nefes egzersizleri

(bkz: heyecanı bastırmak için yapılabilecekler)

uzanarak, oturarak, ayakta gibi bir çok nefes egzersiz türleri olmasına karşın, o kadar şeyi öğrenmekle uğraşamam ben bi tanesini öğreneyim her yerde yaparım diyorsanız en kullanışlı olanı oturarak yapılan nefes egzersizidir.

öncelikle bi yere yaslanarak oturmalıyız *. Sağ elimizi karnımızın üstüne, sol elimizi göğsümüzün üstüne koymalı ve mümkünse gözlerimizi kapatmalıyız. Zihin, nefes alıp vermeye odaklanmalı, nefesi burnumuzdan alıp ağzımızdan vermeliyiz. Bunun için de hayali olarak ciğerimizi ikiye bölmeli ve ciğerlerimizdeki havayı tamamen boşaltmalıyız. İçimizden "biiir" diyerek ciğerimizin yarısını, sonra "ikiii" diyerek tamamını doldurulmalıyız. Ellerimizin yukarı doğru hareket ettiğini hissetmeye odaklanmalıyız. Bu arada dört beş saniye kadar içeride nefesimizi tutmalıyız. Burnumuzdan aldığımız nefesi bu sefer, ağızdan vermeliyiz. Yine içerdeki nefesin "biiir" diyerek yarısını, "ikiii" diyerek geri kalan kısmını boşaltmalıyız. Yeni bir nefes alma egzersizine başlamadan önce de dört beş kez normal nefes almalıyız.

* *
devamını gör...
önce derin bir nefes alınır akciğerler iyice dolduktan sonra tekrar alınmaya çalışılır sonra biraz tutulup yavaşça ve aralıklarla verilir bu nefes tekniği lenf sistemini aktif hale getirir.
devamını gör...
sakinleştirici etkisi olduğu söylenen duygu durumunu dahi etkileyen doğru nefes alma tekniklerini uygulayarak yapılır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar