öfke

engellenme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen şiddetli kızgınlık duygusu.

kişi kendisine yapılan kadar, başkasına karşı yapılandan da incinebilir ve bundan dolayı öfkelenebilir.

öfke, ahlâkã® eksikliklerdendir. insanda varolan gazab kuvvetinin ifrat derecesi olan öfke, bir âfettir. öfke anında insan doğru düşünemez. normal davranışlarda bulunamaz. öfkeli olarak yapılan işler hep sonradan pişmanlık duyulan işlerdir. bunun için "öfke ile kalkan zararla oturur" denilmiştir.

devamını gör...
adamın biri resã»lullah'a (sav) geldi ve,

-"ey Allah'ın resã»lü! bana birşeyler öğret ve az söyle ki hafızamda tutabileyim", dedi. bunun üzerine resã»lullah (sav) ona,

-"kızma", dedi. adam sorusunu bir kaç defa tekrarladı, peygamber efendimiz (sav) her defasında o na yine "kızma" dedi*

peygamber efendimiz'in (sav) vermiş olduğu bu cevap, bütün kötülüklerin temelinde öfkenin ve yine bütün hayırların temelinde de öfkelenmemenin yattığını göstermektedir.

cafer b. muhammed şöyle der; "öfke, bütün kötülüklerin kapısını açan anahtar gibidir." abdullah b. mübâreke (ra) "güzel ahlakı, bize bir kelimede özetle" derler. o'da "öfkelenmemek" diye tarif eder.
devamını gör...
bir ask gibi yasamak gerek öfkeyi
sevginin agitidir bir bakima
ve bir gün de gelebilir ki sevgilim
kapkara bir davet olabilir kin
zulmün ve tutsakligin diyeti olabilir
sen bunu bilemezsin
bilsen de sairsin, havalar da, sogudu, kendine iyi bak
ve sakin unutma: sira öfkenin.
devamını gör...
john osborne kitabı.


--- alıntı ---
"Bir fikrim var… Niçin küçük bir oyun oynamıyoruz? İnsan taklidi yapalım, sözde insanmışız da, canlıymışız da… Hiç olmazsa bir süre için. Ne dersiniz? Hadi insan taklidi yapalım. … Ah, dostum, herhangi bir şey için heyecanlanacak bir insanla karşılaşmayalı o kadar uzun zaman oldu ki…"
Birçok eleştirmenin savaş sonrası İngiliz tiyatrosunun dönüm noktası diye nitelendirdikleri Öfke'de John Osborne, Nietzsche'nin "kırmızı yanaklı hayvan" kehanetini haklı çıkarmak bir yana neredeyse ona rahmet okutturan modern insanı, ruhunu ve heyecanını kaybetmiş Batılı yeni insan tipini İngiliz hiciv ve mizah geleneğinin keskin dilini kullanarak yerden yere vurmakta. Her ne kadar ortadaki manzaranın, "burjuva", "küçük burjuva" kategorileriyle anlaşılamayacak ve açıklanamayacak kadar vahim ve ciddi bir manzara olduğunun farkında değilse de...
--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar