öğrenci

meslek olarak kabul edilmesi ve birkaç yıl daha devam etmem halinde emekli olacağım ünvan.
ilkokul: 5 yıl
ortaokul: 4 yıl
lise: 3 yıl
lisans:4 yıl
mba:3 yıl
phd: şimdilik 2 yıl, en az 4 yıl
toplam:21
öğrenci olmanın değeri paha biçilemez
devamını gör...
hayatının gençlik yılarını sınavlarla harcayan ve göremediği bir sistemin* parçası olan hayatı hep güllük gülistanlık sanan varlık;
gelin bi hesap yapalım;
bir insan 7 yaşında okula başlasa ve lise son sınıfa kadar okusa ki 1nci sınıftan 11nci sınıfa kadar 11 yıl yapar yani 7+11, bu öğrencinin bir fen lisesi veya anadolu lisesi tarzında bi yeri kazandığını varsaysak 1 yıl daha eklememiz lazım yani 7+11+1, bu varlık hiç takılmadan üniversite sınavını kazandı varsayalım hazırlık dahil 5 yılda ordan yani 7+11+1+5=24 hadi iyimser yaklaşalım hiç bir hazırlık sınıfı okumadı atladı bişiler yaptı ama hazırlık okumadı 2 yıl eksiltelim ki buda 24-2=22 yapar, şimdi bu insan 22 yaşına gelmiş ve eline ne geçmiş? sınavlarla ve ders geçme telaşıyla geçmiş koca bir 22 sene, bu öğrencinin hiç bir üretkenliği olmamış hiç kimseye bi faydası olmamış, şimdi diyeceksiniz ki boşuna mı okudu 22-7=15 sene, bitirince herkese bi faydası olacak, dur! daha bitmedi bu insan askerlik de yapmadı 1 yılda ordan çaksak en az 23 yaşında hayata atılcak bu adem oğlu*, evlencek falan filan hayatını düzene oturcak ki 24 yaş demek hadi askerlikten hemen sonra evlense ve bu adem oğlu hala hayata adım atamadı, varsayalım bu insan 25 yaşında hayata başladı ailesinden ayrılan bir hayvan misali sokaklara düştü, kendine gelmesi 1 sene alır iş bulma falan filan dersek yani yaş oldu 26, işi kavraması üst düzeylere kadar çıkması en iyi ihtimalle * yaş oldu 30, ne oldu şimdi ömrün yarısı gitti, arkanı dönüp baktığında neler le uğraşmışsın gördün mü? daha kimseye bi faydan olmadı!! çocukların* geldi 4-5 yaşına şimdi onlara güzel bi gelecek hazırlamak lazım birazda onlar için koştur derken bu böyle uzar gider. ee sonuç? hiç!

artık kim ne anladıysa...
devamını gör...
sene sonlarında saatlerin farkında olmadan; sinema, tv, futbol ve hatta ders kitabı dışında başka bir şeyle temasını engelleyen ve ne zaman biter diye sonunun beklendiği garip bir şey.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar