noise cancelling

konuyla ilgili de olmama rağmen nasıl olur da haberim olmaz diyerek hayıflandığım über teknoloji.
meğerse ben bunu yıllardır noise isolating ile karıştırıyormuşum.
neyse efendim bu teknolojiler kulaklıklarda kullanılıyor ve kullanılabilir olması için kulaklıkta bir de mikrofon olması gerekiyor. sistem mikrofondan aldığı ortam sesinin tam tersi frekansta bir sesi kulaklığa veriyor ve işte o anda hayat değişiyor. ben bu olayı eskiden beri kulaklığın dış sesi kesen izolasyonu sanıyordum ama öyle değilmiş. bu teknoloji bildiğin dış sesi yok ediyor. ve bunu kullanmak için müzik dinlemenize de gerek yok. bugün ilk defa denediğim kulaklığı taktığımda oldukça büyük olan ve her daim bir uğultunun bulunduğu ofis ortamında bu uğultuyu duymaya devam ediyordum, sonra "noise cancelling" özelliğini aktif ettim ve bütün o uğultu kayboldu. bakın müzik falan açık değil, hiç bir ses duymuyorum, tek fark dışarıdan gelen sesin kesilmesi. yani bu olay sadece müzik kalitesini artırmak için kullanma amaçlı değil, konsantrasyon gerektiren bir iş yaparken ya da kitap okurken kulağınıza takıp bu özelliği açın sessizlik ve huzura kavuşursunuz.
uçağa binenler bilir, uçuş sırasında çok ciddi bir motor sesine maruz kalır yolcular, işte bu özellik bu gürültüyü kesecek kadar güçlü. tekrar söylüyorum müzik falan açmadan böyle oluyor. aslında denemeden anlatmak ya da anlamak çok mümkün değil sanırım. gerçi denemeyi yaptığımız arkadaşın kulaklığı bose marka 1500 tl'lik bir şey ve bu teknolojinin üst versiyonlarından biri olabilir, daha düşük ürünler nasıldır bilmiyorum ama son yıllarda gördüğüm en güzel teknoloji olduğunu söyleyebilirim.
devamını gör...
sony wh-1000xm3b gibi bi kulaklıkla deneme imkanım olmuştu, sihir gibi bir şey. umarım ileride daha alınabilir fiyatlara düşer de biz gariban kullar bu nimetten faydalanır.
ayrıca pasif noise cancelling diye bir şey var, tamamen yalan, hiç bulaşmayın.
devamını gör...
başlığın açıldığı tarihten bu yana daha uygun fiytaları birtakım alternatifleri piyasaya çıkmış olsa da, birçoğumuz için halen ulaşılabilir olmayan teknoloji.

iş yerinde veya ders çalışırken ya da herhangi bir sebeple yalıtım isteyen ancak dikkat dağılması vb. sebeplerle müzik istemeyenler için, brown noise dinlemek bir nebze çözüm olabilir.

noise yapay olarak ayrıştırılan belli frekanslardaki dalgaların seslendirilmesiyle elde edilir. birçok çeşidi vardır, yukarıdaki amaçla en iyi kullanılabilecek olanı bence brown noise'dir. diğer çeşitler de (white noise, pink noise, black noise*, gray noise) denenerek seçilebilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar