nurculardan nefret etme nedenleri

salt bir küçümseme ya da ideolojik aykırılıktan beslenmeyen nedenlerdir. bu yapıya mensup kişŸilerin ilkokul karnelerinde; bağŸımsız işŸ yapabilme becerisi her sınıfta sıfır olmuşŸ olmalı ki; bir türlü insiyatif alıp işŸ yapamazlar.

bügün pek çok arkadaşŸın bildiğŸi üzere açık lise sınavları yapılıyor. hatta bunu sınav esnasında yazıyorum. işŸte efendim, salonun birinde salon başŸkanı olarak görevlendirildim. salona gittiğŸimde bir badem bıyık kareli gömlek arkadaşŸımızın yanıma gözetmen olarak verildiğŸini gördüm. sınav başŸlamadan dışŸarı çağŸırdım ' hocam bu çocuklar çalışŸıyor, sınava hazırlanma zamanları olmuyor. bu nedenle genelde açık lise sınavlarında makul oranda yardım edilmesi adettendir. biz de yardım edeceğŸiz, dedim. hay demez olaydım. kalktı hilal kaşŸları olmaz dedi. yahu niçin olmaz dedim. tanımadığŸım insanlar için risk alamam diye cevap verdi. riski yok dedim; çocuklar arasında dolaşŸıp parmakla şŸu şŸu şŸu diye göstereceğŸiz. ihbar ederler dedi. yok daha böyle bir şŸey olmadı, hepsine yardım edince neden ihbar etsinler kardeşŸim dedim. dedim ama nafile... hay seni benim yanıma gözetmen verenin... nuh dedi peygamber demedi. 2.5 saat boyunca oturduğŸu yerden de kalkmadı. belki çocuklara yardım ederim... empatiden, merhmetten bu kadar uzak birisi; ancak bu cemaatte olabilirdi. hayır, o görevini yaptı diyenler için söyleyeyim; evet olması gereken odur. fakat türkiye'nin hemen her yerinde; açık ilköğŸretim ya da açık lise sınavlarında cevaplar tahtaya yazıldığŸı halde, bu arkadaşŸ, sırf; ingiltere memleketinde bottom denilen ve bazı sapkın lisanlarda da back door olarak adlandırılan organının tehlikeye düşŸmesinden korktuğŸu için yardım etmesi bir yana benim yardım etmemi de engellemişŸtir.

ben, nurculardan nefret etmek için bir neden daha kazandım.
şŸu an o başŸka bir sınıfta gözetmen, ben başŸka bir sınıfta başŸkanım. düşŸünün işŸte bu entry i girerken çocuklar ne yapıyor
devamını gör...
ümmet için kıllarını bile kıpırtdatmazlar. filistin, suriye için tek bir icraat göremezsin. müslümanlar yoktur onların nezdinde, nurcular vardır. kırmızı kitap dedikleri risalelerle islam'a çağrı yaparlar, pardon nurculuğa tabi ki.

fetö bu halkanın en sapık kolu. ha diğerleri çok mübarek aman ha, incitmeyin. yersen!
devamını gör...
nurculardan nefret etmek kimseye fayda sağlamaz.

siz ışid islam'ı temsil etmiyor diyerek dünyaya veryansın ederken, bunun minyatürü olarak, fetö nurculuğu temsil ediyor, derseniz, bunun adı çuvallamak olur.

nurcu değilim; nurculuğun kendi dönem ve şartları içerisinde dikkate alınması gerektiğini düşünürüm. memleketin en buhranlı döneminde kor hükmündeki iman ateşini ellerine alıp meşaleyi tutuşturmuşlardır. bugünün rahat koltuklarından mesaj, ileti yazmaya benzemez.
devamını gör...
üniversite 3. sınıftayız, başörtüsü yasağı kaldırıldı. tabii biz bi neşe bi mutlu anında daldık içeri. fekat o da nesi? "yahu yasak kalktı neden hala başını açıyorsun?" sorusuna verdiği "fişlenmemek için.." cevabı sanırım yeterlidir.

aaayy pardon ben yine karıştırdım. fetö/pdy üyesi oluyordu bu değil mi? nurcu kimdi? nurcu sevgiydiassfdsfs.
devamını gör...
düşünmeyen ve buna rağmen cok iyi düşündüğünü düşünen insandan nefret etmektir. kendisi yerine baskasi düşünen insanlar neye dayanarak nasıl düşündüğünü söyleyebilir akıl karı degil. düşünmek insanı yoran yıpratan zaman zaman kafayı yediren süreçtir. oyledir ki düşmanının fikrilerine hayran bırakır cogu zaman. zihnin dogru ile yanlısı ayırt etmeye çalıştırken kendi icinde dogru ve yanlışın ne oldugunu bile anlamaz cogu zaman. salt bir yere bağlı düşünsel hareket zeka kırıntısı göstermez bilakis zekaya hakaret eder. kimse geri zekalı degildir herkese Allah tarafından verimiş ortalama yahut üstü bir zeka tahsis edilmiştir fakat cogu insan bunu nasıl kullanacağı bilemez. akilli insan zaten bunun cok dışındadır. hepsi izafi olmakla beraber pek çoğumuz fikir sahibi olamayız. cunku o kadar zordur kı bunu başarmak insan kendi kendini yemek zorunda kalır. çelişkiler yumağında hararetini dindirmeye uğraşır. bu bakımdan dikkat edilirse haddinden fazla insan genelde benzer dusunceleri ifade eder. mesela nurcular tepkileri cok bellidir. tahmin edilebilirler. bir insan cok çabuk tahmin ediliyor ise zihnini yetiştirememiştir. cunku sabit fikirler insanı ele verir. ayni konuda farklı seyler söylemek gelişmişlikle dogru orantılıdır.

nurculardan nefret etmek nafiledir. nefret dusmanligi daha da körükler ve kişiler arasında kapanması zor yaraları daha da açar. ancak her söylenene tolerans göstermek her seyi ılımlı karşılamak da anlamsızdır. velhasıl istisna nurcular olmakla birlikte belli cemaat kisi ve söylemleri takip eden insanlar kolaycılığı seçtiği icin cogu zaman muhatap almaya bile değmezler. peki ben niye alıyorum? birilerine bulaşmadan hayat cok sıkıcı ulan.
devamını gör...
nurcular kılını kıpırdatmıyo diyenler de dersin cihat meydanından yayınımıza bağlanıyor. sosyal medyada iki tepkili ulusa sesleniş, meydan boş olunca çıkıp nargile eşliğinde filistine ağlamayla cihat edilir sanıyorlar. aman o kılı öyle kıpırdatacaksan kalsın istemez.

şimdi kalkıp utanmadan sıkılmadan beni tanıyomusun da böyle konuşuyosun gibi saçma bir savunmaya girmeyin kendi çamurunuzu attım tekrardan size. gören de her nurcuyla oturup ne yaptın ne ettin diye muhabbet etmiş sanacak. ibadeti iyiliği riyasız kabul etmeyen bu zihniyet elbette ki öteki elin bile görmediği verileni inkar edecek.

hasılı susanı dilsiz sanıp, görünmeyeni inkar etmek acizlik ve ahmaklıktır.

Allah herşeyi hakkıyla bilendir. o halde Allahtan korkup bilinmeyen hakkında konuşmamak lazım.


ha bi de tanım gerek;

bir marazdır söz konusu nedenler. ıttihadı islam ve uhuvveti müslime zıttır. ve dahi su-i zan ve tefrittir.
devamını gör...
nefret demeyelim de başka din alimlerini okumamaları bir antipati sebebidir. bir de gelip türkçe bile olmayan risaleleri getirip boca ederler üstünüze.

alooo ben anlamıyor sen ne diyor? acaba sen anlıyor ne dediğini?

nefret etmeye gelince olmayan neden.

bir müslümanın başka bir müslümandan nefret etmesi düşünülemez.
devamını gör...
nefretle bakanların ya da nefret etmek isteyenlerin bulmakta sıkıntı çekmeyecekleri nedenlerdir. fetö nedeniyle bütün nurculara yönelen bir nefret söz konusuysa bu iki kere yanlıştır. bir defa fetö dediğimiz örgüt kendi yapılanmalarının dışındaki müslümanlardan hazzetmeyen, tüm sevgi, sempati ve saygısını kâfirlere hasreden bir örgüt. onlar sebebiyle diğer nurculardan nefret etmek bir yönüyle onlara benzemek olacaktır.
devamını gör...
aklı başında her makul müslümanın tahmin edebileceği nedenlerdir. şimdi burada güzel ahlak kabilinden açıklamalar yapıp, suizan eleştirileriyle başıma ekşimeniz de hiç umrumda değil. müslüman camianın içinde marazi taraflar bulunduran her cemaati tenkit etme hürriyetiyle yazıyorum. bu çarpık zihniyetle mücadele etmek yerine, nurculuğu eleştirmekten imtina duranların hüsnüzannını seveyim. nurculuk pompalayacaklarına, kuran ve sünnet deselerdi gene eyvallah. said nursi'yi refere ettikleri kadar kıymetli alimlere de değinmiş olsalar sözlerimi geri alabilirdim. şimdi kalkmış fetö nurcu değildir zart zurt. he annem he, nurcu değil. o mehdilik zımbırtısı da said nursi'den çıkmadı. evet çok doğru. ne diyoduk bütün nurcular kardeştir, dilim sürçmüş aahahadffhfhfa pardon müslümanlar kardeştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar