ne desem bilemiyorum, üzülüyorum...

ama onlar da haklı canım;
isimleri cogito sözlük ile anılırsa Allah muhafaza alemde itibarları kalmaz.
tt olma çabasıyla yüzlerce tweet atarlarsa, takipçi kaybedebilirler.
sosyal medyadaki ağırlıklarını, böyle kıytırık bir sözlük için riske atmamalılar.
gerçi bunun da bahanesi yok; bir hesap açmak sadece 5 dakika, 250 retweet yapmak sadece 10 dakika.
eyvallah gönül işidir ama rica ediyorum bu kimselerden, bir daha sözlük hakkında veya cogito sözlük yönetimi hakkında eleştiri yaparken bir kez daha düşünsünler.
sözlüğü sahiplenme adına mangalda kül bırakmayıp, her twitter aksiyonunda ben aslında yoğum moduna girenlere de selam olsun...

not: sazanlığın alemi yok, mazareti olan veya samimiyeti aşikar olanlar müstesna!
devamını gör...
--- alıntı ---

250 retweet yapmak sadece 10 dakika.

--- alıntı ---

hiçtee 10 dk değil. emeğee saygı! lütfen. birilerine çatılacak diye mesai kavramımızın üzerinden emek sömürülmesin. ve şimdi sırayla artıları alalım.

önce adalet! hani bu sözlüğün hukuk birimi. prensipler tek tek çiğneniyor. alın terinin ahı ağır olur. *
devamını gör...
normalde twitter manyağı değilim hatta aylardır kullanmıyorum ama dün gece ölü taklidinden değil, bizzat yorgunluktan ölü gibi koltukta sızdığımdan, özrümü buradan beyan ederim. ne deseniz inanın haklısınız.
devamını gör...
sırf şu başlığa yazmak için giriş yaptım.
dervişi yaklaşık 5 sene oldu sanırım 5 senedir tanıyorum. böyle organizasyon sonraları isim vermeden rencide etme huyundan vazgeçmesi gerekiyor. bunu kendisine zamanında mesajla da ilettim çay içerken yüzüne çemkire çemkire de söyledim. yok adam duygusal, adam hassas dayanamıyor. illa lafı sokacak. bırak kardeşim. yazan yazmış. eğlenen eğlenmiş, desteğini veren vermiş. büyütme üzülme. la havle!
devamını gör...
normalde twitter manyağı olmadığım halde ve sözlükle ilgili her türlü organizasyona mesafeli olduğum halde, dün gece eve geldiğimde hashtag etkinliğinin sonlarına gelinmişti. buna rağmen samimiyetine inandığım insanların bu gayretlerine kayıtsız kalmayı kendime yakıştırmadığım için bir kaç twitle de olsa katılmıştım. şimdi derviche'nin tanımını okuyunca keşke onu da yapmasaydım dedim.
yapma mübarek buna gerek yok, gerçekten gerek yok!
devamını gör...
herhalde her denileni yapmak zorunda olmayanlardır. adam sözlükte yazıyorsa hashtag a katılmadı diye eleştirmek yerine sözlükte yazıyor diye teşekkür etmek lazım. böyle bir üslup destek olanları da soğutur. ha demek ki katılmasak karşılaşacağımız muamele bu olacakmış görmüş olduk.
devamını gör...
twitter adresimi, açık adresimi, blogumu vs kimseyle paylaşmadım bu sözlükte. paylaşmadım çünkü önceden bir iki istenmeyen durum yaşadım bir başka yerde. ona rağmen bir kaç twitt ile katıldım bu etkinliğe. şahsım adına bir çok arkadaşıma bahsettim sözlükten ve elimden geldiğince de reklamımı yapıyorum.aslında bunu bile söylememe gerek yok çünkü en değerli şeyi; zamanımı! veriyorum zaten.

ve de işleri profesyonel anlamda da ucundan bulaşan -değişik bir kolda- biri olarak diyebilirim ki kesinlikle izlenilen yolu doğru bulmuyorum. ve hiç bir arkadaşın da cogito sözlükten bir yerlerde bahsederken utandığı veya çekindiğini düşünmüyorum. yine de açık kapı bırakarak belki de ben yanlış düşünüyorumdur diyebilirim.

not: en çok ta yoruma verilen artılar şaşırtmıştır efem. bakış açılarımızın çok çok farklı olduğu bir gerçek açıkça. biz yine doğru bildiğimizi dillendirmeye devam edelim.
devamını gör...
kimsenin öyle bir zorunluluğu yok.. isteyen katılır isteyen katılmaz.. buna laf söylemek bunu kınamak bizlere düşmez..
ancak katılacağını söyleyip de katılmayan yazar varsa; ayıp etmiştir.. ne olursa olsun ortada bir söz varsa tutmak lazım onu.. bu da kişinin karakterini gösterir.. böyle basit bir şeyde bile yan çizen insana daha mühim konularda nasıl güvenebiliriz..? *
devamını gör...
biliyorum haddim değil. benden çok daha eski, çok daha kıymetli yazarlarsınız. ama şunu söylemezsem sanki içimde kalacak. onun bunu yazması kendi için değil. sözlük için de değil bence. twit atanların emeği karşısında mahcup olmamak için. kendinizi bu sözlüğün sahibi düşünsenize mesela, siz günler öncesinden organize ediyorsunuz, insanlara söylüyorsunuz, twitler hazırlıyorsunuz, hazırlatıyorsunuz, normalde 60 online olan yazarların o gün 100 olacağına inanıyorsunuz, ona göre planlar kuruyorsunuz. ne yalan söyleyeyim, ben ilk defa böyle bir şeye katıldığım halde, neden online olanlar yazmıyor acaba diye düşünmedim değil, eminim tek ben değildim böyle düşünen. ama haddim değil, bana mı kaldı bunu sorgulamak diyerekten birşey söylemedim. bunu belki hepimiz yerine söyleyebilecek bir kişi vardı, belki tek başına bunu organize etse, daha yumuşak şekilde söyleyebilirdi evet, ama bu kadar kişinin emeği varken, biraz ağır kaçtı belkide.
hem her denileni yapın gibi bir durum olduğunu düşünmüyorum burada açıkçası, gönül işi olduğu baştan beri söyleniyor. burada bence sadece can sıkan kısım, sözlüğü sahiplenen, yöneticileri eleştiren ama icraata gelince bir şey yapmayanların olması. yoksa sizin gibi zamanını ayıran, ismini söylemese bile sözlüğün reklamını yapan, burada elinden geldiğince bişeyler karalamaya çalışan, açıkça benim işim var katılamayacağım diyen, bir tane bile olsa twit atan çok kıymetli yazarlar değildi bence orada bahsedilenler.
şunun şurasında günde bir iki saatlik eğlencemiz var şurada, nazını çekmezsek o da olmayacak. sırf bu sözlük için bile nazı çekilir değil mi ? o müthiş(!) esprilere dayanabiliyorsak, bence bu hiç bişey onların yanında *
derseniz ki sen daha kaç entrylik yazarsın ki bu ne cüret * inanın bende bilmiyorum. beni bekleyen upuzun ödevlerim var ve sanırım bu yüzden burada sizi oyalıyorum. hepsi kendi kendime kafamda düşündüğüm şeyler, yani, belki de hepsini uyduruyorumdur. *
devamını gör...
sözlükten utanma olayı hakikaten var. bu bir gerçek. belli camialardan olsak da küfürsüz ya da "mütedeyyin" sözlük yazarı olarak anılmak bazılarımiza yeterince cool gelmiyor. bunu biliyorum zira itirafımdir eskiden ben de bu kafadaydim. küfürsüzlük değil de taninmamislikti benim nedenim o ayrı. ama bunun bir kompleks olduğunu çok geçmeden anladım. twitter konusunda flood olmasın diye gerçek hesabimdan fazla atraksiyon yapmadım ama bir yeni hesapla rt yaparak bir de bol takipçili hesaba reklam yaptirarak destek verdim. taş atıp da kolum yorulmadi. bana kalırsa bu tt isindeki tek hatamiz taktiksel.
bir şeyin tt olmasi için kisa zamanda çok tweet alması sart. isterseniz 24 saat on binlerce tweet atın, 10 dakkada bin tweet alan kadar şansınız yok. operasyondan önce bazı troll ve uygun olan fenolari, ünlüleri kafalamamiz lazım.

bir de en iyi reklam dost reklamidir. arkadas ortamında bahsetmek twitter dan da çok kazandirabilir.
devamını gör...
başlık altında gelen bildirimleri ve tepkileri derleyip tek tek cevapladığım aşağıdaki yazımı, kişilere yönelik eleştiri veya polemik olarak değil; anlaşılmayan noktaları izahat olarak değerlendirmenizi rica ediyorum. maksat birbirimizi daha iyi anlamak ise, eyvallah...

250 retweet yapmak hiçtee 10 dk değil. emeğee saygı! lütfen.
emeğe saygı hususunda dört yıldır herhangi bir şüphesi olan sanıyorum yoktur yönetim bazında. kimin katkısını küçük görmüşüz, kimin önerisini kulak ardı etmişiz, kimin şikayetine çözüm aramamışız. ve şurası bir gerçek, sadece masaüstü veya iyi bir laptop ile 250 retweet 10 dk. sürüyor. belki bu noktada haksızlık etmiş olabilirim. kendime göre düşündüm, halbuki mobilden bağlananlar veya makinesi iyi olmayanlar var. yerinde tespit için teşekkür ediyorum.

"tweet atmayanlar defolsun gitsin lan, adam olun!" demiş kısaca monark.
böyle yorumlamak için beyni epey zorlamak lazım, bu da kendi çapında bir başarıdır. aynı üslupla cevap vereyim o halde, zira yönetici olduğum kadar aynı zamanda sizin gibi bir yazarım: saçmalamanın alemi yok.

dervişi yaklaşık 5 sene oldu sanırım 5 senedir tanıyorum. böyle organizasyon sonraları isim vermeden rencide etme huyundan vazgeçmesi gerekiyor. adam hassas dayanamıyor, illa lafı sokacak.
ne başlık laf sokmak için açılmıştır, ne de tanım rencide etmek için yazılmıştır. ben de seni beş senedir tanıyorum pelincim, ve iyi ki tanıyorum.

bir kaç twitle de olsa katılmıştım. şimdi derviche'nin tanımını okuyunca keşke onu da yapmasaydım dedim.
böyle düşünülmesine sebebiyet veren hangi ifademdir bilmiyorum ama herkesin algısına uygun bir yazı yazamadığım için özür dilerim. lakin yazının içinde sebep ve hedef noktasında her şey net. herhangi bir önyargıya kapı açmadan yeniden okumanızı rica ediyorum.

herhalde her denileni yapmak zorunda olmayanlardır. adam sözlükte yazıyorsa hashtag a katılmadı diye eleştirmek yerine sözlükte yazıyor diye teşekkür etmek lazım. böyle bir üslup destek olanları da soğutur. ha demek ki katılmasak karşılaşacağımız muamele bu olacakmış görmüş olduk.
‘her denilen’ ifadesi çirkin bir algıya sebep olabilir, zira ben herhangi bir direktifte bulunmadım bu etkinliğe insanları davet ederken. ayrıca yazıda ‘hashtag etkinliğine katılmayan kişilere yönelik bir serzeniş’ mevcut değildir, algılarla oynamayalım lütfen. başlıkta da tanımda da yazının hitap ettiği kesim gerekli tüm sıfatlar ve betimlemelerle belirtilmiştir, hem de şikayet değil eleştiri olarak verilmiştir. biraz dikkatli olunursa ve okunursa, sözlükte hemen her fırsatta bu sözlüğe can veren yazarlara teşekkür edildiğini görebilirsiniz. üstelik sözlük bana herhangi bir ‘kâr’ sağlamadığı, yazarlar için var olduğu, sözlüğün gerçek sahipleri yazarlar olduğu halde. anlamak için okumanızı rica ediyorum.

böyle çocukça bi'şeye ancak "küstüm, oynamıyorum" denir.
sadece böyle tartışmalı zamanlarda ortama dahil olup fikir bildirmeye ne denir, onu da öğrenebilir miyiz? üstelik bu eleştiri bile değildir, üslubunuza sahip olmanızı rica ediyorum.

kimsenin öyle bir zorunluluğu yok.. isteyen katılır isteyen katılmaz.. buna laf söylemek bunu kınamak bizlere düşmez..
yukarıdaki yazıda herhangi bir zorunluluktan veya kınamadan bahsedilmemiştir, sadece bir takım kimseler detaylıca tanımlanmıştır. ilk tanımda bahsedilen şey gayet aşikar iken, altındaki tanımların yarattığı algıya göre yorumlamamanızı rica ediyorum.

hashtag etkinliğine katılmayanların yönetimi eleştiremeyeceğini anladığımız başlık.
böyle bir ifade nerede geçiyor, ayetin başını sonunu kesip ‘’kuran-ı kerim’de namaza yaklaşmayın’’ yazıyor diyen kişilerin tavrıdır bu yaklaşım. daha iyi niyetli olmanızı rica ediyorum.

bunlardan biri de benim. kardeşim annesinin acısı ile uğraşırken espri yüklü tweetler atmayı içim almadı.
böyle bir dokundurmaya gerek yok. üstelik haber verilseydi, biz de herhangi bir icraate girmezdik. öğrendiğimizde hepimizi derinden üzen bir durum üzerinden eleştiri devşirmek yersiz olmuş. mazeret ve samimiyet konusuna değindiğim kısmı yeniden okumanızı rica ediyorum.

ve bir şey eklemek istiyorum, zira mazeret konusunda meseleyi idrak noktasında gözden önemli bir kısmı kaçıranlar var. dipnot olarak; ‘mazereti olanlar’ ifadesi kullandım, ‘mazeret bildirmeyenler’ şeklinde bir şey söz konusu değil.
tüm bunları geçeyim; asıl meseleyi dile getireyim. söz konusu yazı, şahsıma ait düşüncelerden ziyade etkinlik öncesi ve sonrası tarafıma ulaşan serzenişlerden derlenerek özet haline getirilmiştir. sağlık olsun…
devamını gör...
pek sevmem bu hak dagitma işini ama bu konuda derviş haklı beyler... artizligin luzumu yok.. mazereti olan kimseye laf sokmadigi halde ince bir sitemi bile çok goruyorsunuz adama... bana kalsa alayiniza dalicam da. neyse... bir de hastasi cenazesi olanlari bir tarafa aiyrdigimizda etkinlik gunler oncesinden duyurulmustu... mecburiyetin yok, kafana silah dayamadılar... buna ragmen sırf kavga çıkarmak ugruna sen benim suyumu bulandiriyorsun atarina pence yersin yoldas...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar