nefret

insanın içinde bulunan ve elindeki bütün iradeyi alıp insanı yöneten bir duygudur. Allah korusun nefret kadar kötü bir duygu yoktur peygamber efendimiz hiç nefret etmemiştir. bizde onun yolunda olduğumuz için kimseden nefret etmemeliyiz.
devamını gör...
insanın geçmişe takılıp kalmasını engelleyen, engellemese bile daha az zarar görmesini sağlayan bir duygu. bir şeyden, birinden nefret ettiğiniz vakit ondan tekrar zarar görmüyorsunuz, nefretiniz kavuruyor içinizi sadece. bazen keşke biraz becersem dediğim bazen de kendime yük etmediğim için sevindiğimdir.
devamını gör...


--- alıntı ---

İngiltere’deki Londra Üniversitesi’nde araştırmacılar Semir Zeki ve John Paul Romaya, nefret duygusu sırasında aktif olan beyin bölgelerini gözlemlediler. Araştırma sırasında deneklere daha önceden nefret ettiklerini belirttikleri kişilerin fotoğrafları gösterildi ve aynı anda beyin MR’ları çekildi. Karşılaştırma yapabilmek için, kişilerin herhangi bir his beslemedikleri insanların fotoğrafları da kullanıldı.

MR sonuçları, nefret duygusu sırasında tahmin edilebileceği gibi beynin saldırganlık ve hareketle ilgili bölgelerinin harekete geçtiğini gösterdi. Aynı zamanda bu sırada aşk ve tutkuyla ilgili olan “putamen” ve “insula” bölgelerinde de hareketlilik gözlendi.

Deneyin şaşırtıcı sayılabilecek bulgularından biri ise nefretin, beynin mantık, yargı ve tahmin yapmayla ilgili bölgelerini de harekete geçirmesiydi. Sanılanın aksine nefret, kişinin daha mantıklı düşünmesini ve yakında olacak olayları daha iyi tahmin etmesini sağlıyor. Böylece beyin, nefret edilen kişiden en az şekilde zarar görmeyi, o kişinin hareketlerine zamanında karşılık verebilmeyi sağlamaya çalışıyor veya o kişiye zarar vermenin yollarını arıyor.

Bu yönüyle nefret, sevgi ve tutkunun tam tersi olarak beynin karar verebilme yeteneğini arttırıyor.

--- alıntı ---

kaynak:http://www.tubitak.gov.tr/s...
devamını gör...
insanın karanlık yanı.

genis duzeyde din ve milliyetcilik digerlerini dıslayıp nefreti arttırarak kendini tanımlar.
dar anlamda ise takım taraftarlıgından mahalle cetesine varıncaya dek pek cok primitif bu duyguyu esas alarak orgutlenir.

yogun olarak politik yasam ' digerler'i uzerine sıklıkla bunun uzerinden hesaplar yaptıgı icin kanlı sonuclar dogurur.
yokediciligi, siddeti , bu yuzden de cıkar'ı icerdiginden dolayı revactadır.


mümtehine 4
'...
biz sizden ve sizin Allah'tan başka taptıklarınızdan uzağız.
sizi tanımıyoruz. siz bir tek Allah'a inanıncaya kadar sizinle bizim aramızda sürekli bir düşmanlık ve nefret belirmiştir.'


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar