nur cemaati

öğŸrencilere sağŸladığŸı barınma/burs vesair gibi olanaklar dolayısıyla içinde her türden ve görüşŸten insanı barındırır. ki bu görüşŸler arasında inanmayıp inanır gibi yapanlar, cemaati sevmeyip sever gibi yapanlar, fakir ama gurursuz gençler öne çıkmaktadır. zaten nur cemaatinin amacı nitelikten çok nicelik olunca bu tip insanların farkında olup değŸilmişŸ gibi yapmaktadırlar. yani aslında bir kör dövüşŸ sürüp gitmektedir bu cemaat içinde.
devamını gör...
ne ayak olduğu belli olmayan n! cemaatten sadece biri , muhtemelen en büyüğü.
muhtelif yerlere yurt açıp örgütlenirler. cemaat içinde experience kazandıkça rütbe atlanır en son partner olunur. partner olanlar günde +5 spell point kazanıp kamusal alanda nur büyüsü atabilirler.
devamını gör...
en cok tartisilan cemaatlerden biridir. ozellikle din dusmanlari didik didik bir acik arar bu cemaatin mensuplarinda. diger sozlukte kotulenmesi hadi o kadar ateist, bilmemneist var normal. ama bu gibi bir sozlugun ustadlarininda devamli bu cemaatle ugrasmalarina akil sir erdirilemiyor.
elin ateistleri bile tek kuvvetken , dindarlarin boyle birbirleriyle ugrasmasi cok aci. dindarlar bile kendi aralarinda anlasamiyorlarsa ve birbirlerini agir, itici ve saygisizca elestiriyorlarsa artik itiraf etmenin zamani gelmis demektir: bizdenne köy olur ne de kasaba.
devamını gör...
bik bik. nur cemaatini fetullah gülen kurmamıştır. said nursi tarafından kurulmuştur. her başlıkta belirttiğim üzere; fetullah gülen ayrı, nurcular ayrıdır.
devamını gör...
eskiden çok saygı duyduğum yıllar geçtikçe çürümenin olduğunu sezdiğim samimi mümin sayısının yavaş yavaş azaldığını düşündüğüm cemaat. hoca efendinin etrafındakilerin hocayı bir benjamin linus edasıyla kötü yönde manipule ettiğini düşünüyorum. belli kalıplar tabi ki vardır ancak bu kadar da olmaz dedirten şeyler de olmuyor değil. insanın olduğu her yerde bir nisyan oluyor. eğer tüm yapıyı insanlar üzerine kuran bir düşünce ve aksiyon sistemi yaratmışsanız bunun bir yerde patlayacağını da biliyorsunuz demektir. neyse daha da yazmam bu başlığa..
devamını gör...
bedüizzaman said nursi tarafından kurulmuş nur talebeleri diye devam ederken, nur cemaatine dönüşmüş, ön yargıları yıkıp da kitapları okununca gerçekten okunası kitaplarmış dedirtecek şahsı muhteremin hizmeti. malesef o dünyasını değiştirdikten sonra çok sayıda kola ayrılmıştır. her kol da kendini onun tabiri ile "herkes kendi meşrebini en iyi görür" ve görmüş.
devamını gör...
kur'an'ı okutmadan önce kendi kitaplarını okutup genç beyinlere bi format atarlar. ondan sonra o genç ilerde kur'an'ı da nurcu gözüyle okur.

ilahiyat fakültelerini sevmezler. islam'ın ve kur'an'ın bilimsel bir bakışla incelenmesinden korkarlar.
devamını gör...
öğrencilere dini sevdirmek yerine, dinden soğutan topluluk. bir insana zorla namaz kıldırmak ne kadar sevecen, ne kadar masumane olabilir? veya bir öğrenciye 5 - 6 sızıntı / zaman aboneliği yaptırmak ne kadar mantıklı olabilir?

nereye kadar? türkiye sınırları içerisinde okulu olmayan yerleşim yerlerinde, en yakın okula gidebilmek için sabah ezanından erken kalkıp ayaklarında nasır çıkana kadar yürüyen gariban öğrenciler akıllarına gelmiyor öyle ki. yazık. mozambik'te bulunan okul, güzel ülkemin, geleceği parlak olan öğrenciler okula gitmelerinden daha mı mühimdir?
devamını gör...
bediüzzaman said-i nursinin öğretisine bağlı olarak meydana gelen çeşitli yapıların ortak adıdır. gülen grubu bu yapıdan doğduysa da, bir zaman sonra istiklalini ilan ederek ayrı bir oluşuma dönüşmüştür.
devamını gör...
nur cemaatini sadece fethullah gülen olarak bilenler araştırmadan konuşan cahil adamlardır. bunun yazıcıları var, kırkıncısı var, sunguru var, kurdoğlusu var. mesela mehmet kutlular'ın imtiyaz sahibi olduğu yeni asya gazetesi nur cemaatinin küçük ama güçlü bir neferidir.
devamını gör...
pek sevmem şahsen. zira boyna para toplarlar. hiç verdiklerine şahit olmadım. ha okullar güzel tabi ama 5 yıl yardım yaparsınız çocuğunuzu dersaneye verirken biraz indirim yapmazlar...
devamını gör...
kendi ülkesinde o kadar gariban insan,okumayan çocuklar, okulu olmayan köyler varken gidip bilmem ne mozambik ine yatırım yapıp ,türkçe olimpiyatları adı altında üç beş çocuğa şebeklik yaptıran topluluk
sen git önce kendi insanının karnını doyur
elin kenyasında işin ne
devamını gör...
bediüzzaman'ı sevenlerin oluşturduğu cemaat.
nur cemaatini bediüzzaman kurmadı. bediüzzaman o zamanki duruma göre bir misyon edindiği için onu ve talebelerini anlatmak için nurcu denildi.
bediüzzaman vefat ettikten sonra bediüzzaman'ı sevenler "o abi bu abi o hoca bu hoca" gibi isimlere takıldıkları için bölük pörçük olan cemaat. kendi içinde benim bildiğim 5-6 tane oluşum var. okuyucu yazıcı kurdoğlu, tahşiyye, fethullahcılık yeni asyacılar en bilinenleri.

fethullahcılar aralarında en tepki görenleri. malum dinler arası diyalog meselesi yüzünden. ayrıca siyasetten neuzubillah çektiklerini beyan etmelerine rağmen akp zamanında iliklerine kadar siyasete batmış olmalarından.

bunlardan sonra yeni asyacılar gelir. onlar da hep demirel'i destekledikleri için. en son seçimde de demokrat partiye oy verdikleri için.

bir de az bilineni var ki o da molla muhammed'in önderliğinde devam etmektedirler. molla muhammed risaleleri hadis dersleriyle beraber okuttuğu için abdülkadir badıllı'dan "sadece risaleler yeter." diye tepki görmüş bir zattır. tahşiyye yayınlarıyla ayet ve hadis ışığında risalelerin yanlış anlaşılan yerlerine reddiye yazarlar.

kendileri(nurcular) bile risalelerde ki mevzularda ortak bir görüşe sahip değildirler. bu yüzden çok tartışırlar. en basit risale forumunda bile görebilirsiniz.

bediüzzaman'ın seyitlik meselesini ortaya atıp durumu gözetleyebilirsiniz.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar