öğrenci evi

hayat mekanizmasının farklı işŸldediğŸi evdir.bulaşŸıklar asla zamanında yıkanmaz,faturalar asla zamanında yatırılmaz.eğŸer karşŸı dairenizde güzel börek çörekler yapan bir teyzeniz varsa tadından yenmez.
devamını gör...
zaman zaman o kadar kalabalık olur ki tanımadığınız kişilerle karşılaşmak mümkündür.zira kalabalık bir gece yerde uyuyup sabah çekip giden arkadaşı hiçbirimiz tanımamıştık.
devamını gör...
makarna ve yumurta tüketiminin tavan yaptığı, ütü tabanında yemek ısıtmak gibi yaratıcılığın dorukta olduğu güzide evlerdir. hijyen açısından kesinlikle güvenli değildir.
devamını gör...
insanın hayatının belki de en güzel en hüzünlü, en coşkulu, en saçma zamanlarını yaşadığı, adına ev denilen, bikaç odadan oluşan yaşam alanı. ilk kez kendine ait bir yere sahip olmanın verdiği heyecanla bağlanılan, kendi kurallarının kendi zevklerinin geçerli olduğu, istediğin zaman istediğini yapabileceğin, insana sorumluluk almayı ve sorumsuzluğun sınırlarını aynı anda öğreten deneysel mekan. yemek yapma, fatura yatırma, vs deneyimleri mecburen öğrenip ilerki yaşama bir adım önde başlamanızı sağlayan, bir nevi hayat üniversitesi. bu evlerde herşeyin koleksiyonu yapılır sigara paketi, içki sişeleri,fhm türü dergiler...insan hayatının belkide en özgür dönemi bu evlerde geçer.orada izlenen filmin, yenen yemeğin, çalışılan dersin tadı başka hiç bir yerde alınamaz.
devamını gör...
çalışma hayatımda altıncı yılımı doldurmak üzreyim.ama itiraf etmek gerekirse üniversite hayatımda yaşadığım ev ortamını, arkadaşlarımı, eve gelip giden tanıdığım-tanımadığım insanları ve komşularımızı özlüyorum.anlam vermek güç tabi makarna-hazır çorba-kola gibi bir menüye periyodik olarak tahammül etmek, çoğu zaman soğuktan kıkırdamak, mutfağa girdiğiniz de tek temiz nesnenin bulaşık süngeri olması,komşulardan bazılarının vıdı vıdısı,sigarasız-parasız kalmakve daha bir sürü detayı insan neden özler ki?bilemiyorum doğrusu...ama şuna eminim ki bu ülkede "öğrenci evleri" artık bir kült olmuştur.bu mesele üzerine sosyolojik çalışmalar yapılmalıdır.
devamını gör...
seke seke yürümeyi ögreten,
holünde voleybol oynanan,
icinde sövüp sayanindan, kibar takilana her cins insani barindiran,
geleninin gideninin bitmedigi,
herseyde gülünecek bir neden bulan, isi muzurluga dökebilme potansiyeli yogun insanlarin yasadigi,
icerisinde yemek nöbeti, temizlik nöbeti, bilmem ne nöbeti gibi listelerin kapi üzerlerinde görüldügü,
hijyenden uzak, annenin görünce ' burada yasanir mi ' diye dehsete düstügü ev cesididir.
devamını gör...
öğrenciden öğrenciye değişecek niteliklere sahip bir evdir. kendi başınıza olmadığınız için diğer ev arkadaş(lar)ına da bağlı olan bir durumdur. her ne kadar güzel yemek yapan ve yemek yapmasından zevk alan biri de olsam yemek yapmaya ayrılacak zaman sınırlıdır. kalabalık evlerden daha sakin ve bir arkadaşla beraber kalınan evlere geçilmesi ruhsal açıdan bende faydalı sonuçlar doğurmuştur.

ev arkadaşınızın sorumsuz ve bireyci olması sizin de tam tersi bir kişiliğe sahip olmanız evde tam bir cehennem hayatı yaşamaya sebebiyet verebilir. burada bunu anlatmakla bitmez.

mutlu bir öğrenci evi hayatından ev arkadaşlarının ev masraflarını şeffaf bir şekilde ortaya koymaları çok müzimdir. hatta elzemdir. zira ekonomik sebeplerden anlaşmazlıklar çıkması kuvvetle muhtemeldir.

öğrenci evlerinde temel sıkıntılardan biri de temizliktir. kızların kaldığı evlerde bu probleme pek rastlanmasa da erkeklerin kaldığı evlerde kronik ve klinik bir vakadır. temizlikten sebep ortalıkta el kadar ip,tüy,toz yumakları texas filmlerin çöllerde uçuşan çalılar misali uçuşurlar. ve genelde master temizlik dediğimiz fakat annelerimiz kesinlikle temizlik diye tabir etmeyeceği şeyler dönemde bir defa yapılır. o da yapılırsa artık.

öğrenci evlerinin en tatlı kısmı birbirleri arasında gelip giden öğrencilerin muhabbetleri oluşturmaktadır. keyifli, akılcı ve faydalı muhabbetler yapılabilir. bazıları bunu sadece içmek için yaparlar. fakat bu muhabbetlerin en güzeli sarhoşluk verip aklın faaliyetini sekteye uğratmayan milli ve en ucuz içeceğimiz olan çayla yaplması olacaktır.

sigara paketlerinin koleksiyon yapıldığı doğrudur. aslında kendiliğinden olur. bir gün bakarsınız koleksiyon sahibi olmuşsunuz. şaşırtıcı bir durumdur.

ve final. öğrenci evlerinin vize, final ve büt zamanlarında yaşadığı ilmi ve manevi atmosferi belki birçoğumuz ömrü hayatında hiçbiryerde yaşayamayacaktır. o ne müthiş aşk şevktir Allahım. millet harıl harıl ders çalışır. yemek yemeyi unutur. dışarıda gezmekten tozmaktan alamacağınız adamlar evden dışarı çıkmaz. alışverişe gitmek bile adama zul gelir. bir de ders notlarına güvenilen bir adamsanız herkes sizden randevu koparmaya bakar. eviniz kervansaray gibi olur. giren çıkan belli olmadığı gibi buzdolabınızı açan kapayan da belli olmaz. ne tv ne de bilgisayar açılmaz. açılırsa vicdan azabı çekilir. ders notları kanepelerin altından buzdolabından lavabodan heryerden çıkar. ev savaş alanına döner. sonra iyi kötü sınavlar verilir ve sanki bir gün önce farklı şimdi farklı bir insanmış gibi öğrenci tekrar sorumsuz ve umarsız yaşam formuna geri döner.

anlayacağınız öğrenci jöle gibidir. bulunduğu kabın şeklini alır. ama asla bir kıvamı ve şekli yoktur.
devamını gör...
yıkanmamış bulaşıklar. ve efsane tarzı 3 harfli ziyaretleri hadi ordan ,patetesin baş tacı edildiği mekan. evi kiralamaya çalışırken 40 badire geçirceğiniz mekan. "öğrenciye kiralatmıyoruz." deyişlerine sinirlerinizin kas yaptığı bir durum ta başlangıçta karşılaşabilirsiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar