nutuk

zamanında inkılap tarihi hocamız bizi nutuk'ta sorumlu tuttu. fakültede nutuk okutacaktı bize. harıl harıl ders çalıştı gençler. nutuk'tan notlar aldılar. fotokopi ile nutuk notları çoğaltıldı.
ve sınav günü geldi.
tahmin edin ne oldu?
tek soru.
cevabı mı?
şahin bey.
bence o hoca nutuk'u okumamıştı. ben de okumadıydım ama genel kültürümle o soruyu kolayca cevapladıydım.
devamını gör...
kaleme alınmamış, okunmuştur. 1927 yılında cumhuriyet halk fırkasının 2. kongresinde mustafa kemal'in yaptığı 36.5 saat süren konuşmanın metnidir. daha sonra kitap olarak basılmıştır.
devamını gör...
harf devrimi ile beraber yasaklı kitaplar arasına giren, 1938'den 1951'e kadar basımı yapılmayan, günümüz türkçesine çevrilirken birçok çeviri hatasının yapıldığı gazi mustafa kemal atatürk'e ait kitap.
devamını gör...
okudukça daha bir durup düşündüğüm kitap. atatürk osmanoğulları türk milleti'ne zorla ve haksız yere 600 yıl hükmettiler diyor osmanlı için. tamam bu işler zorla olur ama haksız yere de değildir. sonuçta osmanlı devleti dünyaya hükmetmiştir. bunun neresi haksızlıktır?
devamını gör...
artık orijinal metnini bulmanın çok zor olduğu kitap
artık piyasadaki hemen her nüshası "günümüz türkçesine uyarlanmış"tır.
ben hem kitap sitelerinden hem de kitapçılardan araştırdım, anlam kaybı olmadan okuyayım, orijinal halini bulayım diye, ama bulamadım.
kitapçı da "orijinalini anlamazsın zaten, bunu al" diyor zaten.
devamını gör...
bugün beş gün süren okunmasının son bulduğu tarihtir. 15 ekim 1927 de okunmaya başlanmış, 20 ekim 1927 tarihinde gençliğe hitabenin okunması ile bitmiştir.milli mücadele, cumhuriyetin ilanı, kurtuluş savaşı, ilke ve inkılaplarda yapılan icraatların nedenleri ve detayları anlatılır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar