norveç başbakanının iki çocuk yapın demesi

#haber 

norveç başbakanı erna solberg'in, ülkedeki refahın artması için norveçlilere 2 çocuk yapma çağrısında bulunmasının sözlüğümüze yansımasıdır. helal olsun demek ki buradan reisimize ileri geri konuşanlara da inceden bir mesaj vardır elbette anlayana.

https://www.ensonhaber.com/...

edit-1: ensonhaber sitesine güvenmeyelim peki, bunlar da mı yalan haber yazdı. el insaf yahu.

https://www.sozcu.com.tr/20...
https://www.haberturk.com/b...
https://tr.sputniknews.com/...

edit-2: buraya muhalefetin ana gazetesi sözcü gazetesi dahil olmak üzere link verdim. yine de yalan haber deniyor, hoş burası interaktif bir sözlük, yalan haber olsa ne olur olmasa ne olur, beni bu haber niçin mutlu etsin, işte körü körüne muhalefet böyle bir şey, gül geç ya, iki satır da kendi görüşünü yaz, olmaz, yok benim norveç'de arkadaşım var ona sordum yok böyle bir şey dedi, hiç bir arama motorunda böyle bir haber çııkmadı, geçin bunları geçin, akıllı olmak gerek, hayatı dolu dolu yaşamak gerek, gerisi hikaye. sen anladın onu.
devamını gör...
tayyip deyince kızgın tavada hoplayan hamsi gibi hoplayanların ellerinde tuzlukla birazdan damlayacağı açıklama.

edit: bir kere de yanıltın lan beni.
devamını gör...
yaşlı ve çalışmayan nüfusu bakmak her zaman masraflıdır.
o yüzden çalışan, değer üreten, vergi veren nüfusun oranının yaşlı nüfustan fazla olması elzemdir.
devamını gör...
recep tayyip erdoğan'ın farklı kaygılarla dile getirdiği çağrı ile denk tutulması sorgulamasız cehalet kategorisine girebilecek çağrıdır. ''ülkedeki refahın artması'' şeklinde yansıtan kim? ensonhaber sitesi. dayandırdığı kaynak var mı? hayır! ne bir gazete adı ne yer ne de zaman. merak ettim, norveççe dahil birkaç yabancı dilde google'ladım. sonuç sıfır! illa böyle bir açıklama yaptıysa ve basına yansımadıysa bile, ülkedeki fazla refahı dağıtmak için yapmıştır. norveç birader bu, hadi laftan anlamıyorsunuz bizim milletin en sağlam anladığı şey olan gelirlerden de mi anlamıyorsunuz aradaki farkı...

ya vallahi yazıklar olsun, saçma sapan bir haber sitesinin tıklama almak için kanıtsız argümansız salladığı her halta böyle inanan bir toplumdan ne kadar mantıklı tercihler bekleyebiliriz ki?

edit: benim sabah saatlerinde bulamadığım kaynağı, sonradan bulup ekleyen sağolası arkadaşlar var, teşekkür ederim. ancak ensonhaber sitesindeki metinle kaynaktaki metin ne kadar uyuşuyor mevzusu tartışmalıdır. öte yandan, hemen yukarıda sorduğum soru halen geçerliliğini koruyor zira ilgili haberde tıklama kaygısı vardır ve kaynak belirtilmemiştir ve buna rağmen okurlar tarafından sorgusuz sualsiz kabul görmekle birlikte reisicumhurumuzun üç çocuk çağrısı ile bir tutulmuştur. yani vurgulamaya çalıştığım garabete odaklanmanızı istirham ediyorum.
devamını gör...
norvecin nüfusu, suriye'den ulkemize göcenlerle hemen hemen ayni olduğu icin, devletin bun bir politika olarak one surmesi normal ki, norvecte issizlik orani yuzde 3 civarı. yani bizim gibi ucuz is için dogurun demiyorlar. biraz etrafta cocuk sesi duyalim diye soyluyorlar.
devamını gör...
beni norveç'e alsın vatandaşlık versin en az 6 çocuk yaparım. buraları okuyorsa ve türkçe biliyorsa ben lafımı ortaya koydum. sonra vay ben bilmedim vay ben duymadım demesin.
devamını gör...
milli gelir toplamı, kişi başına düşen milli gelir (gsyih) gibi verileri incelemeden tayyip erdoğan'ın açıklaması ile bir tutulan açıklama.

derviche moderne böyle bir açıklama var mı yok mu belli değil diyor ama var kabul edeceğim. zırt pırt önümüze istatistik verileri koyan akp li arkadaşlarımız norveç'in verilerini de bir incelesin.

google norveç hakkında 2017 yılı için kişi başına gsyih 75.504,57 amerikan doları diyor. nüfus 5,5 milyon.

şimdi git 2000 lira maaşla 3 çocuk büyütmeye çalışan adama söyle bu karşılaştırmayı...
devamını gör...
brunson mevzusundan sonra insan içine çıkacak yüzü kalmadığını düşündüğüm reyiz sevdalılarını ortaya çıkarmış ve mutlu etmiş haberdir. vay anasını, yaşıyonuz mu lan siz hağla. *
neysse, yukarıda güzel güzel anlatmışlar, aynı tutumun bi ülkenin refahını arttırırken, başka bi ülkede sadece zenginlerin refahını arttırıp fakirleri daha da fakirleştirebileceğini.
gerçi kime anlatıyorsun anasını satayım, düşünmeyi, araştırmayı, sorgulamayı yıllar önce bırakmış adamlar için sadece oksijen israfı oluyor.
devamını gör...
erkeklerin iklimden dolayı 20 li yaşlarda ergen olduğu bir ülkenin -40 derece hava şartları da düşünüldüğünde pek kolay görünmüyor.

ekonomik şartlar haberin doğruluğu yanlışlığını bir kenara bırakırsak norveç dediğin ülke bomboş sokakları olan karla buzla kaplı bir ülke. zaten türkiye’ye gelen bir norveçlinin en şaşırdığı şey devasa kalabalıklar. hiç görmedikleri bir şey çünkü.

isveç norveç arasına denizin altından metro bile yapmışlar ama kimin için? 3 -5 kişi karda buzda yürüyüp kafa göz dağıtmasın diye yapmadılar heralde. üremeleri gerekir ki en azından o devasa yatırımların amortismanı sağlansın.
devamını gör...
adamlarda gelir düzeyi, eğitim sistemi vb. birçok alanda oturmuş bir düzen var. burada da bazıları gelmiş "reis söylemişti." deyip kendini gaza getiriyor. anlaması gerçekten çok zor.
devamını gör...
ileri görüşlü idarecileri gözlerimizin önüne seren açıklama. aynı ileri görüşlü idareciler burunlarının dibindeki paralel devlet yapılanmalarını görememiş ne gam. padişahım çok yaşa.

haberin asıl içeriği ve uslubu ile aksettirlen uslub çok farklı. haberin ingilizce içeriğine bakalım.

--- alıntı ---

“ı don’t think ı need to explain how this is done. nor should ı give any orders,” said the prime minister in her new year’s speech.

--- alıntı ---
yani kimse şu kadar çocuk istiyorum veya enaz şu kadar çocuk haa demiyor.

--- alıntı ---

“the family is the most important and closest community we have,” she said, and followed up by saying that “when we bring children to the world, it is important what kind of society we leave to them”.

--- alıntı ---

bizde gençlere ucuz iş gücü olarak bakılırken norveç de toplumun en değerli parçası olarak görülüyor.

--- alıntı ---

“we call it a sustainable welfare society. economically sustainable because more people come to work and more work longer before they retire. socially sustainable by maintaining trust and small differences between people. that we include more and avoid groups being left on the outside. and environmentally sustainable by taking care of the climate and the environment,” said the prime minister.

--- alıntı ---

kadın her şeyi güzelce açıklamış. gerçekten bizdeki çarpıklıkları norveç ile kıyaslayanlar varsa önce norveç'in nasıl bir ülke olduğuna baksın.

norveç'te kırsal denilebilecek alanlarda havayollarının zararına da olsa uçuşlarının desteklediğini, çünkü eğitimin her şeyden önemli olduğu bilincinin hakim olduğunu, bu uçuşlar sayesinde bir çok öğrencinin eğitim olanağına kavuştuğunu biliyor musunuz? bilmiyorsanız kıyaslama yaptığınız ülke ile ilgili hiç bir şey bilmiyorsunuz.
devamını gör...
açıklamanın gerçek olduğu ortaya çıktı. üstelik şükranın alıntısında da gördüğümüz üzere, teşekkürler şükran, mevzu tamamen ekonomik. yani abla özetle demiş ki çocuk yapın yoksa memleket emekli amca teyze dolacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar