nilgün marmara

henüz 27 yaşŸındayken kendi elleriyle hayatına son veren bir şŸairdir. beşŸinci kattan aşŸağŸı kendini bırakarak acı bir şŸekilde gerçekleşŸtirmişŸtir bunu. geride bıraktığŸı "(ara: kırmızı kahverengi defter)" ile zaten hayata olan duruşŸunu ve anlamlandırdığŸı her şŸeyi yazıya dökmeyi başŸarmışŸtır.

"azımsanamayacak kadar ölmüşŸüm / azımsanamayacak denli ölüyüm... geliyorlar, bu evde doğŸan yeni bir ölümü görmeye; koşŸarak, düşŸe kalka yuvarlanarak, sürünerek.. nasıl olursa olsun; görmek için bu eski dostlarının yeni cesetlerini ve göstermek için kendi dirimlerinin kıvılcımlarını geliyorlar. ã–lüm sessizliğŸi, toz ve küf kokan evden ayrıldıktan sonra seviniyorlar canliyiz diye."

devamını gör...
henüz 27 yaşındayken kendi elleriyle hayatına son veren bir şairdir. beşinci kattan aşağı kendini bırakarak acı bir şekilde gerçekleştirmiştir bunu. geride bıraktığı "(ara: kırmızı kahverengi defter)" ile zaten hayata olan duruşunu ve anlamlandırdığı her şeyi yazıya dökmeyi başarmıştır.

"azımsanamayacak kadar ölmüşüm / azımsanamayacak denli ölüyüm... geliyorlar, bu evde doğan yeni bir ölümü görmeye; koşarak, düşe kalka yuvarlanarak, sürünerek.. nasıl olursa olsun; görmek için bu eski dostlarının yeni cesetlerini ve göstermek için kendi dirimlerinin kıvılcımlarını geliyorlar. ölüm sessizliği, toz ve küf kokan evden ayrıldıktan sonra seviniyorlar canliyiz diye."

devamını gör...
"...ey iki adımlık yerküre, senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!"


"maskelerinizi kuşanıp yalanlarınızı çoğaltın
hepiniz mezarısınız kendinizin...''
devamını gör...
hayatın neresinden dönülse kardır diye düşünenlerden. beşinci kattan kendini bıraktığında görgü tanıklarına göre 'huzur ve huşu içinde atlayıp robot gibi düşmüş çığlık bile atmamış' ömrüne üç nokta koyup gittiğinde ondan geriye tek söz kalmıştır söylenmeyen; en iyi kadın şairdir nilgün. tartışmasız hemde. kaan ince ve nilgün marmara yeryüzünün muhtaç olduğu iki güzel nefesti, erken kalkıp yolaldılar...
devamını gör...
ibrahim ormancı, '' kuşlara iyi bakın '' adlı şiirinde nilgün marmara'ya demiş ki ;

''..eyy ruhu dar saraylara sığmayan
kürdan kılıçlarla savaşan şair
ölüm aslında hiç asil değil
ama sen asildin
son mektubunda diyordun ya,
'' benden sonra kuşlara iyi bakın''
bu yüzden bütün kuşlara
bir dilim ekmek ve
bir yudum su vermek
boynumun borcu olsun nilgün!....''
devamını gör...
"başkaldırmış düşünce bedenin aşık olurluğundan başka ne?"

"bir şeyden kaçıyorum bir şeyden kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşiyorum. kendimi bir yer edinemiyorum,kendime bir yer ..."

"ölürken kahkahamı ona bırakacağım."

demiş ve gitmiştir.
devamını gör...
"ben babamın yuvarladığı
çığın altında kaldım."


"ey,yüzleri bir babakuş gölgesine
çakılmış olanlar,
üzgün adım,ileri marş!"


demiştir kan atlası şiirinde.

intiharı seçmiş ve bu iki adımlık yerküreyi arkasında bırakıp gitmiştir.
devamını gör...
deniz başaran, soysal ekinci ve kaan ince ile birlikte '' intihar eden şairler derneği '' 'nin omurgasını oluşturan güzel insan. biliyorum intihar günah... biliyorum intihar etmenin vebali çok. ama intiharın bir nevi şövalyelik olduğunu düşünüyorum..nilgün marmara güzel insandı. Allah gani gani rahmet eylesin.
devamını gör...
ah! yüzüne düşkün bazı kimseler vardır ve durumun böyle olması hiç de tuhaf değildir.düşkündürler yüzlerine ve hayat kendi gözlerine bakar,yüzlerinden fışkıran kalemlerle! ve yine de düşkündürler ölüme,yüz görümüyle,ölüme! acı mı? değil!bir tapınma biçimi yalnızca kürke!!

kırmızı kahverengi defter'de böyle demiştir.
devamını gör...
cezmi ersöz (bkz: cezmi ersöz) ün bir yazısında kendisiyle ilgili mealen şunlar yazıyordu.

cezmi ersöz ve nilgün marmara gece sokakta yürürken nilgün marmara daha önce kendisinde pek görülmeyecek neşe ve coşkunlukta yürürken, cezmi ersöz ün kendisine şaşkın şaşkın bakması sonrası şunu sözler:

- bakma bana öyle, şu an beynimde afyon var ve onu içiyorum...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar