oedipus kompleksi (veya karmaşası) çocuklukta gelişen bazı nevrozların kökenini açıklamak için sigmund freud tarafından geliştirilen kavram. çocuğun anne ve babasına karşı beslediği sevgi ve düşmanlık duygularının bir bütün halinde toplanması. kaynak vikipedi.

freud eltimiz kendisi bizatihi bütün insanlarda doğuştan gelen default bir özellik olarak görmektedir.
devamını gör...
oedipus kompleksi (veya karmaşası) çocuklukta gelişen bazı nevrozların kökenini açıklamak için sigmund freud tarafından geliştirilen kavram. çocuğun anne ve babasına karşı beslediği sevgi ve düşmanlık duygularının bir bütün halinde toplanması. kaynak vikipedi.

freud eltimiz kendisi bizatihi bütün insanlarda doğuştan gelen default bir özellik olarak görmektedir.
devamını gör...
kompleks, ismini yunan mitolojisinden alir. oedipus isimli bir kral, babasini oldurup annesiyle evlenir. bu ayni zamanda buyucunun ifade ettigi bir kehanettir. (tabi, oedipus ilk asamada boyle bir sey yaptiginin farkinda degildir.)
devamını gör...
annemin bir yarışma programını izlerken tanımını duyduğunda, bir müddet tövbe tövbe dediği kavram.
devamını gör...
freud'dan once sophocles'in geliştirmiş olduğu kavramdır. eminim mezarında kemikleri sızlıyordur. hayır ''vallahi benim de aklıma gelmişti'' durumu da değil. adam oturmuş bunun üzerine oyun yazmış. benim oyum sana sofo!
devamını gör...
erkek çocuğun annesine karşı duyduğu bilinçsiz yakınlık nedeniyle babasını kıskanması ve bununla ilgili ruhsal bozukluklar kompleksine verilen isimdir.
devamını gör...
freud, insan ruhundaki temel karmaşalardan birinin "oidipus kompleksi"(karmaşası) olduğunu yazmıştı. çocuklar, karşı cinsten ana babalara baskıya alınmış bir cinsel arzu duyarlar ve kız çocuklar anne ile erkek çocuklar ise baba ile onun ölümünü bile arzulayacak şekilde yarış içerisinde olurlar. freud bu düşünceye, babasının ölümünden sonra kendi kendini analiz ederken, kendi ruhunda bu karmaşayı bularak ulaştı.
insan ruhunun anlaşılması için çalışan ve bu amaçla mitolojiden yararlanan freud'un rüyalarını çözümleyerek bulduğu bu kavram, psikanalizin temel tezlerindendir.
devamını gör...
genç kızların genelde babalarına benzeyen erkeklerle, erkeklerin ise annelerine benzeyen kadınlarla evlenmek istemesi bu kuramı çok az haklı çıkararır. onun dışında anne - babaya aşık olma kısmı tam bir saçmalıktır.
devamını gör...
oedipus kompleksi hakkında yorum yazan yazarların düşüncelerinin aksine "kız çocuklarını" kapsamayan komplekstir...kız çocuklarında oedipus kompleksi görülmez..onlarda görülen kompleksin adı electra kompleksi dir...
devamını gör...
alfred adler'in zıttını düşündüğü freud kuramı. bir kişinin karakter/sosyal oluşumu salt anne-baba etkisinde değil yaşam döngüsü içinde dış tepkiler etkisiyle gelişen bir yapıdır. buna göre bir insanın kin-nefret duygusu gelişirken kadın-erkek değildir tek mesele, hayatın bütünüdür.
devamını gör...
işine gelmeyenler tarafından ,çamur atıcılar tarafından ne kadar inkar edilse de insan psikolojisinin derinlerinde yatan kompleks.erkeklerin annelerini, kızların babalarını kendilerine daha yakın hissetmelerinde bunun payı yadsınamaz tabi bunun derecesi id-ego-süper ego dengesine bağlı.
devamını gör...
sanıldığı gibi erkeğin anneye, kızın da babaya yakınlığının kaynağı değildir. bi zatihi kompleks olduğu için yakınlıkları değil çatışmaları ifade eder. ben öyle okuyorum en azından..
devamını gör...
freud un totem ve tabu kitabında genişçe yer verdiği dünyanın en saçma tezlerinden biridir.
devamını gör...
üniversitede iken bir dersimizin konusuyken de anlamamıştım, şimdi de anlamış değilim nedir bu kompleks.
böyle bir durum varsa da en azından bizim ailemiz için geçerli değil. ben babama düşkün değilim, hatta hiç değilim. kendisinin de bana düşkün olduğunu zannetmiyorum.
zaman zaman annemi telefonla aradığımda sadece bir nasılsın iyi misin durumları ve ardından hemen , annen komşuya gitti gelince söylerim arar seni boyutunda olan babamla ilişkim, erkek kardeşimin de annemle aynı boyutta bir ilişki yaşaması şeklinde vukua gelmektedir.

hoş o ne anneme ne de babama düşkün ya. bizim ailece id'imiz mi bozuk , egomuz mu yoksa süper egomuz mu bozuk anlamış değilim.

neyse....
devamını gör...
sylvia plath'in göz zerreciği şiirinde de adı geçer;

--- alıntı ---

oedipus olduğumu düşlüyorum
eski halimi istiyorum
yataktan önceki, bıçaktan önceki,
broş iğnesiyle merhemin
beni bu paranteze tutturmasından önceki...

--- alıntı ---

devamını gör...
ayıp lan hiç insan öz annesine göz diker mi deyu erkeklere kılçık atarım.
devamını gör...
ödip kompleksi. freud'un literatüre kazandırdığı kavramlardan biridir. freud'un fallik dönem diye adlandırdığı, çocuğun karşı cins ebeveyne cinsel sevgiyle bağlandığı 3-6 yaşları kapsayan dönemde yaşanan bir saplantıdır.

erkek çocuk bu dönemde annesine aşıktır fakat annesi için rekabet etmesi gereken bir babası vardır. çocuk bu dönemde babası tarafından hadım edilme korkusu taşır. en son babasının gücünü kabul eder ve freud'un karşıt tepki geliştirme adını verdiği savunma mekanizmasını geliştirerek babasını çok seviyormuş gibi davranmaya başlar. çocuk babasının gücü karşısında pek şansı olmadığını anladığından artık şu mantıkla babasını taklit eder: annem babamla birlikteyse onun davranışlarını takdir ediyordur, babam gibi davrandığımda annem tarafından daha çok sevileceğim.


freud'un bu açıklamasını sapıkça bulanlar olsa ve kendi yaşantısından hareketle bu açıklamayı getirdiği söylense de görüşü az destekçi bulmamıştır.
devamını gör...
öyle ensest yunan mitinden girip laos, pelops derken odipus'dan kuram yaparsan kompleks değil conflakes olursun elaleme.
ayrıca komplekslisin komplekslisin sevgilim diye bir şarkı vardı. zamanında dinlemiştim. ilginç bir tecrübeydi.
devamını gör...
çocuğun ebeveynler arası sahiplenme ilişkilerini açıklama noktasında anlamlı bulmakla birlikte, "penis yoksunluğu" tezini fazlasıyla cinsiyetçi bulduğum teori; pekala "vajina yoksunluğu" üzerinden de açıklanabilir bu süreç, neden sadece penis yoksunluğu...
devamını gör...
aklımdan neler geçirdim olmadı ben anamı isterim: bu da başka bir şekilde bu komplekse örnek olabilir!
devamını gör...
psikanalitik teoriye göre karşı cinsteki ebeveyni sahiplenme ve kendi cinsinden ebeveyni safdışı etme konusunda çocuğun beslediği duygu, düşünce, dürtü ve fantezilerin toplamı.

sigmund freud'a göre her çocuğun ilk aşkı karşı cinsteki ebeveynidir.
erkek bebeğin sürekli annesine şımarması, babasının annesiyle ilgilenmesinden rahatsız olup ağlaması veya araya girmesi örnek olarak verilir.

erkek çocuk genellikle evde güçlü bir otoritesi olan güçlü rakibi babadan çekindiğinden her iki ebeveynden de uzaklaşmak zorunda olduğunu hissederken, annesinden çekinen kız çocuk hayran olduğu güçlü babasına daha çok yaklaşır.
devamını gör...
freud'un kendi sapıtmalarından genellemeler yapmasına bir örnek olarak gösterilen tezi.
devamını gör...
erkek cocugun babasını ya da baska birini annesinden kıskanması durumudur.
normaldir; cünkü cocuk hep yanında olan annesini kimseyle paylasmak istemez. önemli olan bunu ileriki yaşlara taşımamasıdır.
devamını gör...
freudyen kurmacalardan biri ya da psikanaliz aparatı..adlandırmaların yok bir önemi.orjini tamamen mitsel olan bu karmaşanın sanat ve edebiyat dünyasının ilham kaynağı oluşu; onu bizatihi öyküsel kılmaya yeter. dolayısıyla 'yanlışlanabilir'! ne kadar cilalanmış olursa olsun.

edit: seni aşar bu mevzu sevgili eksici hırt.
devamını gör...
yurdum erkeğinde zuhur etmiş karmaşa. zira analık kurumunu ölümüne sürdürür. freud un haklılığını nerdeyse paylaşmaktan alıkoyamıyorum kendimi.
devamını gör...
bana kalırsa(en tehlikeli başlangıç ama olsun) biraz iç dünyasına eğilen bir çok insanın (her insanda olduğunu düşünmüyorum) görebileceği kompleks.kültürel bir durum mudur yoksa içimizde hep var olan bir durum mudur bilmiyorum.freud'un ilham aldığı mitolojideki odipus babasını babası oldugunu bilmeden öldürür ve annesiyle annesi olduğunu bilmeden evlenir.yani freud abimiz bu kompleksi ortaya atarken biraz da kendi fantezilerinden esinlenmiştir.ama siz yine de eğilmeyin.çünkü psikanaliz çok iyi çözümler ama tedavi konusunda aynı başarıdan söz edemeyiz.

bu komplekse bu kadar çok tepki gösterilmesinin nedeni tabii ki cinsellik.bir insanın annesine şehvet duymasını anlayamayacak kadar kendi varlığımıza yabancılaşmış durumdayız.halbuki günde zihnimizden yaklaşık ellibin düşünce geçer.bu da onlar gibi zihnimizden geçen bir fantezidir.insan olarak doğmuyoruz.insan oluyoruz.en başta bunu anlamak gerekli.annemize şehvet duymak,zihnimziden kötü düşünceler geçmesi bizi kötü bir insan yapmaz.eğer kendimizi anlayabilirsek bunlar sadece varlığın çeşitli mertebelerinde karşımıza çıkan şeyler olarak kalır.bize tecrübe katar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar