nida tüfekçi

"yurttan sesler" akımını genişleterek eşi neriman altındağ tüfekçi'yle birlikte "yurttan sesler kadınlar topluluğu"nu kurmuş halk müziği sanatçımız.
devamını gör...
bu topraklar üzerindeki en orijinal bağlama icralarını gerçekleştirmiş halk müziğinin büyük emaktarı. orijinal misket için buyurunuz
devamını gör...
tam adı mehmet nida tüfekçi olan yozgatlı merhum türkücü.

kendisiyle ilgili öğrendiğim bir anıyı kültürümüzde iz bırakmış şahsiyetlerin memleketin fukaralık zamanlarında verdikleri mücadeleye de emsal olması bakımından paylaşmak istedim.

nida tüfekçi'nin saza ilgisi çocukluk yaşlarında babasının teşvikleriyle başlar. orta okulu okuduğu çağlarda bir türkü yarışmasına katılmak ister lakin öyle bir yokluk içerisindelerdir ki yarışmaya giderken altına giyeceği yamasız bir pantolon yahut şalvarı yoktur.

eşimin rahmetli dedesiyle o dönemlerde yakın arkadaş olan nida tüfekçi'ye bizim dede yarışmaya katılması için kendi temiz, yamasız şalvarını çıkarıp verir. nida tüfekçi, o şalvarı giyip yarışmaya katılır. bizim dede de giyecek ikinci bir şalvarı olmadığı için dışarı çıkamaz.
bütün gün belki de yarışmanın başka bir ilde olmasını da hesaba katarsak iki üç gün evde nida'nın yarışmadan dönmesini bekler.

esasen bir kültür adamının olduğu kadar memleketin 1940'lı yıllarda içinde bulunduğu yokluğun da hikayesidir bu.


--- alıntı ---
mehmet nida tüfekçi 1 mart 1929'da yozgat’ın akdağmadeni ilçesinde doğdu. annesi zeynep tüfekçi, babası hamdi tüfekçi’dir. ilk müzik eğitimini babası hamdi tüfekçi'den aldı. müziği seven ve müziğin içindeki bir ailenin
çocuğu olan nida tüfekçi , bağlama çalmaya başlamasını şöyle anlatırdı: “7-8 yaşlarındaydım her halde. sazla benim boyumu ölçtüklerinde saz 1,5 karış uzun gelirdi benden. sazın sapına kolum yetişmezdi de teknesini bir duvara dayayıp öyle çalmaya çalışırdım...”.

nida tüfekçi ilkokul çağlarında bazen derslerde bazen müsamerelerde saz çalmasını sürdürmüş ve küçük yaşlarda yeteneğini ortaya koymuştur. ilköğrenimini akdağmadeni’nde bitiren nida tüfekçi, ortaokula akdağmadeni’nde başlamış üçüncü sınıfı boğazlıyan’da tamamlamıştır. yaşadığı ilçede lise olmadığından öğrenimine çevre illerden birinde devam etmek zorunda kaldı ve liseyi ankara maliye okulu’nda bitirdi.

nida tüfekçi maliye okulu’nda öğrenci iken muzaffer sarısözen’le tanıştı. sarısözen’le tanışması belki de yaşamının dönüm noktasıdır. okuluna devam eder, 1947'den itibaren ankara radyosu’nun yurttan sesler emisyonlarına ses ve saz sanatçısı olarak katıldı. o zamana kadar gerek radyo sanatçılarının gerekse muzaffer sarısözen’in bilmediği bir tavır ve tezene ile (sürmeli tavrı) saz çalıp türkü söyleyen tüfekçi, radyonun en parlak simaları arasında yer almıştı.

1953 yılında ankara radyosu'nda açılan sınavda başarı göstererek yurttan sesler'in daimi korosunda çalmaya başladı ve 1959 yılında istanbul radyosu'na naklen atandı. 1964 yılında türk halk müziğinden sorumlu türk müziği şube müdür yardımcılığına, 1972 yılında ise trt müzik dairesi türk halk müziği müdürlüğü’ne atandı. 1974 yılında ise trt müzik dairesi başkanlığına (vekaleten) getirildi. 1976’da bu görevden istifa etti. aynı yıl istanbul türk müziği devlet konservatuarı’nın kurucu üyeliğini yapan tüfekçi bu okulda, yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve danışma birimi üyeliğinde bulundu. yine aynı okulda bağlama, thm solfeji, thm bilgileri ve bölge tavırları derslerini okuttu.

türk folklorunun müzik ve oyun dallarında yurt içinde ve yurt dışında seçkin bir yer edinmiş, kültürümüze yapmış olduğu katkılarla halk müziği dünyasına damgasını vurmuş olan mehmet nida tüfekçi, 18 eylül 1993 cumartesi günü yaşama veda etti.

--- alıntı --- *

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar