nato

her ne kadar çoğu kişi tarafından öcü gibi görülse de türkiye'nin askeri gücüne çok büyük katkısı olan örgüt. nato'ya üye olmasaydık büyük olasılıkla savaş uçağı almakta çok büyük sıkıntı çekerdi ve dünyanın en büyük hava filolarından birini kuramazdık. iran ve ırak gibi ülkelerin saldırısına uğrayabilirdik hatta ermenistan ve rusya tarafında da sorunlar yaşayabilirdik. üstelik geliştirdiğimiz askeri teknolojiyi nato ülkeleri aracılığıyla rahatlıkla ihraç edebiliyor.
devamını gör...
kuzey atlantik antlaşması örgütü'nün kısaltılmış adı. 1949'da, ikinci dünya savaşı sonrası, kurulmuştur. türkiye 1952'de üye olmuştur.
devamını gör...
devletlerin devlet olma özelliğini elinden alan kurum. devletin tüm gizlisini saklısını bunlara veriyorsun seni üye yapıyorlar sonra birilerinin başlatığı savaşları durdurmaya asker gönderiyorlar. kıyak iş.
devamını gör...
north atlantic treaty organization.

kuzey atlantik antlaşması örgütü anlamına gelir.

haziran ayı itibarıyla danimarka başbakanı rusmessenin genel sekreterliğini yapacağı örgüt.
devamını gör...
ayakta durabilmesi için tek ihtiyacı savaş olan örgüttür.dünya üzerindeki zayıf ülkelere(özellikle müslüman ülkelere) girerek bertaraf etmekten başka bi halt etmeyen ve*****bizimde tek müslüman ülke olarak üyesi olduğumuz ****** topluluk.
devamını gör...
1- natonun uçağı hangi nato ülkesine ateş açabiliyor?
2- kore'de kaç askerimiz sebepsiz yere yatıyor biliyor musun?
3- afganistanda ne işimiz var?
4- bunları düşünün
5- uyanın
inşallah faydalı olmuştur.
devamını gör...
türkiye'nin veto yetkisine sahip asil üye olduğu tek uluslarası organizasyon. bu şu anlama geliyor nato'da alınan her karar türkiye'nin onayınıda almak zorundadır. nato türkiye'nin kabulü olmadan strateji belirleyemez, başkan seçemez, bir ülkeye savaş ilan edemez.
devamını gör...
türkiye'nin girebilmek için kore'de 2500 şehit verdiği pakt. hiçbir üyesini zorla tutmaz isteyen istediği zaman ayrılabilir(daha önce fransa'nın yaptığı gibi). lakin fransa'nın da tekrar katılması ve tüm doğu avrupa ve kafkasya ülkelerinin rus tehdidinden korunmak için yalvarır gibi bizi de alın demesindende anlaşılacağı gibi kimsenin ayrılmak gibi bir niyeti yoktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar