nurullah ataç

denemeci,yazar.cumhuriyet döneminin dildeki en etkili isimlerinden.dilde sadeleşŸtirme ve özleşŸtirme hareketinin en ateşŸli savunucularından.dilin arapça ve farsça sözcüklerden arındırılması için 'uydurma sözcük'lerden oldukça istifade etmişŸtir.
devamını gör...
"uydurma dil dediler mi, bir şey söylediklerini sanıyorlar. söyleyim ben size; bu uydurma sözünü, türkçecilik akımına karşı bir silah diye kullanmaya kalkanlardan ne dediğini bilen, şöyle gerçekten düşünerek konuşan bir tek kişi tanımıyorum. evet, uyduracağız, bizim yaptığımız, uydurduğumuz kelimeler de yavaş yavaş halka işleyecek, eski arapça, farsça kelimelerin işlediği gibi. onların yerini tutacak. " cümlelerinin sahibi denemeci, yazar. kendisini rahmetle anıyorum.
devamını gör...
dili sözde yabancı kelimelerden arındırmayı seven buna karşın bedenini kirlerden arındırmayı sevmeyen ve karısının zoruyla ancak 5-6 ayda bir temizlenen ismiyle müsemma olmayan yazar
devamını gör...
cok kaliteli denemeleri olan yazardir, siyasi fikirlerine zerre katilmam o ayri. vakti zamaninda ustad necip fazil ile atismisligi vardir diyorlar; soyleyenlerin yalancisiyim.
devamını gör...
bana deneme yazmayı öğreten yazar. onun denemelerini okumanız ve sonrasında onlarca deneme kaleme almanız mümkündür. çünkü hem akıcı hem giriş, gelişme ve sonuç bölümleri çizgilerle belirtilmiş denemeler kaleme almıştır. belki de bu yüzden nurullah ataç dendiğinde deneme akla geliyor.
devamını gör...
edebiyat dünyasına ilk olarak şiir, makale ve tiyatro eleştirileriyle adımını atmıştır. yeni şiir in ve başta cumhuriyet devri olmak üzere şairlerin tanınmasına öncülük etmiştir.
devamını gör...
bilinenin aksine dilbilimci değil tasviyecidir. salt türkçe kelimeler kullanarak düşünmeye - konuşmaya - yazmaya çalışmıştır. tasviyecilik
ataç' da takıntıdır. öyle ki; gittiği restaurant da garsona "siyah yerine niye kara demiyorsun" diye çıkıştığı söylenir. fukaralaştırdığı dil ile çeviri yapmaya bile çalışmıştır:
choderlos de laclos' dan tehlikeli ilişkiler'i tehlikeli alakalar,
stendhal' dan kırmızı ve siyah'ı ise kızıl ve kara diye çevirmiştir.
devamını gör...
ataç bir başka adamdı. birgün övdüğünü öte gün yererdi. pek dostu olmazdı bu yüzden. hoşuna giden'i fazlasıyla önemserdi. misal ahmet kabaklı'yı ta gençlik yıllarında keşfetmiş . bu adam iyi şiir yazıyor .bunda işaret var demişti . peki ne oldu o ahmet kabaklı .

cilt cilt türk edebiyatını yazan adam oldu.

peki ahmed kabaklının hangi şiirinden mısraları övmüştü . hatırlayanınız var mı ;

'' uy anam kadın sesidir
aklın karışır serinlikte
içinde bir ihtilal olur
ana sütü gibidir delilik
helal olur ''
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar