neo kolonyalizm

1997’de bir dvd kiralama şirketi olarak kurulan, bugün 190 ülkedeki 130 milyon abonesiyle sinema ve tv sektörüne kafa tutan devasa bir medya gücü olan netflix bu kavram için iyi bir örnek olabilir.
devamını gör...
yeni ekonomik düzende orduların yerini şirketlerin devraldığı sömürgecilik anlayışı.


john perkins bu yeni sömürgeciliğin sistemini şöyle özetler:
“kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç verip otobanlar yaptırırız. sonra onlara arabalarımızı satarız. sonra bankalarını satın alırız. o bankadan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız. böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle. ayarlanan kredi asla o ülkenin hazinesine gitmez. o ülkede proje yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer. enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev hava yolları yapılır.
...ülke büyük bir borca girmiş olur. o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır. plan böyle işler. sonunda ekonomik danışmanlar olarak gider onlara deriz ki: bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz. o zaman petrolünüzü satın, doğal gazınızı bize verin askeri üslerimize yer gösterin, askerinizi birliklerimize destek olması için savaştığımız bölgelere gönderin, bm’de bizim için oy verin...”
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar