nominal değer

1. (Tematik)
"nominal değŸer (par value, face value), para, çek, senet, hisse senedi, tahvil, pul vb menkul (taşŸınabilir) kıymetlerin üzerinde yazılı olan değŸerdir. ilgili kıymetin reel değŸerinden ayrımı kıymetin piyasadaki gerçek değŸerini yansıtmaması, sadece sayısal ifade odaklı olup alım gücünü belirtmemesidir. piyasa koşŸullarına göre bu değŸerin altında veya üstünde fiyata alınıp satılabilirler.

ihraç edilen devlet tahvillerinin nominal değŸeri o tahvilin geri ödeme günündeki değŸerini gösterir, dolayısıyla bir tahvilin piyasa değŸeri nominal değŸerinin altında olur ki, tahvili alarak devlete borç veren kişŸi kazanç elde edebilir.

ã–rneğŸin, t.c. hazine müşŸteşŸarlığŸı tarafından çıkarılan her bir devlet iç borçlanma senedinin nominal değŸeri, üzerinde fiilen yazan değŸer olan 10 ykr dir. benzer şŸekilde 1 ytl'nin nominal değŸeri üzerinde yazan değŸer olan 1 ytl'dir."

http://tr.wikipedia.org/wik...

(bkz: par value)
(bkz: face value)
(bkz: nominal)
(bkz: değŸer)
devamını gör...
2. (Tematik)
"nominal değer (par value, face value), para, çek, senet, hisse senedi, tahvil, pul vb menkul (taşınabilir) kıymetlerin üzerinde yazılı olan değerdir. ilgili kıymetin reel değerinden ayrımı kıymetin piyasadaki gerçek değerini yansıtmaması, sadece sayısal ifade odaklı olup alım gücünü belirtmemesidir. piyasa koşullarına göre bu değerin altında veya üstünde fiyata alınıp satılabilirler.

ihraç edilen devlet tahvillerinin nominal değeri o tahvilin geri ödeme günündeki değerini gösterir, dolayısıyla bir tahvilin piyasa değeri nominal değerinin altında olur ki, tahvili alarak devlete borç veren kişi kazanç elde edebilir.

örneğin, t.c. hazine müşteşarlığı tarafından çıkarılan her bir devlet iç borçlanma senedinin nominal değeri, üzerinde fiilen yazan değer olan 10 ykr dir. benzer şekilde 1 ytl'nin nominal değeri üzerinde yazan değer olan 1 ytl'dir."

http://tr.wikipedia.org/wik...

(bkz: par value)
(bkz: face value)
(bkz: nominal)
(bkz: değer)
devamını gör...
4. (Tematik)
hisse senedi veya tahvilin üzerinde yazılı olan değeridir. ayrıca tahvillerde vade sonunda ödenecek anapara tutarıdır.

devamını gör...
6. (Tematik)
bir kıymetin üzerinde yazan değerdir. örneğin, hazine müsteşarlığı tarafından çıkarılan her bir devlet iç borçlanma senedinin (dibs) nominal değeri, üzerinde fiilen yazan değer olan 100 tl'dir. benzer şekilde 200 tl banknotun nominal değeri üzerinde yazan değer olan 200’dir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar