nihilizm

aslında biraz light versiyonunu söyle allayıp pullasalar, arkası kuvvetli (bkz: background) bir düşünüre filan tasarlatsalar epey satacak bir düşünce sistemidir.
özellikle her daim birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günler geçiren ülkem için pek elzemdir ve inanıyorum peşinden epey insan gider.

hatta sloganını da buldum boşuna uğraşmasınlar; "sal gitsin aga!"

birbirine giren türkler, kürtler, feministler, sağcılar, solcular, ortacılar, reçmeciler, yancılar... "vallahi bıktım anasını satim. kaçıp gidecem bu ülkeden." diyen herkes için birebir.
devamını gör...
latince nihil (hiç) sözcüğünden türetilen nihilizm, her şeyin anlamdan ve değerden yoksun olduğunu savunan felsefi yaklaşımdır. nihilistler genel olarak * tanrının varlığını, iradenin özerkliğini, bilginin imkânı, ahlakı ve tarihin mutlu sonunu reddetmektedirler .
devamını gör...
hiç kimsenin savunduğu hiçbir şeydir. eğer savunulan hiçbir şey varsa o şeyin hiç olması düşünülemez. o şey hiç değilse bir şeydir. o halde nihilizm bir şey değildir.
bir şey olmadığı halde varlık, olgu ve değerleri anlamsız ve boş görür.
devamını gör...
nietzsche'nin ''tanrı öldü'' metaforuyla izah ettiği nosyondur.
nihilizm, değerlerin değersizleşmesi, önemini kaybetmesidir.

nihilizm'i anlayabilmek için, nietzsche'nin düşünsel tasavvurlarını iyi bilmek, düşünsel dünyasında, hristiyanlığın ve modernizmin harmanlandığı noktaları iyi kavrayabilmek gerekir.
devamını gör...
bazarov üzerinden okuyucunun üzerine boca edilen,pembe panjurlu,hissiz eve giden yolun taşları kıvamında,ahlâkı reddeden tüm akımlar gibi,âdemin vicdani sınır ve sorumluluklardan kurtulmak için kendine ürettiği aldatmacalardan biri...
epeydir,narsizm,hedonizm gibi kavramlarla birlikte kullanıldığında entel görünümlü sosyal imajı yarattığı sanılan ve bu nedenle ilgili/ilgisiz cümle içinde kullanılan kelime...
devamını gör...
teorinin kendisi daha açıklama açısında anlamsızdır. "we've thrown into this world somehow" yani "bir şekilde bu dünyaya yerleştirildik/fırlatıldık" diye başlayan teoride hayır beklemek, sabah namazına giderken otobüs beklemekten beterdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar