nurettin topçu

sorbonne'da doktora yapmışŸ ilk türk bilim adamı.filozof.ahlakçı, aksiyoner... hakkı yenilmişŸ,kıymeti bilinmemişŸ bir düşŸünce adamı.gerçek bir müslüman, gerçek bir milliyetçi, gerçek bir sosyalist, gerçek bir aydın.

bu kadar az tanınmışŸ bir isim olması gerçekten çok üzücü bir durum.günümüz sorunlarına daha dünden seslenip ışŸık tutmuşŸ eserleri mutlaka okunmalı.

http://hurarsiv.hurriyet.co... hakkında bir kaç kelam.
devamını gör...
turkiyenin kıymetını bılemeyıp kaybettıgı buyuk fıkır babalarından bır hakıkı aydın.
dergah yayınlarından hemenhemen tum eserlerını bulmanız mumkun.
eserlerının kesın okunması gerekenlerdendır.
devamını gör...
tarikat ehli büyük felsefeci. türk illerinin yetiştirdiği en önemli ustalardan biridir. önemini anlatamayacağımız bir teevazu abidesi. binlerce öğrenci yetiştirmiş bilge hoca. öğrencileri de daha sonra öğrenciler yetiştirmişlerdir.

sözgelimi, mustafa kutlu onun öğrencisiydi. bugün mutafa kutlu'nun öğrencisi olmayan edebiyatçı yok neredeyse. rabbimiz mekanını cennet eylesin.
devamını gör...
maurice blondel'in hareket felsefesinden etkilenen aksiyonu, eylemi felsefesinin temeline alan kendisine vefa gösteremeyen ülkesine karşı görev yaptığı lisenin ismi gibi vefalı olan dev mütefekkir.
devamını gör...
çıkarımlarıma göre roger garaudy ile karşılaşmış olması muhtemeldir üstad topçu nun. zira aşağı yukarı aynı dönemlerde sorbonne de okumuşlar. garaudy de hatıralarında, nurettin topçu nun hocası maurice blondel den büyük bir hayranlıkla bahsediyor. ayrıca fikirleri de paralel garaudy ile topçu nun. ikisinin de ufkuna hayran olduğum, bu muazzam mütefekkirlerin sorbonne de karşılaşıp muhabbet etmiş olduklarını belki de oturup bir kafede beraber kahve içtiklerini düşünmek gülümsetiyor.
devamını gör...
nurettin topçu (1909-1974)
yazar, düşünce adamıdır. 1909'da istanbul da doğdu. istanbul lisesini bitirdi. 1928 yılında burs ile fransa ya gitti. burada maurice blondel, remzi oğuz arık ve ziyaeddin fahri fındıkoğlu ile tanışır. topçu sorbonne da "conformisme et rã©volte" adlı teziyle felsefe doktorasını veren ilk türk öğrencisidir. daha sonra bu çalışması "isyan ahlakı" olarak yayımlanır. doçentlik tezi bergson üzerinedir. 1939 dan itibaren hareket dergisini çıkarır. bu dergi sayesinde geniş kesimleri etkiler. eserlerinden bazıları;
millet mistikleri, kültür ve medeniyet, mehmet akif, yarınki türkiye.
devamını gör...

--- alıntı ---
şehrin ufuklarına bakınız : kimse inanmıyor ve şüphe etmiyor . şüphe etmiyenin imanı olur mu ? bu hususta gençlikle hocanın imanı birbirine benziyor . hep ''kale'' nin kurbanı olan zavallılar ! her ikisinin de imanı taklîdidir . insan şüphenin ateşiyle içi oyulmamış bir ağaç olarak kaldıkça ne kadar ölüdür !
--- alıntı ---

buyurmuştur.
devamını gör...
bedel ödemeyi göze almış ve fazlasıyla bedel ödemiş büyük ustadır. şaşırtıcı söyleyişler, numaralar ve kendisini övecek çeteler bırakmamıştır geriye. bu yüzden bu gençliğe üstad diye yutturulan tüm dolmaları ezebilecek bir derinliği ve endişesi vardır.

sufi bir adamdır aynı zamanda. isyan ahlakı'nı yazmış bir sufidir. tekke erbabıdır.

o eski adamların has'larındandır.
devamını gör...
aşk, oruç, kader, merhamet, kurban gibi kavramlara getirdiği yorumlarla kendi sözlüğünü oluşturmuş mütefekkir. isyan ahlakında susmak bile bir harekettir, isyandır demiştir. abdülaziz bekkine ile sabahlara kadar süren özel sohbetlerinden bahsedilir. nurettin topçu nun iyi anlaşılması için okunması gereken kitaplar ise var olmak, isyan ahlakı
devamını gör...
öldükten sonra isminin yaşatılması için çaba veren bizler de kapitalizm harmanında ağza götürülürken yere düşen lokma olduk. değerini bilemediler. bir sosyal bilimler lisesi ile yaşıyordun kimilerine göre, o da bitti. ama okulumuza geldiğin gün anladık senin kolay kolay gidemeyeceğini. hocalarımız sağolsun ki seni bizlere tanıttılar, okuttular. türk halkının seni tanımamasında hata payın yok. bırak onu da biz üstlenelim üstad.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar