noktalama işaretleri

#özgürler 

--- alıntı ---
Duygu ve düşŸünceleri daha açık ifade etmek, cümlenin yapısını ve duraklama noktalarını belirlemek, okumayı ve anlamayı kolaylaşŸtırmak, sözün vurgu ve ton gibi özelliklerini belirtmek üzere kullanılan işŸaretlere noktalama işŸaretleri denir.
--- alıntı ---

dilimizde anlam karışŸıklığŸı gidermek ,cümlenin son bulduğŸunu belirtmek veya eşŸ görevli sözcükleri ayırmak veya soru cümlelerinde ,şŸaşŸırdığŸımız anlarda bunu vurgulamak için kullanılır. sadece sözlükte değŸil bütün yazışŸmalarda kullanmamız gereken işŸaretlerdir.
devamını gör...
nokta, iki nokta üstüste, virgül, üç nokta, ünlem, soru işareti, noktalı virgül...

türkçe, edebiyat veya dilbilgisi yazılısında değilseniz.. yahut bir kitap çıkarmaya uğraşmıyorsanız, çok da üzerinde durulmaması gereken işaretler bütünüdür.

gelelim sözlükteki noktalama işaretlerine; tam yazıya odaklanıp yazarken, ay şurda virgül yok, bu ( de ) ayrı mı yazılıyordu diye takıldığınızda o güzelim yazılacak yazıların birer komediye dönüştüğüne eminim.. vesselam

(bkz: konuya odaklanamamak)
(bkz: noktalamaları gerekli gereksiz yere işgal etmek)
devamını gör...
noktası virgülü olmayan bir cümle, isterse dünyanın en âlâ konusunu içersin hiç bir şey ifade etmez okuyana ! hele o güzelim ,üç nokta ,ünlem, soru işareti olmadan yazıya nasıl bir derinlik ve anlam katabilirsin düşün bakalım.
eğer edebi değeri olan bir yazı ortaya koymak istiyorsan seçtiğin konuya değil evvela noktalama işaretlerine dikkat etmen lazım gelir.
özetle okuyucu , şunu demek istiyorum ; noktalama işaretleri bir yazının mimikleridir.*
devamını gör...
birtanesi de noktalı virgüldür.* kullanımı iyice azaldı diye geçen yıl, yanılmıyorsam fransada, bir komisyon kurulup yaşatılması için çalışma başlatılmıştı.
devamını gör...
dilde ki hitabet'in yazıdaki karşılığı yani konuşma içersinde hatibin jest, mimik, heycan , üzüntü vs dinlerken ne duyguda olduğunu hissttiren etki neyse yazı da bu kisve içine girmiş işaretler.
sanal lisanı ile bir nevi smiley...
(yazar içten içe ulen önemi ve görevini söylerken hala öğrenemedin ona yan sen )
kompozisyonlarımı bitiren etki( sende öğren demi aa !)
bir de hani betimleme için: "sözcükler ile resim yapma sanatı" derler ya sanırım bu işaretlere de fırçalar denilebilir. 0,1.....14'e neyse...
devamını gör...
ihl sözlükte üst yönetimin ısrarla üzerinde durduğu lakin umursanmadığını görerek ara ara olay butonundan ayar verdiği uyması gerekilen, imla kuralları.
devamını gör...
birçok insanın virgül'ün kullanımıyla ilgili bilmediği bir şey var: virgülden sonra boşluk bırakılır.

masanın üstünde kitap,kalem,defter vardı. (yanlış)

masanın üstünde kitap ,kalem ,defter vardı. (yanlış)

masanın üstünde , kitap , kalem , defter vardı. (yanlış)

masanın üstünde kitap, kalem, defter vardı. (doğru)

düzeltme: yukarıda anlattığım, kesme işareti hariç tüm noktalama işaretleri için geçerlidir.
devamını gör...
anlaşıldığı kadar sözlüğü karıştıran işaretlerdir. yalnız suçlunun hangi noktalama işareti olduğu tam olarak anlaşılamamıştır.

"biz seni bulmadan sen ortaya çık" şeklinde işaret verdim çok yakında ortaya çıkacak merak etmeyiniz.
devamını gör...
en anlamlısı 3 nokta olanıdır....
anlamı geniş ve büyüktür.3 tane olmasına rağmen sayısız genişletilerek kişinin metropol hayatı ile köy deki evine kadar uzanabilir.
devamını gör...
sürekli bilgisayar degistirince olan ve özensiz oldugumuzun sanıldıgı karmasa, aslında noktalama isaretleri kullanmak marangozluk etmek gibi, istediginiz sekilde oyabilirsiniz cümleleri, formu sonsuz!

(bkz: ünlem faciası)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar