nişanlıyken baş başa kalmayın

diyanet işlerinin verdiği fetva'da geçen uyarı.

--- alıntı ---

Diyanet İşleri Başkanlığı adına fetva veren kurum olarak bilinen, 'Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun, çeşitli kesimlerden yöneltilen, "Nişanlıların rahat görüşebilmek için nikah kıymaları uygun mudur?" sorusuna verdiği yanıt, web sitesinde yayınlandı.
Evlenmeyi diğer akitlerden ayıran özelliklerden birinin bu akitten önce genellikle bir nişanlanma döneminin geçirilmesi olduğunun ifade edildiği yanıtta, tarafların bu süreç içinde birbirlerini daha iyi tanıdığı, karşılıklı hediyeler alınıp verildiği hatırlatılarak şöyle denildi:
"NİŞANLIYKEN BAŞ BAŞA KALMAYIN"
"Bu dönemde nişanlıların mahremiyet ölçülerini gözetmek kaydıyla birbirlerini daha yakından tanımak amacıyla görüşüp konuşmalarında bir sakınca yoktur. Fakat nişanlıların flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, el ele tutuşmaları ve benzeri İslam’ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir.
DİNİ NİKAH AÇIKLAMASI
Günümüzde gençler, gerek velilerinden izinsiz olarak gerekse velilerin bilgisi dahilinde nişanlılık döneminde güya dini hassasiyetleri gözetmek amacıyla ‘Dini nikah’ yapmakta ve sonuçta hiç de arzu edilmeyen üzücü hadiseler meydana gelmektedir. Bu tür olayların yaşanmaması için yapılan nikah akitlerin mutlaka kayıt altına alınıp hukuki güvenceye kavuşturulması gerekir.
KIZ TARAFI MAĞDUR DURUMA DÜŞEBİLİYOR
Çünkü dindar olduğunu söyleyen gençler veya aileleri, resmi tescilin olmadığı durumlarda çok kere, aralarında akdedildiği ifade edilen akitlerin gereğini yerine getirmemekte, taraflardan biri ve genellikle kız tarafı mağdur duruma düşmektedir. Böylece, dinimizin nikahtan gözettiği ulvi gaye gerçekleşmek şöyle dursun, insanlar din adına birbirlerine zulmeder hale gelmektedirler."
NİKAH KIYILDIĞINDA EVLİLİK BAŞLAR
Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, nikah kıyıldığında dinen evlilik hayatının başladığı, karı-koca arasında mehir (İslam hukukunda erkeğin evlenirken kadına verdiği/vermeyi taahhüt ettiği para veya mal), nafaka, miras gibi bir takım haklar ve sorumlulukların tahakkuk ettiğini hatırlatarak, ayrıca şu ifadelere yer verdi:
ÖNCE RESMİ NİKAH
"Günümüzde bu haklar, evlilik resmen tescil ettirilmeksizin korunamadığından, evlenecek kişilerin ‘resmi nikah’ kıyılmadan ‘dini nikah’ kıydırmaları dinen uygun olmadığı gibi kanunen de yasaktır. Bu itibarla, adayların İslami ölçülere riayet ederek nişanlılık dönemini geçirmeleri, evlenmeye kesin karar vermedikçe resmi olarak kayda geçirilsin veya geçirilmesin, nikahı gerçekleştirmemeleri uygun olur."

--- alıntı ---

kaynak: http://www.internethaber.co...
devamını gör...
nişanlılık ile evlilik arasındaki kalın çizgi inceltile inceltile ayrım gozetmeme noktasına taşındığı için haklı ve gerekli bir uyarı. nişanlılık zaten saçma bir dönem ne tam olarak bekarsin ne evli öyle arafta kalmış gibi...
devamını gör...
oyle hemencecik nisan yapip sonra evlenen degil de soyle kallavi 7-8 yil nisanlilara soylenmesi gereken laflardan biri. resmen evlilik zamanlarindan caliyorlar oyle bos beles nisanli olarak. bu arada belirtmeden gecemeyecegim zaten zina ve benzerini olanlarin alip yurudugu ve bunun icin nisan gibi geleneksel adetlere ihtiyac duyulmadigi su devirde diyanetin husnu edeple yaptigin fetvadir. daha derin sorunlari kibarca ortaya koymuslar bence.
devamını gör...
bir diyanet işleri açıklaması.
açıkçası insanların aklının takıldığı bir çok kavram varken "%99 u müslüman" denilen
ülkede tevhid konusunda ahiret konusunda bir sürü sıkıntısı olan insan varken
böyle bir konuda fetva verilmesini benim aklım almıyor.
devamını gör...
nişanlısından ayrılmış bir bayan neden ülkemizde defolu olarak algılanıyorsa sebebi verilmek istenen bu mesajdır. nişanlı çiftler yalnız kaldıklarında olaya biz artık ne istersek yapabiliriz şeklinde bir bakış açısıyla yaklaştıkları için yalnızken neler yaşadıklarını hayal etmek pek güç değil onun için diyanetin bu uyarısı gayet yerindedir ve aileler (özellikle kız tarafı)bu duruma dikkat etmeliler.
devamını gör...
ülke yanarken diyanet ișleri mümin departmanından büyük açıklama. çiftlerin nișanlı iken bașbașa kalmaları üzücü hadiselere sebeb olabilirmiș. nasil bi üzücü hadise mesela lan? elim bi kaz gibi mi? kaza kurşunu gibi mi?
devamını gör...
haram da o yüzden. nişanlılıktan sonra evliliği hızlı tutmak esastır. nişanlı demek helalin olmuyor ki herkes kafayı mı yedi iyice.
devamını gör...
diyanet işleri fetva departmanı kuruluşu gereği sorulan sorulara cevap vermek zorundadır. ülke yanarken nasıl sgk kurumu, vergi dairesi vs. çalışıyorsa bu adamlar da kendilerine yönetmeliğin tanımladığı işi yapıyor işte.

(bkz: abi ne içiyonuz ya)
devamını gör...
iyi de nişanlılık bunun için icat edilmiş yarı resmi bir muessesedir zaten. nisanlilar birbirini görsün konuşsun tanissin diye.
devamını gör...
çok da iyi niyetli bir cümle değil. önyargılı ve biraz da fesat gibi geliyor ama barut ateş mevzusuna ve helal haram kısmına girince yine büyükler haklı çıkıyor. eskiler nişan ile birlikte imam nikahı da kıyarmış. ha ayrılırsalar falan filan kısmını ben de bilemiyorum.
devamını gör...
mantıklı olabilir. gidersin pastaneye*, ne konuşacaksan konuşursun. bu bakış açısındaki insanlara göre, bir evde yalnız kalmak uygun değil. ama her an yanında bir üçüncü olmasını da beklemeyin bir zahmet.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar