nepotizm

toplum bilimlerindeki anlamıyla akrabayı, yakını kayırmak demektir. kelime anlamı itibariyle ise "yegencilik", yigeni kayırmak, yegene arka çıkmak anlamlarına gelir. siyasi konumlardan kaynaklanan nepotizm türü olduğu gibi iş çevrelerinde de nepotizmlere rastlanır. bir patronun bir yakınını yeteneğinin, kalibresinin, kapasitesinin, zekasının dışında bir işe yerleştirmesi örneginde olduğu gbi. bu bakımdan nepotizmi siyaset bilimini ilgilendiren bir kavram olarak dar bir alan hapsetmek nepotizmin esas anlamının ıskalanmasını beraberinde getirir. ahbap-çavuş ilişkisinin de bir versiyonudur nepotizm.
devamını gör...
yüksek kademe yönetiminde liyakattan çok akrabalığın ve arkadaşlığın kıstas olarak kullanılmasıdır.

yani bakansın çok birikimli bir eleman var bakanlıkda ama sen onu atıp mahalleden kazım abini getiriyorsun.

belediye ülke okul aklına neresi gelirse bu pislik vardır.

sözlüklerde arkadaş ortamında bile. sanırım insan olmanın gereği bir tek hazreti ömeri hatırlıyorum aykırı olarak.
oğlunu halife yapmasını önerdiklerinde bir aileden bir kurban yeter diyerek reddetmişti.
devamını gör...
torpil bulamayanların canla başla eleştirdikleri lakin torpili buldukları anda unuttukları şeydir. hiç saldırmayın öyle işte türkiye gerçeği bu türk toplumun gerçeği bu.
devamını gör...
iş, din ve siyaset alanlarında akrabaların aranan özelliklere sahip olmamasına rağmen sırf akrabalık sebebiyle etkili mevkilere getirilmesi manasında kullanılan akraba kollamacılığı ve kayırmacılığı.
devamını gör...
italyanca da "nipote" yani yeğen kelimesinden kaynaklanan, akrabalarını kayırarak işleyen bir yönetim sistemi anlamına gelir. kelime olarak yabancı bir tınısı olsa da, anlamı kültürümüz açısından son derece tanıdıktır. *
devamını gör...
--- alıntı ---

nepotizm "yeğencilik" olarak da biliniyor ve latince nepōt- "torun, yeğen" kelimesinden türetilmiş. ingilizce nephew "yeğen" kelimesi de aynı kökten. kavram, papa'ların yeğenlerine üst düzey iş verme çabası üzerine doğmuş.

--- alıntı ---

mahzunicesi; angara'da dayın yoktur. mamudo gurban niye doğdun?
devamını gör...
yeğencilik veya akraba kayırmacılığıdır. karşısında liyakat vardır.
latince yeğen anlamına gelen “nepot” kelimesinden türemiştir. köken olarak, rönesans öncesi katolik papaların yeğenlerini kilise içinde kardinallik gibi önemli pozisyonlara getirmelerine dayanmaktadır. tdk bu kavramı arkadaş veya akraba kayırma şeklinde açıklamıştır. nepotizm kavramı günümüzde akraba ve yakınların aynı işletmede işe alınması şeklinde ele alınmaktadır.
nepotizm sözcüğü kayırmacılığın yalnız bir cüzini ifade etmek için kullanılır. eş-dost kayırmacılığı için daha çok “kronizm”, siyasal ve dinsel kayırmacılık için “patronaj”, iktidara ve seçmen kitlesine yönelik kayırmacılık için de “klientelizm” terimi kullanılmaktadır.
son günlerde bu konuda tencere dibin kara tartışması dönüyor caağnım ülkemde. dilimize ankara'da dayısı olmak diye bir deyim bile kazandıracak denli içine batmışız nepotizmin ama yine de kabullenemiyoruz ahlaksızlığımızı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar