nil nehri

1. (Tematik)
dünyanın en uzun nehridir. mısır'a hayat verir. aslında bütün insanlığŸı besleyen bereketli bir nehirdir. matematik, astronomi, geometri gibi bilim dallarının doğŸmasına vesile olmuşŸtur.
devamını gör...
3. (Tematik)
en uzun nehir olmasının yanında en fazla su taşıyan nehirdir aslında. fakat buharlaşmanın fazla olması sebebiyle bu sıfatı başka bir nehire kaptırmıştır. *
devamını gör...
5. (Tematik)
kuzeydoğu afrika'da büyük bir nehir. 6640 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun, 3.200.000 km2 su alma alanı ile dünyanın üçüncü büyük nehridir. nil'in su alma havzasında bir grup göl bulunur. bunlardan biri olan victoria, dünyânın ikinci büyük gölüdür. nil, başlangıçta beyaz nil (esas kol) ve mavi nil olarak iki ana kol halinde doğar ve bu kollar hartum'da birleşir.
devamını gör...
10. (Tematik)
afrika kıtasının şah damarıdır. bu kıtada medeniyet onun kıyılarında, havzasında kurulmuştur diyebiliriz. bununla birlikte, topraklarından geçtiği ülkeler yüzünden tarih boyunca çatışma ve savaşlara yol açmıştır. küresel ısınma ve afrika'da artan susuzluk göz önüne alındığında yakın gelecekte bölgesel bir savaşa yol açması muhtemel olan akarsudur.
devamını gör...
13. (Tematik)
can ve kan damarı. geçtiği ülkeler onlara bırakılacak kadar önemsiz değildir!

nil nehri etiyopya'dan başlayıp mısır'dan akdenize dökülüyor. nil nehrinin hangi ülkelerden geçtiğine şöyle bir baktığımızda aslında meselenin çok da basit olmadığını anlıyoruz. nil nehrinin geçtiği havza ülkeler: mısır, sudan, burundi, ruanda, kongo, tanzanya, kenya, uganda ve etiyopya.

nil nehrinden şimdi kan akıyor. "mısır mısırlılarındır" diyeceğiz ama diyemiyoruz. rahat bıramıyorlar ki!

ocak 2011'de nil nehri ile bağlantılı bir mesele hakkında başka bir yerde şöyle cahilane bişeyler demişiz: "dikkat çekilmesi gereken bir diğer husus, sudan'da başlayacak bir 'bölünmenin' yukarı doğru devam etme ihtimalinin olduğu. aslında bahsettiğimiz bölge epeydir hazırlanıyor. mısır yeni bir evrede artık. hüsnü mübarek devrildi. suud kralı yaşlandı, ölümün eşiğinde. mısır devletini hüsnü mübarek'ten sonrasında hazır mı?. sudan ile mısır'ın komşu olduğunu unutmayalım. tam karşı da suudi arabistan. tabi arada kızıl deniz var.

israil'in (aslında küresel aktörlerin) hem mezoptamya hem de nil nehri/nil nehri ülkeleri ile ilgilenmesi beraberinde bölünmeleri getiriyor. örneğin mezopotamya bölgesinde fırat ve dicle nehirleri var. iran, ırak, suriye ve türkiye. bu devletlerin arasından mobil bir 'kürdistan' çıkması hiç fena olmaz sanırım. israil'in ( ve diğer küresel aktörlerin) emrine amade bir devletcik!"

nil'in suyu terse akar mı ey tarih!
devamını gör...
15. (Tematik)
dünyanın en uzun nehridir (6.650 km). havzası afrika kıtasının onda birini kaplar. güneyden kuzeye doğru akar ve üç ana kolu vardır: beyaz nil nehri, mavi nil nehri ve atbarah nehri. nehrin en uzaktaki kaynağı burundi'deki doğu afrika göller bölgesi'ndeki kagera nehri olarak doğar ve tanzanya, ruanda ve uganda sınırlarını oluşturarak victoria gölü'ne katılır.*
devamını gör...
hayat, diyebileceğim sadece bu. rengi bozulmuş. ne mavi ne yeşil. gri bulanık bir rengi var. buna rağmen çok etkileyici bir güzelliği var. etrafındaki muz ağaçlarının gölgesinden mi içinde büyüyen sazlıklar mı yoksa etrafındaki sarı mısır'a has yapıların güzelliği mi onu böyle etkileyici kılan bilmiyorum. tek bildiğim etkileyici. eskiden timsahlar varmış, artık yok. üzerinde tekneyle gezip muz adasına uğrayıp muz yiyin. simsiyah gözlü yerel çocuklar hiç beklentisiz size muz yapraklarından yüzük bilezik yaparlarsa geri çevirmeyin yapsınlar. küçük henüz bebek olan kardeşlerini getirip sevdirmek isterlerse sevin. her çocuk gibi sevilmeyi çokça arzuluyor ve hak ediyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar