nikolay vasilyeviç gogol

palto, burun, ivan ivanoviç ve ivan nikifoviç'in öyküsü gibi müthiş öyküleri olan rus yazar. İnce alaycı diliyle diğer rus edebiyatçılarından ayrılır. En büyük eseri ise yakmaya kalkıştığı ve tam olarak muvaffak olamadığı ölü canlardır. kadınlara karşı tuhaf bir bakışı vardır. onlara karşı öfkeyle karışık bir hayranlık taşır.

"itiraf ederim ki, neden kadınların bizi burnumuzdan, kaydanlığın kulbunu tuttukları kadar ustaca tutabilecek biçimde yaratıldıklarını anlamıyorum. ya onların elleri buna göre yaratılmış, ya da bizim burnumuz başka bir işe yaramaz."
(ivan ivanovic ve ivan nikiforoviç'in öyküsü)

"kadınlar aslında şeytana aşıktır. åžu kadına dikkat edin, karşı balkondaki kırmızı üniformalı adama bakmıyor esasında, şeytan adamın omzunun üzerinden kadına sırıtıyor, şeytan adamın içine girdi ve kadın artık adama bakıyor..."
(bir delinin hatıra defteri)

ancak gogol'un ruh halini en iyi açıklayan sözü yine ölü canlar kitabında gizlidir.

"tanrının buyruğuyla, bu garip kahramanlarımla, sürüklenip giden şu koca yaşamı, herkesin görebileceği alayla ve kimsenin göremeyeceği göz yaşlarıyla daha ne kadar seyredeceğim."
(ölü canlar)

devamını gör...
rus edebiyatı'nın duayeni, babası, başlangıç çizgisi.. kısacası herşeyidir.

öyle ki, dostayevski onun için: "bizi hepimiz gogol'un palto'sundan çıktık" demiştir.

delinin defteri, palto, burun başlıca romanları.
devamını gör...
16.
rus edebiyatı'nın büyük ve de öncü romancılarından biri. dosto, hem rus romanına getirdiği gerçekçilik akımı hem de romanda yaptığı yapısal reformu -muhtemelen- kastederek "hepimiz gogol'un paltosundan çıktık" der. hal mesele böyleyken, yine de gogol kendinden sonraki üstadlara nazaran, tolstoy ve dosto gibi, ikinci sınıf bir romancıdır. ölü canlar'da kurgu harika, çiçikov orijinal ama anlatım, tasvir ve tahlil yavandır. hatta puşkin olmasa üstad çok daha erken pes edebilirdi ve biz sadece müfettiş ile yetinebilirdik.

aklıma gelmişken turgenyev'e beş basar o ayrı mesele... üçkağıtçı turgenyev, romanın kahramanı ve tüm ideolojisini sırtına yüklediği bazarov'u öldürmüştür. arkadiy'i öldürse o kadar kızmayacaktım...

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar