nba

#spor  #özgürler 

dünya çapında en geçerli basketbol organizasyonudur. 72.5 milletten insanlar bir küme oluşturup bi sepete topu sokmaya çalışırlar. bunun kadınlar için olan wnba versiyonu da vardır. ayrıcana nba'de oynayanlara cenk akyol'u da katmak lazımdır ve yine ayrıca semih erdem'len ömer aşık nba oynamaya hak kazanmış şanslı talihlilerdir.
devamını gör...
basketbola karşı özel bir ilgimin olmamasına rağmen, geceleri beni uykusuz bırakma yeteneğine sahip tek basketbol ligidir.

izlerken böyle uyur gibi olurum, bi hoş olurum yani...

konferanssın son maçlarına doğru deliren* ve delirten* ligdir.
devamını gör...
nba hakkında az bilinen bazı gerçekler.
bugünkü potaların hidrolik olması, 3 sayılık atış, 3 saniye kuralı vs. gibi kurallar büyük ölçüde kerim abdul jabbar'ın her maçı tek başına kazanmasını önleyip oyuna zevk katmak için konulmuştur.
-dünyada en çok izlenen lig olmasına rağmen, ciro açısından nfl (amerikan futbolu ligi)nin gerisindedir.
-nba'in sahibi nba takımlarıdır ve pek çok transfer kararını bu takımlar kendi aralarında görüşüp alır.
-nba'de fixtür vs kura ile belirlenmez, bilgisayar programları ve yol mesafeleri gözetilerek yaplılr.
devamını gör...
yaz tatilinin ardından ekim ayı içinde takımlar antreman için kampa girmeye başlarlar. bu dönem özellikler çaylak oyuncuların ligin zorluğuna alışmaları sağlanır ve takıma güç kazandırmak için çalışamalar yapılır. ayrıca geniş kadro içinde takım için aktif olarak kullanılacak 12 oyuncu gerektiği durumlarda kullanılabiliecek 3 adet saket listesinde oyuncular belirlenir. bu dönem sonrası yeni kurulan national basketball development league (bir çeşit nba'in rezerv ligi)'e gelişmesi için oyuncular gönderilir. ve kasım ayının ilk haftasında nba normal sezon maçlarına başlanır.
devamını gör...
nba genel olarak 15'er takımdan doğu ve batı olmak üzere iki konferansa bölünmüştür. her konferans ise 3'e bölünmüştür ve bu toplam 6 grupta 5'er takım vardır.
devamını gör...
takip etmenin o kadar da zor olmadığı lig.

http://nba.com'den hangi maçların olduğunu, maçların saniye saniye güncellenen sayfalarından takip edebilirsiniz. oyuncuların istatistiklerini özetlerini yorumlarını filan da mevcut. az da olsa ntv spor da maçları yayınlıyor. üstüne bize basketbol izlemek kalıyor.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar