nifak

bir kısım davranışlarda mümin gibi görünme ancak tam olarak mümin olmayan, münafık, iç dış farklılığı gibi anlamlara gelir.
devamını gör...
müslümanlar arasında an be an artandır.

ben iyiyim, geri kalanı kafir anlayışının temel sebebidir.

cenneti tekeline alanların, başkasını cehenneme direk etme çabasının adıdır.

Allah, tüm müslümanları nifak belasından tez zamanda kurtarsın inşallah.
devamını gör...
münafıklık; kalbiyle, iman etmediği halde inanmış görünmek; için dışa uymaması, kafir. (bkz: münafıklık)

kur'an-ı kerim'de mealen buyruldu ki:

bedeviler, küfür ve nifak bakımından hem daha beter, hem de Allahü tealanın resulüne indirdiği sınırları tanımamaya daha layıktır (onlar buna daha müsaittirler).
allahü teala, alimdir, hakimdir. (tevbe suresi: 97)

kalbinde küfür olan kimsenin mü'min olduğunu söylemesi, dinde nifak olur. kalbinde düşmanlık olup, dostluk göstermek dünya nifakı olur. küfrün en kötüsü, dinde nifak yapmaktır. (muhammed hadimi)

*
devamını gör...
şöyle bir şeydir:

--- tiran lokmagözyan ---

azerbaycan-türkiye ilişkilerine de değinen türkolog, türkiye'nin sadece turanizmin peşinden olduğunu, azerbaycan'ın ise turanizmle ilgilenmediğini ve kendi çıkarlarını düşündüğünü kaydederek, gerek olursa azerbaycan'ın, türkiye'yi kolayca satabileceğini dile getirdi.

http://www.ermenihaber.am/tr/news/2016/03/15/T%C3%BCrkiye-Ermeni/78212

--- tiran lokmagözyan ---
devamını gör...
maalesef özellikle kadınlarımızın dedikoduda sınır tanımaması ve kılıbık erkeklerin de eşlerinin gazına gelip ortalığı ayağa kaldırması şeklinde çoğu zaman ortaya çıkan, insanlar arasındaki güven duygusunu azaltıcı hal ve hareketlerdir.
örneğin toplumumuz bel altı konuları gereğinden fazla konuşmaya başlamış ve bu konuları bahane ederek daima bir yerlere laf göndermeyi alışkanlık haline getirmiştir.
kulaktan duyma bilgilerle büyük laflar etmek marifet bilinmektedir.
kısacası komşu komşuya selam vermez olmuş ama sanal alem üzerinden yapılan gevezelikler inanılmaz bir boyuta ulaşmıştır.
devamını gör...
entereandir nafaka ile ayni kökten gelir. köken olarak çıkarma (verme infak etme, elden çıkarma) gibi manası vardır fakat kavram zamane ve zeminine göre ikilik çıkarma ortalık karıştırma manasına evrilmiştir.
devamını gör...
17. (Tematik)
dışı içine uymayan, iki yüzlü.

suyun buzu eritmesi gibi nifak da kalbi eritir. (hadis-i şerif-tebyin-ül-meharim)

nifak sahiblerinde bulunan günahlar bildirilmiş olsa idi, yeryüzünde basacak yer kalmazdı. (hasen-i basri)

*
devamını gör...
--- alıntı ---

abdullah ibn mes’ud (r.a.) şöyle demiştir: «biz resûlullah (s.a.v.) hayatta iken yalnız münafıkların cemaatten geri kaldığını görürdük. öyle ki, cemaate gelemeyecek kadar bitkin olan kişi bile iki kişinin kolları arasında yalpalayarak getirilir, safa bırakılırdı»

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar