neye oy verdiklerini bilmeyen milletvekilleri

türkiye büyük millet meclisi'nde bulunan 600 milletvekilinin çoğunluğunu oluşturan ne yazık ki grubu.

işleyiş şu; temsili demokrasilerde halkın seçtiği vekiller toplumsal ve bölgesel gelişmelere uygun yasal değişimleri istişare ederler. alınan kararı yasa teklifine hukukçular getirir. teklifi oluşturan vekiller hangi partidense o parti yönetimine sunarlar. onların öncelikleri ise yasanın siyasi sonuçlarıdır. uygun görülürse taslak hazırlanır, uzman görüşlere başvurulur, tekrar istişare edilir, meclise sunulur. geriye iki adım kalır. gerekli çoğunluk ve cumhurbaşkanı onayı.

vekiller mecliste iken zamanlarını odalarında, meclis lokantasında, meclis kafesinde veya meclis bahçesinde geçirirler. çokça misafirleri olur. onun içindir ki mecliste her şey çok ucuzdur. bol bol yer içer, sohbet eder, misafirlerini dinler, kulis yaparlar. bu esnada gong sesi duyulur. yasa oylaması yapılacaktır ancak vekillerin çoğunun tekliften haberi bile yoktur. koştur koştur parti odasına gidilir. veya o an grup başkanvekili kim ise o bulunur. ne oy verileceği sorulur. ona göre oylamaya iştirak ederek evet veya hayır oyu kullanıp kendi mesailerine(!) geri dönerler.

bu işleyişin sihhati bir yana, dün gündem olan termik santrallerin filtrelenmesi meselesinde iktidar vekillerinin kendi yasalarını veto eden cumhurbaşkanına sıra sıra methiyeler dizip şükranlar sunması oldukça acınası. koca bir grubun atladığı ek süre ayrıntısını düzelten cumhurbaşkanına dalkavukluk kabahati örter mi bilmem ancak kamuoyu önünde ne denli küçük düştükleri aşikar.

termik santral meselesiyle ilgili abdülkadir selvi'nin bugünkü yazısını okumanız da süreç hakkında sizi aydınlatabilir.

http://m.hurriyet.com.tr/ya...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar