öğretim üyesi yetiştirme programı

öğretim üyesi eksiği bulunan devlet üniversitelerinin bu eksiğini gidermek amacıyla yök tarafından uygulanan bir program. kısaca "öyp" diye geçer.

üniversiteler, daha doğrusu devlet üniversiteleri iki yolla araştırma görevlisi ya da öğretim üyesi alırlar. birisi cari usül, diğeri de öyp' dir. cari usülde şartlar ve karar üniversiteye bağlıdır. öyp' de ise süreç merkezi yerleştirme sistemi mantığında işler.

öyp' de adaylar açılan kadrolara göre üniversite tercihlerini yaparlar. burada sıralama kriteri öyp puanıdır. bu puan, ales' in ilgilli alanından alınan puanın %50' si, okul başarı notunun yüzlük sistemdeki karşılığının %35' i ve yabancı dil puanının %15' i alınarak hesaplanır. burada ingilizce puanı olmasa bile başvuru yapılabilir. fakat kazanıldığında yüksek lisansa başlayabilmek için 2 yıl içerisinde üds ya da kpds' den 65 puan almanız istenir. bu süre zarfında ingilizce kursu masraflarınız da devlet tarafından karşılanır.

öyp' nin karşılığında ise, kaç yıl bu programda yer aldıysanız, doktoranızı tamamladığınızda o kadar yıl kadronuzun açıldığı, yani en başta tercih yaptığınız üniversitede görev yapmanız gerekir.edit: 2012 yönetmeliğine göre ales %60, okul notu %25 ve dil puanı %15 etki ediyor.
devamını gör...
yüksek ales puanı istemesine rağmen dil şartı aramayan, ancak yerleşildiği takdirde dil sorununu 2 yıl içinde halletmenin zorunlu olduğu, aksi durumda tazminat ödeyerek yolların ayrıldığı program. riskli, ama güzel bir program.
devamını gör...
yabancı dilin ön şart olması gerektiğine inandığım programdır.
ben bitirme ödevimi yaparken bile yabancı kaynaklara inme hususunda zorlandım. bu programda ise akademisyenden bahsediyoruz.
devamını gör...
programda zaten akademisyen olmanız için yabancı dil şartı aranıyor, ingilizce puanını alamadan yüksek lisansa başlayamıyorsunuz. öyp' nin çekiciliği de tam olarak bu: dil desteği ve devlet memurluğu.
devamını gör...
mezuniyet notunun değerlendirilmesinde van yüzüncü yıl üniversitesi mezunu birinin alacağı puanla boğaziçi mezununun alacağı puanı aynı olarak hesaplamaması gereken program. okula bir katsayı ver, adamın mezuniyet notunu bununla çarp. bu kadar zor olmaz sanırım?

küçümsemek gibi olmasın fakat bu program dolayısıyla zaten bilimden bihaber olan öğretim üyesi seviyesi önümüzdeki yıllarda epey düşmüş olacak.
devamını gör...
kendisinden umutlu olduğum program. kedinin ciğere baktığı aşamadayım. ulaşamazsam mundar demeyi düşünüyorum.*
devamını gör...
din soslu bölümler hariç sözel alanlar için taban puanı 85lere kadar çıkmıştır. bu da demek oluyor ki sosyal bilimler mezunu iseniz ve mezuniyet ortalamanız 80den aşağı ise sizin için bir hayalden öteye gitmeyecektir. tabii ben ales'ten 95+ yds'den de 80+ alırım diyemiyorsanız...
devamını gör...
kadrosuzluktan kırılan programdır. son iki sene istediğim üniversitelerin kadrosuna bakıyorum. neredeyse hiç yok.

arkadaşım, bazı meslekler bazı illerde çalışmaktansa özel sektörde kronometre tutarak gayet iyi maaşlar alabilir. o insanları üniversitede tutmak istiyorsanız kadro açın!
devamını gör...
inanılmaz komplex bir yapıya sahip olan program!

hiç bir sitede ne adımlar izlenileceğine dair net bir bilgi yok.
aklımda deli sorular.

edit: yardımcı olabilecek beri gelsin.
devamını gör...
Allah'ın izniyle kurbandan sonra hazırlanacağım programdır. umut mu? her daim... o 3 kişiden biri neden ben olmayayım?
devamını gör...
gün itibari ile kadrolar yayındadır. tercih işlemleri ise 21 ekim'de başlayacak. mezuniyet notu, alesi ve kpds/üds'si sağlam olan gençler, yumulun.
devamını gör...
bu sene yalova ve kocaeli de kadro göremediğim program.

--! spoiler !--

seneye de olmazsa kendimi öldürüp intihar süsü veririm

--! spoiler !--
devamını gör...
bu dönemin 2. ilanları yayınlandı, tercih işlemleri de bugün başladı. 1200 küsur kişilik kontenjan var. yüksek lisans yapıyor olmak şartlı ilan sayısı, geçenkine göre epey fazla. o sebeple puanların az biraz düşeceğini düşünüyorum.
devamını gör...
şuan bazı başvurular yapılabilmekte, ilgilenenler koşsun. yolda kır pideci görürlerse bana iki tane patatesli kapsınlar.
devamını gör...
ales'ten 85 alsam dahi herhangi bir yere yerleşemeyeceğim sınav. ingilizce ve ortalama önemsiz gibi görülüyor ama çok etki ediyormuş. Allah hayırlısını versin
devamını gör...
akademisyen olabilmenin en kestirme ve en garanti yollarından biri. master ve doktora süresince maaşınız tıkır tıkır yatıyor. sigortanız işlemeye başlıyor. üstelik doktora bitene kadar öyle çok fazla bir sorumluluğunuz da yok.

öyp'nin eleştirilebilecek tek yönü, öğrenci seçme kriterleri. öyp'ye öğrenci seçilirken öğrencilerin not ortalaması önemli bir yer teşkil ediyor. tabii not ortalamasının da türkiye gibi bir ülkede bir standardı yok. bazı üniversitelerde vasat bir öğrenci 3,5 ortalama yapabilirken, bazı üniversitelerde sınıf birincisi bile 3,20'lerde dolanıyor. haliyle eşitsiz bir durum ortaya çıkıyor.
devamını gör...
yeni kurulan bir fakülteye yerleştiyseniz, personel eksikliğinden ötürü üzerinize derse girmekten ders programı yapmaya, öğrenci kayıt etmekten sınıf ayarlamaya kadar bilimum iş kilitlenebilecek olan program. severek yapıyoruz o ayrı.
devamını gör...
alesten 94 alıp kpds'den de 84 almama rağmen berbat not ortalaması yüzünden sıfır şansımın olduğu uygulama.

eyyy sıfırcı üniversite hocalarım, tüm üniversite arkadaşlarımla birlikte yıllardır kulaklarınızı çınlatıyoruz haberiniz olsun...
devamını gör...
bu döneme ait kontenjanları ilan edilmiş program.
devamını gör...
adaletsiz kadro dağılımıyla moral bozmuştur.

deniz seki ne güzel demiş adaletsiz seçim diye. gerçi sonra başına gelmeyen kalmadı kadının,neyse.
devamını gör...
kariyer mi? , çoluk çocuğa karışmak mı? ikilemini sürekli yaşatan programdır.
devamını gör...
2014 yılının son alımları için tercihler bugün başladı, 5 ocakta bitecek.
puan hesaplaması da değişmiş, diploma notunun ağırlığı artmış.
ilgilenen arkadaşlara duyurulur.
devamını gör...
yetiştirip yetiştirip televizyonlara fırlatıyorlar bunları. bu elemanlara ekrandan maruz kalmaktan dolayı mala döndük lan. yetişmeyeseciler diyecem olmayacak.
devamını gör...
öğretim üyesinin bitkiden farksız hale getirildiğini aşikar eden program ismi.
devamını gör...
yazılanlardan ötürü başvurmaya utandığım program, öyle adi çirkin bi şey olacam yerleşirsem. *
bir adet de ylsy başvurum var, her an olabilir ama olmayabilir de,onun hakkında ne düşünürsünüz ey değerli yazarlar?

eklembik: ha buna şartları ağır diyenler ilgileri varsa bir de üşenmeyip ylsy'yi cidden incelesinler. ağır şart neymiş, orada görüyor insan.*
devamını gör...
mafyaya bulaşmış hissi uyandıran program.girdiniz mi çıkması zor. senetti sepetti başarısızlık durumunda atılmaydı vs. bir sürü risk ile karşı karşıya kalınacak heyecanlı ve belirsizliklerle dolu bir süreç. doktora tez döneminde başvurulması bu riskleri minimize eder. öte yandan bizler gibi tostorpilsiz ve fasfakir olup kendini yetiştirmek isteyenler için iyi bir imkan.

edit: öyp, riskleri ve zorlukları karşılaştırdığımızda ylsy'nin eline su dökemez. ylsy gerçekten zor ve risklidir, ama sonucunda elde edecekleriniz öyp ile karşılaştırılamayacak kadar iyi.
devamını gör...
sonra ''sor niye bu akademisyenler bu kadar tuhaf...''
devamını gör...
şartları eskisi kadar ağır olmayan program. birçok esneklikler mevcut. düşünenler için değerlendirmekten çok korkmayın derim.
devamını gör...
coşup da son anda başvurduğum program. ylsy gibi 30 yaş sınırı yok en azından, beş sene daha denerim ben bunu. *
devamını gör...
aralık 2014 yerleştirme sonuçları açıklanmış olan program.
benim olmamış, mecburen ingiltere'ye gidicem.
devamını gör...
aralık 2014 alımlarının sonuçları açıklanan program.
ekleme: ekol de yazmış yeni gördüm.
benimki olmuş, hayırlı olur inşallah.
devamını gör...
öyp koordinatörleri de dahil üniversitelerin kafasına göre uygulamalar yaptığı program.

bakalım sonumuz ne olacak?
devamını gör...
yök'ün akademisyen olmak isteyenlere açtığı kapı.
ales, lisans ortalaması ve yabancı dil sınavı puanının hesaplanması neticesinde elde edilen ortalama ile açılan kadrolara alım yapılıyor.

--- alıntı ---

türkiye'de yükseköğretim sisteminin yüksek düzeyde öğretim üyesi açığı gösterdiği, çok sayıda yükseköğretim kurumunun açılmasıyla nitelikli öğretim üyesi ihtiyacının ortaya çıktığı ve bu nedenle yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası eğitim programlarının genişletilmesi gereği yükseköğretim kurulu (yök) tarafından hazırlanmış raporlarda belirtilmektedir ("türk yükseköğretiminin bugünkü durumu", kasım 2005, yök).

ülke nüfusumuzun büyük bir bölümünün gençlerden oluşması, üniversite eğitiminin yaygınlaştırılması gerekliliği, sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, yaygın yükseköğretim için nitelikli ve yeterli sayıda öğretim üyelerine ihtiyaç duyulması, mevcut uygulamalarının istenilen amaca ulaşmakta yetersiz kalması ve nitelikli öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla araştırma görevlilerinin yurt dışına gönderilmesinin oluşturduğu yüksek maliyetler mevcut yükseköğretim programlarının etkinliğini artırıcı öyp gibi bazı yeni uygulamaların hayata geçirilmesi gereğini doğurmuştur.

öyp uygulaması 2002 yılında ilk olarak orta doğu teknik üniversitesinde başlatılmıştır. daha sonra, hacettepe, ankara, ege, gazi, boğaziçi ve istanbul teknik üniversitelerinde yürütülmüştür.

öyp aslında yurt içi ve yurt dışı lisansüstü eğitim programlarının harmanlanmasıyla elde edilmiş bir model ile öğretim üyesi yetiştirilmesini amaçlamaktadır. bir başka deyişle öyp ilave imkanlara sahip olan bir 35. madde uygulamasıdır.

öyp'nin amacı lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarının, araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırarak, öğretim üyesi yetiştirilmesini sağlamaktadır.

2002-2009 yılları arasında dpt tarafından desteklenerek yürütülen öğretim üyesi yetiştirme programı, yükseköğretim yürütme kurulu'nun 23.03.2010 tarih ve 2010.9 sayılı kararı ile uygulanmaya başlamış; ancak daha sonra maliye bakanlığı'ndan görüş istenmiş ve bu şekilde düzenlenen yeni esas ve usuller yürütme kurulu'nun 16.03.2011 tarihli toplantısında uygun bulunarak başkanlığımız koordinasyonunda uygulamaya devam edilmiştir.

öyp kapsamındaki araştırma görevlileri 35. madde kapsamındakilere ek olarak eğitim süreleri boyunca proje ve seyahat ödeneğine sahip olmakta ve yurtiçi/yurtdışı kısa süreli görevlendirilebilmektedir.
ayrıca yükseköğretim kurulu başkanlığının desteklerinden faydalanarak yüksek lisans tez araştırma desteği ile en fazla 3 ay, doktora tez araştırma desteği ile en fazla 1 yıl süreyle yurtdışında görevlendirilebilmektedir.

böylece öyp programına katılan öğrenciler bir yandan uluslararası deneyim kazanırken bir yandan da ulusal bilim ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmaktadırlar.

2010 yılında öyp araştırma görevlisi kadrosuna atamalar; 2010 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu'nun 22. maddesinin 5. fıkrası'na istinaden, 2011 yılında öyp araştırma görevlisi kadrosuna atamalar ise; 2011 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu'nun 22. maddesinin 5. fıkrası'na istinaden yapılmıştır.

öğretim üyesi yetiştirme programına araştırma görevlisi olmak üzere başvuran adaylar ya da program gereğince bir öyp üniversitesine lisansüstü eğitim görmek amacıyla başvuran öyp araştırma görevlileri için, lisans genel not ortalamasının %25'i ile akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavında (ales) ilgili alanda alınan puanın %60'si ve varsa yabancı dil puanının %15'i alınarak bir öyp puanı hesaplanmakta ve adayların yerleştirilmeleri başkanlığımızca merkezi sistemle öyp puanları esas alınarak gerçekleştirilmektedir.

kaynak ("öğretim üyesi yetiştirme programları (öyp) hakkında bilgi notu ekim 2009, dpt)


--- alıntı ---

devamını gör...
islami ilimler ve tıp için ilanlarını yayınlamıştır. bunlar için alan sınavı da yapmıştı. bu ülkenin zaten bi imama bi de doktora ihtiyacı var, gerisi olmasa da olur.
devamını gör...
son açıklamaya göre, 2015 yılı eylül ve ekim aylarında“psikolojik danışmanlık ve rehberlik, mühendislik, mimarlık, iletişim, felsefe, psikoloji ve hukuk” alanlarında alan sınavı yapılmasına karar verilmiştir.


ayrıca alan sınavı yapılmayacak bilim alanlarında öyp araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirmelerin ise aralık ayı (2015 içerisinde yapılması planlanmaktadır.)


alan sınavı iyidir iyi, kıytırık üniversitelerden yüksek ortalamayla mezun olup, baba parasıyla yurt dışında kurs alan tiplerin kazanacağı bi program olmaktan çıkması güzel olmuştur. emek emek emek..
devamını gör...
dün yapılan açıklamaya göre yürürlükten kaldırılan program. artık sadece cari usulle alım olacakmış.

türkiye'de eğitim ile ilgili hiç bir programda yerleşmiş bir düzen yoktu ancak yüksek öğretimin de bu kadar istikrarsız olması gerçekten dehşet verici. daha henüz haziran ayında öyp'de değişikliğe gidilmişti. sonu hayrolsun..

*

devamını gör...
19 ağustos'da fakire şunları yazdırmış program. ( #1745343 )

hocalar istemiyor diye, bu kararlar uygulanmadan program kaldırılmış. nasıl bir ülkede yaşıyoruz. kaliteli kişiler neden üniversitede dursun, kpss ile atanmak dururken...

artık kadrolu olmayacaklar, hocaları isterse önleri kesilebilecek. hocaların istediklerini yapmak zorunda olacaklar... kimse böyle yaşamak istemez. her şey düzeldi derken hepten kapattıalr resmen.yazık oldu...
devamını gör...
zaten gereksiz, anlamsız ve yine cemaatçiler için açılmış bir programdı. cari iyi mi? hayır hepsi problem. çünkü caride de bu defa ünideki elemanlar kendi zihniyetlerine göre alıyor. akp ci akp li cemaatçi cemaatçi, solcu, sollu, ülkücü ülkülülü....

yürürlükten kaldırılan bir programdır.
devamını gör...
bu program dahilinde son kez 4 ocak-15 ocak 2016 tarihlerinde merkezi sistem atamaları için tercih işlemleri yapılabilecektir.
devamını gör...
basli basına sakattı oyp ve tamamen fetoculari üniversitelere yerleştirmek icin yapıldi. zira universite kapsamında feto görüşüne haiz olmayan hocalar araştırıp ona gore allıyordu gelecek kişiyi. bu süreçte haksızlıklar oluyordu kabul ama oyp de alirim puani yerleşirim diyen kisilerin ales sorularını çaldığı realitesini nereye koyacağız? 50d denilen madde 3 senede bir sözleşme yapılan ve isine gelmezse isine bak denilen sistem degildir. bugun 33a kadrosuna sahip biri olarak biz de 3 senede bir sözleşme imzaliyoruz ki fakultede 50d ye sahip arkadaşlar birimle ayni muameleyi goruyor. ben sevindim 50d ye dönüştürülmesine şayet yaptı iseler. zira oyp döneminde haddinden fazla fetocu yerleşti fakültelere.
devamını gör...
bu ülkenin her şeyini kendi haklari gören fetö militanlarinin haramiliklerinden sadece biri. düşünen, uygulayan, önünü açan, faydalanan herkesin yedikleri her lokma, cehennemde ateşlerine odun olsun.amin
devamını gör...
fethullahçı yetiştirme programı. 15 senedir kim neden girdi kim fetocu kim değil sanki bilinmiyordu? neden uzaylı görmüş masum köylü moduna geçiyor herkes çok ilginç. bakın ne kadar enteresan.
bırak hocayı fakültenin çaycısına kadar fetodan olmayanı almıyorlardı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar