notre dame katedrali

paris'te sen nehri'ne nazır, ilk gotik katedral.

19. yüzyıl başlarında paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. ünlü fransız yazar victor hugo, halkın ilgisini çekmek için (gbkz: notre dame ın kamburuadlı romanını yazmıştır. roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamıştır.)*
devamını gör...
özellikle giriş kısmındaki papa heykelleri ve üst katlardaki gargoyl heykelcikleri ile ziyaretçileri etkileyen, ayrıca çevre düzenlemesi ile hayranlık veren bir ibadethane..

eyfel bir turist mıknatısı sadece, notre dame ise paris'in mistik merkezidir belki!
devamını gör...
paris, fransa'da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. meryem ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. gotik yapı île de la cité'in doğu kısmında, paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi seine nehri'nin kıyısında bulunur. girişi batıya bakar.
fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen notre dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.

turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir roma katolik katedrali olarak kullanılır ve paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. (15 şubat 2005'ten beri görevi andré vingt-trois yürütmektedir.)
devamını gör...
hangi ülkeye ait olursa olsun... 1163'te yapılmaya başlanmış, 1345'te açılmış, meryem ana'ya ithafen yapılmış, seine kıyısında bir fransız gotik mimari örneği idi... her şeyden önemlisi bir dünya mirasıydı... üzülmemek elde değil...
devamını gör...
inşaatı 12. yüzyılda başlayan ve 200 yıldan fazla sürdü. katedral üzerindeki farklı mimari tasarımlar, binanın inşa edildiği zamanların değişiminin kanıtı olarak görülür. 5,500 metrekarelik bir alanı kaplayan katedral, baskın bir fransız gotik tasarımına sahiptir. katedralin göze çarpan özellikleri, dış duvarlara destek sağlayan uçan payandalardır. sütun desteği olarak işlev gören ve binanın dışını çizen kişisel heykeller, katedral içinde çeşitli sanat eserleri, kalıntılar ve ortaçağ'dan mobilyalar sergilenmektedir. notre dame katedrali'nde on tane dev çan bulunmaktadır. çanlar, kilisede çeşitli etkinliklerde ve hizmetlerde kullanılır.

notre dame katedrali dünyanın birkaç gotik katedrali'nden biridir. katedralin heykeller yıllar boyunca hayatta kalmış olan eski sanat tasarımlarını sergiliyor. notre dame katedrali, ‘taçların tacı' ve bir ‘kutsal çivi' de dahil olmak üzere katolik inancının kutsal kalıntılarını barındırıyor.

victor hugo’nun başyapıtı “notre-dame’ın kamburu” romanı ve romandan uyarlanan müzikale de ilham olmuştu.

ancak tarihi yapının duvarlarındaki çatlakların giderek belirginleşmesi ve bazı kısımlarının dökülmeye başlaması sonrası restorasyon çalışmaları başlatılmış, restore edilen kısmında bulunan bronz heykeller kaldırılmıştı.
devamını gör...
yangının çıkış nedeni papazın kulenin penceresinde içtiği sigarayı söndürmeden çöpe atmasıymış bari içiyosunuz çöpünüze sahip çıkın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar