalmasını onaylamaktadır.
- NATO'nun, üyelik kriterlerini yerine getiren Avrupa’nın tüm demokratik ülkelerine kapılarını açık tuttuğunu teyit eder. Ayrıca, kendilerine ittifaka üyelik sözü verilen eski Sovyetler Birliği ülkeleri Gürcistan ve Ukrayna'yla üyelik görüşmelerinin devam edeceğini belirtir.
- Rusya'yla ortak güvenlik çıkarları bulunduğunu ortaya koyduğu gibi füze savunması, terör karşıtı operasyonlar, uyuşturucu maddelerle ve korsanlara karşı mücadele ile uluslararası güvenliğin desteklenmesi konusunda işbirliğinin arttırıldığının altını çizmektedir.
- NATO'nun daha "etkin, verimli ve esnek" bir ittifak hale gelmesi için aralıksız bir reform süreci üstlendiğini belirtir. Stratejik konsepti onaylayan liderler, askeri güçlerinin konuşlandırılmasını maksimum kılmak ve kaynakların en iyi şekilde kullanılması adına savunma planlamasında işbirliği sözü vermiştir.
*
--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

soğuk savaş döneminde rusya’nın tehdine karşı kurulmuş olan “kuzey atlantik savunma i̇ttifakı” kısaca nato, sovyet rusya’nın hayırlısıyla çökerek tehdid olmaktan çıkması üzerine işsiz kaldı. şimdi kendine yapacak iş arıyor.

aslında silahlı bir batı sözleşmesi olan nato, insanların asırlardır ayakta kalmak için silaha başvurmalarının en modern şekliydi. nato’nun silaha ve düşmana ihtiyacı vardı. sovyetler sahneden silindiğine göre bu düşman nereden bulunacaktı ? kosova ve afganistan savaşları sırasında yapılan denemeler başarısız kalınca şimdi bu teşkilata güçlü bir düşman bulmak gerekiyordu.

nato’nun bir numaralı devleti birleşik amerika’nın önceki başkanı bush “dünyayı hayır ve şer” ekseni olarak ikiye ayırdığında aranan düşman az çok belli olmuştu. hayır devletlerinin başında kendi ülkesi, şer devletlerinin başında ise i̇ran geliyordu. i̇şin bundan sonrası “şer’in ortadan kalkması “ için bahane bulmaya kalmıştı., batı’nın silah pazarlarının yeniden kurulması ve silaha dayalı ekonomilerin kalkınması için propaganda makinası durmaksızın çalışacak, loocked-martin silah şirketinin değerli kağıtları borsalarda tavan yapacak ve iş silahlı çatışmaya kadar varacaktı.

i̇çinde bulunduğumuz siyaset dolabı budur. bu düzen özellikle türk devlet adamları tarafından dikkatle gizlenmekte, sorulan sorular “süreç devam ediyor” formülüne bağlanmakta ve verilmesi dış odaklara bağlı kararları örtbas etmek için “masaya yatırıldı” değimi tüm gücü ile hükmünü icra etmektedir.

her gün ağızlardan düşmeyen “vizyonumuz aynı, süreç devam ediyor” ve “yetkili organlarımız çalışıyorlar” sözcükleri halkları uyutmak ve zaman kazanmak için kullanılmakta, kapalı kapılar arkasında ve diplomatlar arasında konuşulanlar asla geniş halk kitlelerine duyurulmak istenmemektedir.

ömrünü tamamlamış bir savunma sistemine savaş bulmaya çalışan yetkili kişiler, bu tavırlarını halktan gizleme ihtiyacı dahi duymazken özellikle bizim ülkenin devlet, hükümet adamları gerçeği gizleme yarışında aşırı başarı göstermektedirler. onlar her toplantıdan sonra görüşmelerin çok olumlu geçtiğini kapı önünde açıklamakta, ne var kı bu “olumlu” toplantılar çoğu zaman kanlı çatışmalarla sonuçlanmaktadır.

nato şu sırada tarihinin en önemli toplantısını yapmakta ve yeni dünya düzeni için yeni bir strateji kurmanın ilk adımını atmaktadır. bu adım hayali bir düşmana karşı gerçek bir savunma sistemi yaratmaktan ibarettir. düşman hayalidir ama sistem çeşitli halklara ödetilecek milyarlarca dolara mal olacaktır. sistemin adı “füze kalkanı“dır.

bu amaçla yapılan toplantılar sırasında caddelere yayılan protestocu gençler kırmızı boyalarla kendilerini boyamakta, tv çağına uygun yeni şekil pankartlar açmakta, gösteriler düzenlemekte ve bu tehlikeli olayın gerçek yüzünü insanlığa anlatabilmenin çarelerini aramaktadırlar.

becerebilecekler midir ? yerleşik bir “mel’anet düzeninin “insanoğlunu ateşe atmaya hazırlandığını yeteri kadar belirtebilecekler midir ? yoksa her zaman olduğu gibi isimleri “teröriste” çıkacak ve asıl “terörist” olan varoluş sebebi ve yaşamı gereği terörizmi destekleyen gelişkin devletler, istedikleri sisteme yeni kılıflar bularak haksız yaşamlarına devam edecekler midir ?

dünya değişecek midir dostlar ! daha kötüsü olamayacağına göre belki...

--- alıntı ---
http://www.nezihuzel.com/index.php/2010/11/21/nato-dusman-ariyor
(bkz: nezih uzel)
devamını gör...
kendisine saldıracak yer arayan, ülkemizin bu oluşumda ne işi var diye düşündüğümüz hristiyan savaş kulübü. ülkemizin bu oluşuma katıldığından beri kazandıklarını ve kaybettiklerini terazinin kefelerine koysak, heralde kazandıklarımız tarafına boş boş bakardık. dünyanın her yanında, amerikanın çıkarları doğrultusunda ve önderliğinde sadece müslüman halkların olduğu bölgelere saldırması, katliamları, bizim bu oluşumda ne işimiz var diye sorgulamamıza sebep olmuyorsa o halde kendimizden şüphe etme zamanımız gelmiş demektir.
devamını gör...
insan kanıyla beslenen kapitalist sistem patronu ülkelerin aklınoksan, gönlü dolarlarla ya da eurolarla doldurulmuş askerlerini barından kurum.

bu insanlar öyle acımasız ve öyle Allah'tan korkusuzdurlar ki afganistan'da 9 tane sivili öldürdükten sonra ertesi gün gazetelere ve televizyonlara "askerlerimiz dün maalesef yanlış bir hedefe atışta bulunmuşlardır. 9 tane sivilin ölmesiyle sonuçlanan bu hatadan dolayı özür dileriz."

içimden sürüyle küfür geçiyor ama susuyorum sözlük. sen de saydırabilirsin istediğin kadar ama elimize ne geçecek söylesene. onlar için öldürmek sadece ardından özür dilenince sorunun çözüleceği bir meseleyken hele de. Allah'ım iyi ki cehennem var.. Allah'ım ateşi iyi ki taştan ve insandan.. yaşasın zalimler için cehennem!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar