#haber  #eğitim 

akp gaziantep milletvekili mehmet gökdağ'ın meclise sunduğu kanun teklifi. teklifte borçların silinmesine dair yapılandırma ve bundan sonra da öğrencilere geri ödemesiz burs verilmesi gerektiği belirtilmiş. tabi öğrenciler durur mu? yapıştırmışlar kampanyayı. change sitesinde bir kampanya ile twitter'da #kykborcumuzaçözümistiyoruz- etiketiyle ayrı bir kampanya başlatılmış. kodamanların milyon dolarlık vergi borçlarını silen devlet, bizim de borcunuzu silsin diyorlar ki bence haklı bir talep.

kaynak
devamını gör...
kesinlikle yanlış bir kanun. öğrenciye para vermek kadar büyük bir hata olamaz. çoğu gidip o parayı biraya, sigaraya gömüyor. öğrenci milletine acınmamalı. sonra da borcum silinsin diye ağlıyorlar.

edit: karşılıksız para vermek desem daha doğru olurmuştu. bende kyk kredisi kullanıyorum. şu an o parayı kullanıyorsam ileri de ödeyeceğim zira böyle olacağı baştan bir anlaşma ile belirlenmişti.
devamını gör...
valla haksızlık. ve haksızlık yapılanmış bizim devlette. misal ben kredi borcum var ve sallıyorum. arkadaşım bütün borcunu ödedi. ee simdi onun suçu ne? benim özelliğim ne? devlet biraz cakallıga tesvik ediyor insanlari.
devamını gör...
kredi olmasa okuyamazdım. o kredi ile okudum ve borcumu ödedim. silinmesin. devlete herkes borcunu ödesin.
devamını gör...
onlaylamadığım bir şeydir açıkçası.

tamam insanların zor durumda kalması iyi değil, daha işe başlamadan borçlu oluyorlar ama onlar bu borcun var olacağını ve burunlarından gele gele ödemek zorunda bırakılacaklarını bilerek onaylıyorlar krediyi. kimse kafanıza silah dayamadı öğrenci kredisi al diye. zamanında yedikten sonra şimdi zırlamananın anlamı yok. sessizce ödeyin işte borcunuzu harcınızı. yaptığınız hareketlerin sorumluluğunu almayı öğrenin artık kaç yaşında insanlarsınız.
devamını gör...
devletin vatandaşını enayi yerine koymasıyla sonuçlanacak kanun teklifi. borçlar silinecekse geçmişte ödeyenlere ödedikleri tutarın o günkü kıymeti uyarınca geri iade etmesi gerekir.
devamını gör...
akpli vekillerin oyları ile reddedilecek tekliftir.

vekil teklifi "akpli öğrenciler" olarak yazsa bak o zaman tamam derdim..
devamını gör...
esitsizlik gostergesi teklif. ya en bastan almasin ya da herkes odesin. biz oderken iyiydi devlet baba simdi ne oldu? her seye vergi bindirirken bunu silmek de nerden baksan tutarsizlik nerden baksan ahmakca..
devamını gör...
herkesi üniversite öğrencisi yapan sistemde israf olur. yüz binlerce genç gerekli yeterliliği sağlamadığı bölümlere girip, o bölümde mesleğinin gerektirdiği eğitimin milyonda birini almadan mezun oluyorken, mezun olduktan sonra o bölümle alakasız işlerde istihdam olurken 4 senelik geri ödemesiz tatil kredisinden farksız olur. haa vatandaşına gencine, 4 sene geri ödemesiz tatil kredisi veren devlet de ne güzel devlettir ama konumuz o değil.

yanılmıyorsam bir iki sene önce isviçre de vatandaşlar yüksek işsizlik maaşı gündeme gelince ayaklanmış, eylemler yaparak meclisi vazgeçirmişti. insanların geçimlerini sağlayabilecekleri düzeyde bir işsizlik maaşı almalarının insanları tembelleştireceği ve ülkeyi geriye götüreceğini gerekçe göstererek tepki koydular. bakış açısı çok farklı...
devamını gör...
ödeyenlerin keriz yerine konulacağı tekliftir. ben 7 yıl evvel taksitlendirip ödedim. neden ödedim? madem sileceksiniz neden borçlandırıyorsunuz? benim ödediğimi iade edin kardeşim o zaman!
devamını gör...
bana gelen tebligat ile indirimsiz afsiz odemem nedeniyle yasalastiginda iptali icin dava acarim. ben odedim universite okuyorum ayagina oglan kiz pesinde dolasan tipler de odeyecek.
devamını gör...
en fazla gecikme faizinin silinmesi şeklinde olacaktır.

gss gibi yoktan borç var edilen birşey değil bu.
devamını gör...
yukarda beni sokan yılan başkasınıda soksun laflarını okudum. bir öğrencinin eğitim masraflarını elbette devlet karşılamalı. modern zorunluluk olan lisans mezunu olma hali bireyin üzerine bırakılamaz. yukarıda ben ödedim o da ödeyecek mantığına rağmen evet size rağmen doğru olan hep yapılacak. adam vergi borcunu ödeyemicek başkası ödicek af gelince aa ben ödedim ama olucak ya ne kadar iğrenç ne kadar bencilce bi düşünce
devamını gör...
"ben yandım eller yanmasın/ sevdanın aşkın narına" yerine "zülfün sökük boynun bükük/ sen d'olasın benim gibi" makamından türküler dinlediniz sevgili dinleyiciler.. hoşçakalın.
devamını gör...
tamamen ödememe durumu haksızlık oluşturur ancak 2 yıl beklendiğinde fiyat farkı alınmasın. ve bir evden iki kişi kredi verilmesin. benm ablam benden bir sene önce kredi aldı herkes bana sana burs çıkar felan hikayesi yazdı lakin o iş öyle olmadı. ikimizde bir sene aralıklarla kredi aldık. kredi almasaydım evde 3 kişi okuyor babamda ne devlet memuru ne iş adamı bildiğin işçi yani ailemi okumamız zorlardı. annem ev hanımı. üzerimizde de bir mülk yok. bu yüzden ikimizde aldık. en azından birimize burs çıkması daha adaletli bir davranış olurdu.
devamını gör...
az önce ödeme yaparak yıkıldığım borç ile ilgili teklif.

daha askere gidecez evlenecez ev araba alacaz gezecez falan. olsun böyle bir şey güzel bir şey bu bence.
devamını gör...
ülkede bu zaten zaman zaman yapılan bir şey, 3-5 yılda bir yapılan bir borç yapılandırması. bizim ülkede "ben ödedim o da ödeyecek" mantığını anlayamıyorum. insanların hayata bilmem kaç bin lira geride başlamasından neden zevk alır bazı kesimler, sen o zorluğu yaşamış biri olarak kardeşinin tarafında olursun. adaletsizlikle alakası yok bu durumun, geçmişte kaç kez özel yahut genel af ilan edildi, faydalanamayan kimseler oldu prosedür gereklerince, adaletsizlik mi oldu bu. benim vergim mantığına da hayranım, kardeşim amenna sen vermişsin senin cebinden çıkmış sana geri hizmet diye dönsün istiyorsun , amenna, ancak sen bunu dile getirirken üniversite öğrencilerinin veya akademisyenlerin hazırladığı saçmasapan etkinlik proje kongreler vs gibi yerlere nasıl paralar aktarıldığını da gözden geçirerek söylersen daha makul olur. ülkede hoşgörü bitmiş, etik yerlerde, liyakat bitmiş, adalet dillerde yalnızca, müslümanlığımız taklidi bir iman olmuş, biz hala içi boş tartışmalardan adalet irdeleyelim.
devamını gör...
sanırım borcu olanlar daha doğrusu krediyi cukka etmek isteyenlerin serzenislerini daha çok duyacağız. evet ben odediysem öğrenim kredisi alıp yiyen herkes ödeyecek.
bu arada bu borcu ödememek istemeyenler bence zengindir. bu davranışı bir fakirden göremezsiniz. fakir gider paşa paşa öder borcunu. satırlarca yazmak yerine işimize gelmiyor deyin. daha dürüst olursunuz.
devamını gör...
anlatılamayan mevzu şu, ben yarın öbür gün mezun olup hakim savcı olduğumda 3 maaş karşılığı o borcu kapatırım, ve senelerce alınacak bir maaşta 3 maaş için dil dökmek zannetmek basit sığ bir zihniyet. mevzu bahis şu, sana giren çıkan yok , senin cebinden eksilen yok, insanlar borç harç altında hayata başlamamış olacak, en azından bir dönemin mezunları için. samimi değilsiniz gerçekten değilsiniz, kendi döneminize yapılsa böyle bir düzenleme davul zurna göbek atacak kişiler hak hukuk edebiyatı yapıyor:))
kendiniz için istediğinizi din kardeşiniz için de isteyin ki samimiyetinizi görelim. inşallah " herhangi bir döneme" bu indirim sunulur, bu sene veya sonraki sene veya daha da sonraki sene, hiç ama hiç fark etmez. nasibi olan istifade eder,kimseye giren çıkan yok, umarım insanlar hayalleri ve de evlenmek için bilmem kaç yaşına kadar beklemek zorunda kalmaz.
devamını gör...
dediğim gibi borcu cukka etmek isteyenler sereflice borcunu ödeyen insanlara çamur atıyor. çok magdurdunuz madem burs alsaydınız. demek ki burs alacak kadar fakir değilseniz ama öğrenim kredisi alıyorsanız o parayı ödeme gücünüz var. o zaman ödeyin sereflice. o parayı ödeme gücü olmayan zaten burs alıyor. dedim ya bunu destekleyen kafa ticari kafadır. hukuk samimiyet diye lagalugaya gerek yok. onlar parayı yiyip borç ödemekten kaçan haysiyetsizlerde yok.
devamını gör...
okulu bitirir bitirmez evlenip borcu kocalarına yıkan kızları ilgilendirmeyen tekliftir.
devamını gör...
ben daha ödemeye başlamadım ama silinmesini desteklemiyorum. bile bile alındı o para o zaman ödenecek. biraz sorumluluk lütfen.
devamını gör...
akılsız dosttan akıllı düşman yeğdir bunu görüyorum. öğrenim kredisini alan senin benim gibi insanlar. milletvekili, bankacı, kulüp başkanı çocuğu değil yani. yok ben ödedim sende öde yok fakir değilsiniz yok bilmem... bunlar nedir arkadaş. türkiye de yaşıyoruz. cebinde 6 lirasıyla intihar eden öğretmen var bu ülkede. herkes öğrenim kredisini kafelerde yemiyor emekli adam çocuk okutuyor çiftçisi çocuk okutuyor. durumu olan adama zaten burs çıkıyor.
bir başka sorun ise her ile üniversite sloganıyla gerekli gereksiz bölümleri açacaksın 18 yaşında bir genç (aman oğlum/kızım oku) baskısıyla bir bölümü seçecek ve öğrenciye eğitim için para vereceksin sonra buna faiz isleteceksin. işsiz mısın ertelerim ama faiz devam eder diyeceksin. 22 binlira borçla hayata başla bakalım.

neyse 3. köprü kullanımını teşvik için 1. ve 2. yi zamlanmasini da destekliyor muyuz arkadaşlar?hayır beklerim yani bu kafalardan
devamını gör...
konu kısaca sapına gelince meeeeee noktasına gelmiştir. bir öğretmen cebinde altı lirayla intihar etti diye tüm öğretmenlerin borçlarını silelim madem. mantık bu. bravo. hatırlarsanız devlet 2016da çıkardığı yasa ile bu borcu ödeyememiş olanları yapılandırma kapsamına almıştı. sen her ne şekilde olursa olsun borç para alacaksın. alırken de bunun borç olduğunu ve ödeyeceğini taahhüt edeceksin. bir güzel harcayacaksın ama iş ödemeye gelince "borçlarım silinsin" diyeceksin. klasik türk kafası işte. emekli ve çiftçinin sanki geliri yok da çocuk okutuyor diyerek mağdur gösteriyorsunuz. yazdım. o parayı veremeyecek durumda olan fakire devlet zaten burs veriyor. eee kalanı ne? "yav peder para gönderiyor ama cebimde üç beş kuruş harçlık olur" mantığındaki aveller. bu aveller sonra çıkıp borçlarım silinsin diyor. değişik bir kafa vesselam.
devamını gör...
öğrenim kredisi borçlarını silmek; o krediyi alamadan okuyanlara ve krediyi aldıktan sonra ödeyenlere büyük bir haksızlıktır. böyle böyle insanların kafasında "sıkışırsam ödemem, devlet nasılsa af çıkarır" algısı yerleşiyor.
adaletten şaşmamak lazım. krediyi kullananların tamamı, alırken bu şartları kabul ederek aldı. o zaman yerken iyiydi, öderken "adalet yok" falan filan diye cazırdamanın alemi yok. asıl ödemezsen adalet olmayacak. ayrıca bu devlet malı. bir sürü yetimin öksüzün hakkı var içinde. ödemeyelim, af çıksın da ne demek?
devamını gör...
bu ülkede istikrarlı olarak birçok konu da yapılandırma gelir her seçimde. bu seçimin şanslıları da bu insanların olması zoruna gidiyor çünkü; haset insansın.
borcunu adam gibi wawawaaaaa...
düz kafa bunu sen bilmem kaçıncı derece mükellef olan adam devleti bir güzel muhasebesel hesaplarla dolandırıp vergi kaçırdığında söylemiyorsun ama böyle kıytırıktan bir şey için kuyruk acısı çekiyprsun.

bu tavrı şuana kadar bütün vergisel konularda ya da bir gece de meclis’ten geçen ve birçok insanın hayatını kaderi noktada etkileyen her şey de takındı isen amenna fakat bunu sadece bu konu da takınıyorsan tekrarlıyorum haset, pislik bi fikrin var başka bir şey değil.

ayrıca böyle yapılandırmalarda borcun kendisi değil faizi silinir. böyle bir silinme olmayacaktır. devletimizin bu kadar kaynağı yok. olsa bizlere daha iyi eğitim imkanı sunar.

- bir kafa diliyorum tanrı’dan insanlara.
devamını gör...
borcunu ödemiş olanlara yasal faiziyle ödeme yapılacaksa desteklediğimdir. yoksa adaletsizlik olur.
devamını gör...
karsi cikanlara baya sayilmis. ne mankafalilik ne kerizlik ne akilsizlik.. masallah ne cok kelime hazneniz var sizin gibi dusunmeyenlere soylenmek icin. o anlarda cikarip cat cat vurmak icin. zulalariniza bayıldım.

benim babam memur. ve 3 cocuk birer yas arayla unv kazandığimizda borclari bi gun odeyecegimizi bile bile aldik. odedim . oduyorlar.
babam calisan diye karsiliksiz burs dogru durust almadik. calisan yazinca formlara cikmazdi o burslar..
buna mukabil evli barkli arabalı ailesinde babasindan baska calisan da olan yalniz emekli konumundaki pek cok ogrenciye karsiliksiz burs cikti.gectim memuru emekliyi emekliler arasinda bile ayrim var. bu da haksizca.
gerçekten ihtiyaci olanla saydigim sartlara sahip olanlar ayni degil.


secim zamani yapilan her güzellik belli amacla yapılır.
ve dusunulmuyor ne yazik ki oncesinde ne olmus ne bitmis.bu zaten basli basina esitsizlik.

daha önceki tanımlarda yazdigimi tekrarlayim. vergi vergi her seye binerken boyle bi kanun teklifi tutarsizca. ve dahi teklifi sunanlar icin ahmakca.

nerde kalmistik.. neye zam geliyordu en son..
devamını gör...
futbol kulüplerinin, büyük patronların borçlarının silinmesinin yanında masum sayılacak kanun teklifidir. amma ve lakin ikisi de yanlıştır. borçlarını ödeyemeyenler için muhakkak çareler aramak gerekir. belki iş imkanı, belki borca karşılık, borçluyu da mağdur etmeyecek şekilde borçludan bir kamu hizmeti alınır vs. ancak borç denilen şey çok özel durumlar hariç, her ne olursa olsun bir şekilde ödenmeli. bir kimseye borcunu ödeme imkanı tanımak, onun borcunu silmekten çok daha doğru bir iştir. hatta borçlunun itibarını korumak için de doğrusu budur.
devamını gör...
eskiden cadi kaynanalar olurdu gelinlerine cok cektirirdi, yapmadiklari kalmazdi. babaannelerinize anneannelerinize sorun neler yasadilar.
o cektiren de soyle der, bize de cok cektirdiler bize neler ettiler. biz cektik siz de cekin.
bunlar da oyle biz cektik siz de cekin diyorlar.
sanki devlet parasi olmayana burs veriyor da kalmis ahkam kesiliyor. la binlerce adam var hangisi nasil burs almis kredi almis ne biliyorsun.
bizim arkadas vardi cocukcagizin montunu bile biz kendi aramizda para toplayip almistik burs degil de kredi cikmisti. birak bursu yurt bile cikmamisti.
boyle bos bos konusuyorsunuz ya tansiyonum cikiyor. karsima birisi cikip boyle bos bos konussa hic sanmiyorum ki kafayi cakip oturtmadan rahat edeyim.
devamını gör...
bence silinmesi değil ama süre uzatılabilir gibi yani 2 yıl değil de 5 yıl içinde gibi çünkü yeni mezunların iş şartları belli en azından o sürede biraz kendini toparlar ve aklı olan zaten beş yıl beklemeyip hemen ödeme planını hazırlar. ve sandığınız gibi burs fakirlere çıkmıyor bildiğin rastgele dağıtılıyor yani.
devamını gör...
ben hiç böyle bi kredi çekmedim ama af gelmesini istemiyorum. böyle bi beleş parayı kaçırmak beni eğitim hayatımdan 1 miktar uzaklaştırabilir.
devamını gör...
okula başlarken düşündüm bu kredi hakkında. ihtiyacım olmayacak muhtemelen ama yine de alsam fena olmaz, en kötü alır kenara koyarım, sonra da olduğu gibi geri öderim diye düşünüp, sonradan vazgeçmiştim. şimdi okul bitiyor ve kredi borcu silinsin diye gündem kasıyorlar. benim ne suçum var bu krediyi almamış olmakla? eğer silinirse borçlar, havadan gelecek 20000 liradan olmuş olacağım. devlet bu haksızlığı neden yapıyor? hani fakir fukarayı düşündüğüne inansam belki biraz makul gelir ama bu güzellikler nedense hep seçime yakın yapılıyor. kimsenin umrunda değil bu ülkenin gençliği, kusura bakmayın.

olması gereken nedir? öncelikle ülkedeki üniversite sayısı 30'a falan inmeli. eğitimin gerçekten nitelikli bir şekilde verilebileceği okullar kalmalı sadece. hangi dalda kaç mezuna ihtiyaç var tarzı bir analizle kontenjanlar belirlenmeli. herkes üniversite mezunu olamaz, olsa da niteliği korumak mümkün değildir. iki bina iki fakülte açınca adına üniversite diyorsun ama kendi bişeye benzemiyor işte.

okul ve öğrenci sayısı azalıp nitelik artınca da adam akıllı destek gelmeli. bir öğrenci üniversiteye girmeye yeterli kalifikasyondaysa artık gerisini kafaya takmayacak durumda olmalı. miktar artmalı (bana göre bugün istanbul şartlarında aylık 1000 lira). devlet kyk burs desteğini, maddi durumdan bağımsız bütün öğrencilere sağlamalı. zaten sayı azaldığında bu miktarlar gayet gerçekleştirilebilir olacaktır.
devamını gör...
borc ya da vergi silinmesini dogru bulmuyorum. zor sartlar altinda odeyenler ne olacak, ileride olur da odeyemem diye dusunun universite boyunca parasiz kalanlar ne olacak?
devamını gör...
devlete iteledigini haramdan saymayan güzel ülkemde sıradan bir taleptir. ev satarken kaçırdığı vergiyi "daru'l harb'de vergi mi olur ?" diye savunan adamlari gördüğümden bu oldukça naif kalıyor yanında. burada bir talep var, ama bu talep masum değil, bunu anlayamayacak kadar ahlak şirazemiz kaymış maalesef.

hep diyorum, şu 80 milyonu eline alıp iyice bir sık, elinde kalan posa akp'dir, tayyip erdoğan'dir. böyle millete layık olan bu.
devamını gör...
tbmm'ye sunan chp milletvekili olduğu için çok büyük ihtimalle kabul edilmeyecek olan kanun teklifi. ayrıca söz konusu borçların silinmesi borcunu ödeyen kişilere karşı büyük bir haksızlık oluşturacağı bariz bir şekilde ortadadır. borca giren zaten ödeyeceğini düşünerek almıştır. eninde sonunda borcunu ödeyecektir. aksi durum zaten kişinin kötü niyetli olduğunu gösterir. bizim hukukumuzda da kötü niyetli kişilerin korunmasına cevaz vermediği için düzenleme doğru değildir. yapılabilecek olan taksitlerin arttırılarak ödeme konusunda kolaylık sağlanması ya da devletin faiz almaktan vazgeçmesidir.
devamını gör...
zamanında ben bunu nasıl öderim diyip almadım bu krediyi. şimdi ise borçların silinmesinden bahsediliyor.
sizce ben ve benim gibiler bu hakkımızı helal eder miyiz?
devamını gör...
hali hazırda eğitim komisyonunda olan teklif. aha da buraya yazıyorum, bundan ala seçim yatırımı olamaz. yakında meclise gelecek ve kanun teklifi meclisten geçecektir. büyük ihtimalle. yani ben öyle düşünüyorum.
devamını gör...
ögrenciler bunu alırken geri ödeneceğini bilerek alıyor.
yok öyle yağma.
adam gibi ödesinler.

ödemeyip faize kalanların faiz kısmı silinirse problem yok.
muhtemelen de öyle olur.
öyle umuyorum.

edit: teklifi chp milletvekili vermiş.
devamını gör...
var olan krediler bursa çevrilecekse ve daha önce ödenen borçlar iade edilecekse desteklediğimdir.
devamını gör...
büyük haksızlık!
devletin; gençlerin oylarına çökebilmek için dürüst ve borcuna sadık kişileri, dürüstlüklerinden dolayı cezalandırmasından başka bir şey değil. bundan sonra kime nasıl öğrenim kredisi ödettireceksiniz merak ediyorum. oy almak için devletin parasını peşkeş çekiyorlar resmen!.
devamını gör...
seçim yatırımı. silinmemeli. hatta yapılandırılmamalı.
devamını gör...
şu secimlerden bir de ben nasiplensem artik dedigim icin maliyeden 2. kez teblig gelmesine ragmen israrla odemedigim borctur. evet adi ustunde borc ve geri odenecegini bilerek aldim ona da tamam.. ama şimdi devlet bir guzellik yapmak isteyince de yok sen benim borcumu silme git ulkenin en zenginine bu guzelligi yap mi diyeyim? oyumun rengi belli zaten buna göre şekillenecek değilim elbette ama ak partinin iktidari boyunca maddi olarak bir kere de ben faydalanayim o kadar vergi veriyorum, benim vergilerim nereye gidiyor? (iyi ki vergi veriyoruz her tartismanin sonuna cok yakisiyor yemin ederim.)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar