neslican tay

kendisi 2 kez kanseri atlatmış hayat dolu 20 yaşında bir genç kız. ilk kanser oluşunda sol bacağını kaybetmiş.
şimdilerse ise 3. kez kanser olduğunu öğrenmiş ve yine hayat dolu...

devamını gör...
bugün kendisiyle fotoğraf çekilmek isteyen bir çocuk hakkında attığı twetle gündeme gelen isim. oysa ki çocuğun paylaşımı durumun hiçte öyle olmadığını ortaya koyuyor..devamını gör...
pozitif ayrımcılık biraz abartılıyor sanırım, eleman belki senin karşındaki erkeğin üstüne atlamasından korkmuştur olamaz mı? illa erillik ile mi alakalı olması gerekiyor acaba? belki karşındakinin erilliğinden korktu...
devamını gör...
çocuğun inceliğini hemen yobazlık olarak anlaması ve dahi koşa koşa bunu twitter a yazması bana çok saçma geldi. bu tipler böyle şeylerle besleniyorlar çünkü.

ister çağdaş ol, ister aşırı muhafazakar, istersen de ne halt olursan ol, yanında duran adamdan kibarlıkla izin almanın nesi anlamamazlıktan gelinecek bir şey acaba?
devamını gör...
kendisini twitterda takip ediyorum, yaşadığı onca şeye rağmen hayat dolu biri. zor bir imtihan, onun yerinde olsam öyle güçlü kalabileceğimi hiç sanmıyorum. son olaydaki tepkisi doğru değil ama çok gitmeyin kızın üstüne.
devamını gör...
türkiye'de yaşadığının farkında olmayan yeni nesil tiplerden... türkiye'de bir erkeğin yanındaki kadınla erkeği görmezden gelip fotoğraf çekinmeyi istemek en iyi ihtimalle ciddi bir kavgaya sebep olur.. o da en iyimser tahminim. gerçi bir ingiliz'in, bir italya'nın, bir rus'un, bir alman'ın da bunu hoş göreceğini sanmıyorum. hayal aleminde yaşamayın! nihayetinde burası ortadoğu..
devamını gör...
kırılıp gücendirilmemesi gereken hanımefendi. bu kadar basit bir şey için rahatsızlığı olan insanın öyle üstüne gidilmez çünkü.

herkes için doğrular ve yanlışlar farklı olabilir. erkek için doğru kadının yanında olan erkekten müsaade istemek ki zaten görgü kurallarını bilen biri bunu yapardı. ancak yine görgü kurallarını bilen biri yanında erkek olan kadının yanına o şekilde gitmezdi. çünkü o da yanlış. neden o şekilde değerlendirmek yerine direkt kadını hedef alıyorsunuz? kendisi gitmiş, müsaade istemiş, fotoğraf çekmiş ve konu onun için kapanmış.

kadın için doğrusu sadece ondan izin alınması. olabilir, kendisine göre doğru budur. yine kırmamış, yüzünü asmamış, orada belli etmemiş ve gülümsemiş. sonra içine dert olmuş olabilir ve kendince doğrusunu anlatmak istemiş olabilir. hedef göstermemiş, yanlış bulduğu şeyi dile getirmiş.

sonra olayın kahramanı erkek bizler gibi olmadığı için kırmak istememiş, suçlamamış, empati yapmış, açıklamasını yapmış. konu burada bitmeliyken başından bir sürü olay geçmiş, psikolojisi muhtemel asla iyi olmayan bir kadını linç ediyoruz. neden?

çünkü kendi doğrumuz ile uyuşmadı. o da doğruları ile uyuşmayan bir durumu dile getirmişti. bu kadar kavgaya ne gerek vardı bilemiyorum. kendisini yeni tanıdım, geçmiş olsun, umarım hep öyle gülümser.
devamını gör...
hastalığının nüks etmesi nedeniyle yoğum bakımda olduğu söylenen insan. kanser bu sefer karaciğer zarında ortaya çıktığı için müdahale edilemiyormuş. kitleyi küçültmek için ağır bir kemoterapi uygulamışlar, damarları kaldıramamış.

Allah şifa versin. bundan önce kaç tanesinin üstesinden geldi, bunun da gelecektir inşallah.
buradan
devamını gör...
Allah rahmet eylesin. pek çok kanserli hastaya umut vermiş, bu hastalık karşısında yaşama nasıl tutunmaları gerektiğini öğretmişti. kanser maalesef günümüzde tedavisi olan bi hastalık değil, bu nedenle iyi sonla biten bi kanser hikayesine denk gelmedim. ancak önemli olan bu süreçte hayatınızı nasıl değerlendirdiğiniz.
devamını gör...
kaybettik... çok üzgünüm... bu umudun yok oluşu etkisi yapacak kimilerine... umuda sarılmanın belini bükecek bir ölüm bu...

yukarıdaki tanımları okudum bu vesile ile; neslican'ın, nerelerde, hangi durumlarda, hangi mekanizmalarını devreye sokup "duyar kasanların" bu kadar hassas bir durumda, olmayan empatilerini fütursuzca sergileyerek "bundan beslenir böyle tipler" ibaresiyle, fotoğraf çektirmek için yanındaki erkekten izin alınmasındaki tuhaflığı yazmasının üzerine gidenler ve bu saçmalığı kupa verecek kadar artıya boğanları hicap duyarak okumamak elde değil...

rahat etsin güzel kızımız, acıları dindi şimdi...
devamını gör...
başlığı sol'da görünce korkarak girdim. mekanı cennet olsun. gülen yüzü parlayan gözleri gözümün önüne geliyor ve inanamıyorum açıkçası ölümü yakıştıramadım. gerçi kime yakışır ama ne bileyim en zor anında bile hayat dolu olmayı başaran birine daha bir gitmedi gerçekten çok üzüldüm. mücadelesi çok güzeldi hasta olan olmayan herkese örnek oldu. Allah rahmet eylesin.
devamını gör...
Allah rahmet eylesin. gencecik bir kız kanser gibi ağır bir yükü taşımaya çalıştı ama maalesef olmadı. hepimiz nasılsa bir gün öleceğiz. yaşam zaten çok kısa. biraz uzun biraz kısa farketmiyor önemli olan niteliği. umarım ahirette yüzü gülenlerden olur.
devamını gör...
inanılmaz düzeyde üzmüştür. zaten çoğunuzda fark etmişsinizdir ki bacağının kesilmesi bir süre daha ömrünü uzatmak için yapılan bir müdahaleydi sonunun böyle olacağı az çok belliydi ve o da bunu biliyordu. sürekli dinç kalmaya çalışmasının sebebi bu gerçeği göz ardı edip yaşayacağına kendini inandırmaktı. en az onun kadar inançlı ve güçlü olabilseydik hayatta dert diye bir şey kalmazdı. 20 yıllık hayatına inanılmaz şeyler sığdırdı. Allah rahmet eylesin. çok çok çok üzüldüm.
devamını gör...
inna lillahi ve inna ileyhi raciun..

vefatıyla bizi hüzünlere boğmuştur. hiç tanışmadım. ancak derdinden ve mücadelesinden haberdardım. çok üzüldüm. çok. rabbim ailesine sabırlar versin. mekanı cennet olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar