o doğru söyledi

lafına, sözüne güvenmediğimiz insanların bütün dediklerini yaptıklarını paket olarak alıyor, yanlış, yalan olarak kabul ediyoruz. oysa ki bu yanlış bir yoldur. onlar da arada doğru söyleyebilirler. hemen itiraz etmemiz, karşısında olmamamız gerekmez.
güvenmediği kişi "yalan kötü bir şeydir" dese "olur mu öyle şey" diyenler cıkacaktır.

doğru nereden gelirse gelsin insan "evet bu doğru" diyebilmeli.
yeri gelip şeytan bile doğru söylemiş ve peygamberimiz " o doğru söyledi" demiştir:


meşhur sahabilerden ebu hüreyre r.a. ın başından geçen bir olay gerçekten çok dikkat çekicidir. hz . ebu hüreyre r.a. suffa da , peygamber mescidi nin arka kısmında kalan sahabilerden biriydi.

bir ramazan ayı. fıtır sadakaları toplanmış, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere bir yerde muhafaza altına alınmıştır. efendimiz s.a.v., daha ziyade gıda maddelerinden oluşan bu sadakaları dağıtılıncaya kadar korumak için ebu hüreyre r.a. ı görevlendirmiştir.

bir akşam vakti. ortalık kararınca bir adam sessizce gelip sadaka mallarından avuçlamaya başlar. sonra neler oldu, ebu hüreyre r.a. a atfen şöyle nakledilir:

adamı yakaladım ve dedim ki:

- seni rasulullah a götüreceğim.

adam yalvardı:

- ben muhtaç bir kişiyim. bakmakla yükümlü olduğum ailem var. ihtiyaç içindeyim.

haline acıdım, onu salıverdim. sabah olunca rasulullah s.a.v.:

- ebu hüreyre , dün gece yakaladığın adam ne yaptı? diye sordu. ben de:

- ya rasulallah , ihtiyacı olduğunu, bakmakla yükümlü bir ailesinin bulunduğunu söyledi. ben de acıdım ve salıverdim, dedim. rasul -i ekrem s.a.v.:

- sana yalan söyledi, tekrar gelecek, buyurdu. o nun bu sözü üzerine tekrar geleceğini anladım ve sonraki akşam gözetlemeye koyuldum.

hz . ebu hüreyre r.a., adamın tekrar geldiğini, onu yakaladığını, ilk gece neler oldu ve konuşulduysa, ikinci gece de aynen tekrarlandığını anlatıyor. sabah olunca rasulullah s.a.v. efendimiz de yine aynı şeyleri söylüyor.

nihayet üçüncü gece olur ve ebu hüreyre r.a. adamı yine gözetlemeye başlar. adam gelip, geçen iki akşamki gibi mallara uzanınca, ebu hüreyre r.a. bir kez daha yakalar. ama artık kararlıdır. bunun son olduğunu, kesinlikle efendimiz s.a.v. in huzuruna çıkartacağını söyler. bu sefer adam bir öneride bulunur:

- beni bırak, sana çok faydalanacağın bir şey öğreteyim, der. ebu hüreyre r.a. merak etmiştir:

- nedir o?

adam şöyle der:

- yatağına girdiğinde ayetü l - kürsi yi oku. böyle yaparsan, yanında Allah tarafından sürekli bir koruyucu bulunur, sabaha kadar şeytan sana yaklaşamaz.

ebu hüreyre r.a. adamı yine salıverir.

sabah olunca rasulullah s.a.v., yakaladığı adamın dün gece ne yaptığını tekrar sorar. o da olan biteni olduğu gibi anlatır. bunun üzerine rasulullah s.a.v. efendimiz şöyle buyurur:

- bak hele! kendisi yalancıdır ama bu sefer sana doğruyu söylemiş. ebu hüreyre , üç gecedir kiminle konuşuyordun, biliyor musun?

- hayır, bilmiyorum.

- o şeytandı. (buharî)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar