neden dünya sözlük

#sözlük 

çünkü küfür yok.
çünkü bizim mahallenin insanları.

not: bizim mahalle çok büyük ve zengindir.

tanım: bir soru.
devamını gör...
bize öğretilenlerin yalan olduğunu anladım da ondan.
sözlüğün arkasına sığınanların cebini gırtlağını düşündüğünü gördüm de ondan.
ben sözlüklerde çok dolaştım, onların sözlük olmadığını anladım da ondan.
derviche moderne dedi ki; bir çocuk gözlüksüz büyür ama sözlüksüz büyüyemez.
bizim bir tek sözlüğümüz var o da dünya sözlük.
sözlüğümüzü sevdiğimiz için pişman mısınız diye soruyorsunuz.
sözlüğüme bugün de laf söyleyenin dilini koparır, el uzatanın elini kırarım.
hiç de pişman olmam.
devamını gör...
çünkü burda erkekler teklif ve tekfir ediyor.
devamını gör...
neden olmasındır..

çünkü, monarkı 28 tane okul okuyan kültürlü şukela bir adam,

çünkü modları durum idaresini iyi bilen farklı ve enteresan tipler,

çünkü yazarları karşı görüşe saygılı, hoş çocuklar..

bana yeter.. muhtemelen sizede yetiyor ki burdasınız.. teşekkür ederim iyi günler..
devamını gör...
çünkü benim gibi ultra donanımlı ve fonksiyonel yazara sahip. benimle aynı ortamda yazmak ayrıcalıktır.
devamını gör...
benim bu sözlüğe gelme nedenimi hala koruduğu için. yani insanların inançlarına saygı duyulan, hakaret edilmeyen, alaya alınmayan bir ortam olması ve sözlük yönetiminin bu konuda gösterdiği hassasiyet. bu hassasiyet sürdüğü sürece yazacağım tek sözlüktür. ya dünya'da yazarım ya da hiç yazmam.*

bir de bağımlılık var tabii...
devamını gör...
bu soruya verecek makul bir cevabı olan herkes buranın sahibisidir. ben öyle görüyorum. neden diyecekseniz, sözlük deneyimim burayla sınırlı. ondan önce forumcu idim. sözlükleri ego pompası olarak görür aşağılık sözlerle dini ve manevi değerlere saldırıların olduğu çukurlar olarak görürdüm. ama şu sözlüğe 2013 yılında üye olduğumda seviyeyi gördüm. ve bir kaç ay sonra dervişin evindeki çay zirvesine katıldım baktım ki ula herkes bizden. yani son derece samimi seviyeli ve güzel insanlar. sözlükte bulunduğum süre zarfında belki 100 moderatör değişmiştir bir iki pürüz dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

şimdi bakıyorum sözlüğümüze yeni katılan diğer sözlüklerden gelen yazarlar geldikleri yerdeki yönetimden vs oldukça şikayetçilermiş.

burası öyle değil. burda seviyeyi koruduğu sınırı aşmadığı ve formata uyduğu sürece herkes sahibisi gibi. zaten bu şartlar da burayı ayıran özellikler. buna monark da uymak zorunda ki uyuyor da.

hasılı, neden mi dünya sözlük? çünkü sözlük benim baba!
devamını gör...
uludan çıkma bir yazarsanız burayı önce ütopik bir yer olarak görebilirsiniz.
bizi alıştırmışlar orda nefrete, laf yemeye laf sokmaya, eksi oylarla yönetmeye. linc kültürü var orda, yazarlar linc olma korkusuyla öyle manipule edilmişler ki bilen bildiğini susuyor.
her neyse konumuz dünya sözlük:
en başta mod ekibi son derece tatlı ve saygılı. her soruya hakimler ve cevapları tatmin edici.
vallahi ulu çöplüğünde kimi seviyorsam koparıp buraya getiresim var.
adamlar sinerji görsün, huzur görsün, mod görsün, kavga etmeden de onlarca kişinin diyaloga girebilecegini görsün.

maymun gözünü bi açsın gari.
devamını gör...
çünkü öyle bir monark var ki başında, dillere destan olan kapleri mestan eden!

insan mı insan, adam mı adam, zeki mi zeki, anlayışlı mı anlayışlı, saygılı mı saygılı, sevgili mi sevgili, güçlü mü güçlü, milli mi milli, yerli mi yerli, samimi mi samimi, karizmatik mi karizmatik, ilgili mi ilgili, duyarlı mı duyarlı, becerikli mi becerikli, dürüst mü dürüst, adil mi adil, ciddi mi ciddi, keyifli mi keyifli, hoşsohbet mi hoşsohbet, esprili mi esprili, çokyönlü mü çokyönlü, enetelektüel mi enetelektüel, çalışkan mı çalışkan, sorumlu mu sorumlu, misafirperver mi misafirperver, sırdaş mı sırdaş, derttaş mı derttaş, yoldaş mı yoldaş, arkadaş mı arkadaş, mütevazı mı mütevazı, devletlü mü devletlü, haşmetlü mü haşmetlü, gayretlü mü gayretlü...

(bkz: dikkat ironi var)
devamını gör...
benim ilk sebebim ayran shot oldu.
sonrası malum hikaye zaten, şimdi buradayız artık orayı konuşmaya gerek yok.
devamını gör...
çok kalabalığı sevmiyordum ondan burası güzeldi hem tanım yazınca üzerine konuşuyordun falan herkes karşısındakinin nazını çekiyordu kendi yağımızda kavruluyorduk. sonra kız meslek lisesinin önüne gelen meslek lisesi tesviye bölümü öğrencileri gibi diğer taraflardan gelenler oldu. neyse ya benim için sıkıntı yok köşemde otururup gelen selam veren olursa yenilerden küfür eder geçerim.
sözlük olarak suriyelilere kucak açan türkiye gibi olduk. *
(bkz: nerede çokluk orada yokluk)
(bkz: ışığı kapatın gören geliyor)

olm 1 artı daha verin derviche'in elinde olan kupayı alayım. darbe yapmanın vakti geldi 2 yıldır burada zemin hazırlıyorum.
devamını gör...
dünya sözlük tanıdığım ilk sözlüktü. dünya sözlükle tanışana kadar sözlük diye bir şey bilmiyordum. sonrasında yavaş yavaş karşılaştırir oldum. iki kelimesinden biri küfür olan insanların tanımlarından bir hayır zaten gelmezmiş diye düşündüm.
devamını gör...
hiçbiriniz kendisi için istediğini kardeşi için istemedikçe iman etmiş olamaz hadisi şerifini tatbik eden kardeşlerin abilerin buluşma noktası olduğu için dünya sözlük.
devamını gör...
cogito’yu saymazsak kayıtlı olduğum ikinci sözlük. üçüncüsü ekşiden yirmi entriye ulaşamadan şutlandım o arada. sanırım sözlüğün en yaşlılarından bir tanesiyim. 27 mayıs demokrasi bayramını ilkokulda kutlamış zaval köyü mensuplarından. hayatımın neredeyse kırk yılı muhafazakar ya da sağ kesime yakın hissederek geçti. gezi parkı olaylarından sonra artık bağımsızlığımı elde ettim şükür. seviyorum ama inançlı insanların arayışlarını. belki benim bulamadığı bulabilirler, kimbilir bana bile öğretebilirler. yeter ki a.k.p. ine bulaşmasınlar. onlara herhangi bir çözüm yok. reisleriyle birlikte iki dünya da kendilerine tahsis edilsin ve var ya da yok öbüründe karşılaşmayalım, burada da görüşmeyelim lütfen. neyse ben tecrübeli bir forum yazarıyım. forum sahibi ise siyasetin getirdiği yaptırımlar sonucu kapıya kilidi vurdu ve yazmak istiyorsun, etkileşim olmayınca değersizlik ve yaptığının boşunalığına sardırıyorsun. sözlük doğru bir mecra. ama bir de hevesini söndürenler var. yeni hava ve nefes gelmiş sözlüğe geri döndüğümde. ara verdiğimde öyle nefretle kuşatılmıştım ki, bi ara çalıştığım şirkette üç beş boş pozisyona adam/kadın alımı ihtiyacı doğdu. usulünce konum da belirterek, işe ihtiyacı olan birine yardımcı olmak adına paylaşayım dedim o bile eksilendi defalarca. parti yok, fikir bile yok, sadece belki buradan biri ekmek kapısını bulur diye basit bir paylaşım. hadi o önemli değil, hayat üstüme çarpı atmış benim, bu kıl kuyruklar eksilese ne yazar havasındayım ama seni oldukları çukura çekme çabaları yok mu o beni bitiriyor işte. yazmak istemediğin şeyleri, düşünmek istemediğin halde, asla yan yana gelmek istemediğin kişilere anlatma zorunluluğu bunun adı. korkunç. ben yazarın ismine bile cevap yazdıktan sonra bakıyorum çoğu zaman. sonra o cevap veriyor ya da mesaj atıyor, yaz da yaz. hiçbir kimsenin ikna olduğunu görmedim şimdiye kadar. olmaları da gerekmiyordur belki. ben de bu tanımın içindeyim farkındayım. uzattım iyicene, bazen değil çoğu zaman formatın anasını ağlatıyorum seslerini çıkarmıyorlar sağolsunlar. sadece bu nedenle değil burada olma sebebim, öğreniyorum ve yazmak için sebepler buluyorum ara ara. sana iki roman borcum var dunyasozluk, ikisi de burada tamamlanacak deyip kaçayım ben yavaş yavaş...
devamını gör...
cok kullanisli, arayüzü filan cok guzel. diger sozlukler pek kullanisli degil, renklerinden ve tasarımlarindan dolayı insanin ruhu daraliyor ayrica. onun disinda herkes cok poncik, herkes milli ve manevi degerlere cok saygili. kisaca cok guzel, cok seviyorum.
devamını gör...
normal zamanlarda online yazar sayısı iki basamaklı sayılara ulaşamayan bir sözlükte yazıyordum. keyfim de yerindeydi, çok iyi yazarlar vardı ve ortam çok samimiydi. her görüşten insan vardı. sonra bir sabah baktım ki ortada sözlük kalmamış, site kapanmış, anonimliğin hakkını verdiğim için yazarlardan kimseyle de tanışıklığım olmadı, buna pişmanım. kısa süreli bir şoktan sonra* buraya geldim. pişman değilim. hatta ve hatta fevkalâde memnunum dünyaya geldiğime. bazı dünya sözlük yazarlarının üslubunu eski sözlüğümdeki birkaç yazara benzetiyorum, kimseye de sormadım, "sen o musun" diye.insan insana benzer.
devamını gör...
paylaşmayı ve yazmayı seven bir forumcu ancak ileri ki level de sözlük yazarı olabilir di. twiter vs halt etmiş çünkü sosyal mecraların en cool en entelektüel en faydalı (dünya sözlük için geçerli) yerinde yer alıyorsunuz. orta yaşa ulaşmışsanız artik rock dinlemek başınızı agritiyorsa sessiz küfürsüz matrak bir sözlük mecrası olan dünya sözlükte dilediginizce yazabilirsiniz. neden dünya sözlük? genç ve deneyimsiz olduğunuz zamandan; evlenip sözlüğün ilk bebeğine sahip olduğunuz sürede içinde kalabildiginiz, ikinci çocukla uzaktan takiple olsa da hiç bağınızı koparmadığınız sözlük ancak gerçek bir sözlüktür. yazacaklarım daha çok ama uzun yazanları pek okuyamadığım gibi aynı empatiyle burdan yetkililere sevgili yazarlara siz değerli guest arkadaslara el salliyorum.
devamını gör...
dörtte üçü bilgiyle kaplı küfürsüz sözlük mottosu ile dikkatimi çekti, henüz daha yazar olmadan.
sahi bu devirde böyle bir sosyal platform olabilir miydi? sözlüğe girdikten sonra yazarların kalitesi, tanımlardaki özen ve dikkat, esprilerdeki ince anlayış ile bunun mümkün olabileceğini anladım.

sözlüğü sözlük yapan yazarlardır. yazarların bilgi birikimi ve sıcakkanlılığıdır. dünya sözlük sanki birbirini yıllardır tanıyan insanların buluşma noktası gibi.

burda her düşünceye saygı var. yeri geliyor gündeme dair bilgi ediniyorsun, yeri geliyor içini dökebileceğin bir mecra oluyor.
burası tüm bunlar için en ideal yer. kutuplaşma ve ayrımcılığın yaşandığını da henüz görmedi bu gözler.

şunu da belirteyim sözlükteki huzur ise gerçekten yazmaya ve okumaya değer.
devamını gör...
üye olup yakinen görme fırsatı bulduğum ilk sözlüktür kendileri. yorumlardan okuduğuma göre uludağ fln tam bir leşmiş zaten. doğru, temiz, samimi ve saygılı bir yer hissini sonuna kadar veriyor bana. bozulmaması dileğiyle..
devamını gör...
başlık kalın puntolu olduğuna göre galiba bir proje var. tanımlar seçilip bir sonraki dünyevi mecmuada yayınlanacak olabilir. olmayacaksa da olabilir yani.

kendi adıma duygusal bir nedeni yok maalesef. sözlüğü etliekmek yerken keşfettim. bence sebebi kesinlikle bu.
tabi nezih bir ortamı var.
devamını gör...
kuzenim önerdi aktif olmasamda dahil oldugum her an bi seyler kattığına sahit oldugum yer. kültürlerin birleşmesi gibi düşünüyorum.
devamını gör...
herşeyden önce insanlar elini taşın altına koyarken menfaat gözetmeksizin yapıyor bunu. aynı görüşte veya inançta birleşmeniz gerekmiyor. kısacası "insanca" ve "dostça".

benim için öncelikle mesele sözlükte yazılanlardan ziyade sözlük adına kaynasabildigimiz o zirveler ve edindigim güzel dostlar oldu. bugün istanbula konyaya kayseriye bursaya sakaryaya zonguldaga kastamonuya ankaraya izmire ve nice sehire gittigimde, bir alo deyip hic olmazsa 2 saat beni misafir ederek cay ikram eden dostlarim var. hatta ve hatta evini acıp evinde agirlayan dostane aileler var. ve hepsiyle ayni goruse mensup degiliz. beni burada tutan sey bu samimiyet. belki birgun bende yazmayi birakacagim. ama bu dostluklar mumkun mertebe baki kalacak.

ki ben sivri dilliyimdir ona ragmen kimseyle dusman olmamisimdir. sozlugun getirisi bu yonde cok guzel.
devamını gör...
annem yüzünden..

evet annemin etkisi çok ama gerçek sadece o değil elbette..
devamını gör...
ihl sözlük, cogito sözlük, ekşi sözlük..

ilk ikisi kapandı, diğerinde ise ben yazmak istemiyorum.

seni seçtim dünya sözlük çünkü ben paul atreides'im. bilinen evrenin hükümdarı, beklenen mehdi, tabr siyecinin usul'ü, arrakis'in en meşhur fremeni..
devamını gör...
evvel zaman içinde ihl sözlük yazarıydım kısa bir müddet. sonra seneler geçti, acaba ne oldu ihl sözlüğe derken bir baktım aradan 6 sene geçmiş, dünya sözlük doğmuş. osmanlı'nın gerileme dönemi gibi bir hayatım varken, yazarak bir şekilde toparlanmaya başladım. yazdıkça yazdım 2 sene boyunca. arada es verdim bir kaç ay. sonra gene yazmaya başladım. yazdıkça iyileştim.

sözlük yazarlarının içerisinde bir ayağı çukurda olanlardanım. geçmiş yolun yarısı. okudukça öğreniyorum, öğrendikçe unutuyorum. böyle de alık bir hafıza işte. gene de seviyorum...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar