noktalı birgül

hoşça gelen yeni bir sözlük yazarı...

(#6671894) ilk kez karşılaştığım konularda ben de aynı hisse kapılıyorum, sanırım kendi dilimiz dışında ya da bazı kullandığımız ifadelere benzerliğinden ötürü farklı düşüncelere kapılıyoruz; doğal olarak. eğer uzun uzun akademik yazı okumayı severse kendisine merak ettiği başlıkların kaynak linkini gönderebilirim.

sağlıcakla kal arkadaşım.
devamını gör...
yüz doksan sekiz adet midye dolma yedikten sonra üzerine fıstıklı dolama yediği gibi yahut madagaskara gidince lemur siparişlerine yanıt veren naif bir yazar olduğu gibi sözlüğün istikbalini tayin edebilecek sözlük ahalisini ibretlere gark edecek kritik malumatlara sahip olmadığımdan

sadece okuduklarım üzerinden "iyi yazar" diyebiliyorum.hoş gelmiş safa getirmiş.
devamını gör...
her daim uzun yazan, okutturan, dolu yazarlara karşı sempati duymuşumdur. üstad da öyle bir kalem maşallah. şimdilik nadiren aynı fikirde buluşabiliyoruz gibi gözüküyor ama bu bir kıstas değil benim için. sözlüğü sayıp sövdükleri adamın sözlüğüne çevirenlerin içinde ilaç gibi geliyor.

bir de ufağı varmış, az önce bir tanımda gördüm. Allah salihlerden/salihalardan kılsın inşallah.
devamını gör...
nickaltı girmek içün profile sızdım ki ne göreyim?
aha! küçük bir çift insan eli... ıstırmak istiyorum güzel kardeşim müsaade var mıdır?
heh heh işin şakası tabi noktalı bacım. hoş gelmiş daim olsun yazarı.
devamını gör...
#6735526

ilgili tanımında şöyle bir tespit var: “..birçoğumuzun evi bu boş laflarla para harcadığımız kitaplarla dolu. kitap okuma gerekliliği idrak edilmiş olabilir fakat okuma oranının arttığını zannetmiyorum.”

bu ifadesinden önce de yazarımız, kitabı alıp alıp raflara dizenlerin bahanelerinden de dem vurmayı ihmal etmemiş.
sosyal medya-kitap-gösteriş üçgenine dair okunası bir entry.
devamını gör...
eski yazarlardan. evli ve çocuklu olarak geri dönmüş. evli ve çocuklu olduğunu 700 km öteden görebiliyorsunuz. evli ve çocuklu. ev li ve co cuk lu. ben de evli ve çocuklu olursam kendisinden evli ve çocuklu olmaya dair ipuçları rica ederim. ıpucu verir vermez ona kalmış. herkesin ipucuna kimse karışamaz.
devamını gör...
bu da evlendi ise herkes için bir umut vardır sözlükte diyecek kadar yakından tanımadığım bir yazar. Allah bağışlasın çocuğunu da anneli babalı hayırlı bir ömrü olsun.
devamını gör...
kendisini seviyorum. anlatmak istediğini dozunda ve yeterli ifadelerle öyle güzel açıklıyorki heh! işte bu! diyorum. her kafa yapısındaki ya da zeka düzeyindeki kişilerin dahi anlayabileceği şekilde, dozunda ve kafi derecede ve nokta atışı yapıyor noktalı birgül ve orta yolu şaşmadan.* anne oluşunu daha çok seviyorum. tecrübeleri ile alakalı daha çok yazı okumak isterim.
devamını gör...
yazmaya ara verdiğim, bazen girip gizliden sözlüğe göz gezdirdiğim dönemde dikkatimi celbeden yazar.

malum; çok kalabalık bir sözlük değiliz. böyle olmanın güzel bir tarafı da binlerce yazarın arasında kaybolmamak oluyor. akılda kalabiliyorsunuz şahsınıza münhasır niteliklerinizle. mahlasını unutmamaya çalıştığımı hatırlıyorum.

bizim sözlükte önemli bir boşluğu doldurduğunu seziyorum.
ya da şöyle diyeyim; paylaşımlarıyla anladım ki bizim sözlükte belli alanlara yönelik önemli bir boşluk - yetersizlik varmış da oraya katkı sunuyormuş gibi geldi.

hem bir hanım kişi, hem bir anne, hem bir eş, hem bir ev hanımı, hem bir psikolojik öğretim - iş birikimine sahip olması;
hepsinden önemlisi tüm bu alanlara dair görüşlerini, tüm bu niteliklerini harmanlayıp kıymetlendirerek sunabilme potansiyeline sahip olması çok değerli geldi bana.
sözlükte ekseriyetimizin genç kuşak, bekâr - henüz aile kurmamış, çocuk yetiştirme deneyimine sahip olmamış, ev geçimi - ekonomisi vs. ile pek yüzleşmemiş olmamız hasebiyle paylaşımları burada nadir elementler gibi göze çarpabiliyor.

aile olmanın gerektirdiği asgari mahremiyete halel getirmeden, şahsileştirmeden aile yaşantımızdan kesitler, fikirler, deneyimler sunabiliyor.
yazmadan önce araştırıyor, peşine düşüyor.
kısa kısa yazıverip geçeyim tembelliğinde değil. gerektiği kadar detaylandırabiliyor.
üslubu saygılı, dili yerli. yer yer mizahı kullanıyor, renklendirebiliyor. e daha ne olsun diyesi geliyor insanın.

sözlük okuru olarak uğraşlarından fırsat buldukça yazmaya devam etmesini dilerim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar