öğretmen atamalarının mülakatla yapılması

duyduklarımdan sonra ülkemin teoride, kağıt üzerinde mükemmel bir yer olduğunu ama pratikte bazenden biraz daha fazla sıvama yaptığını esefle fark ettiğim uygulama. mülakatı sonuna kadar savunurum. yani kpss gibi saçma bir sınavla memur alınmasına oldum olası kılım. ama mülakatlar bu kadar şaibeli olmamalıydı. soruların soruların kalitesizliği, sadece mülakat puanının etkili olması, yaşanan uçurumlar ne yazık ki bu konuda da battığımızı gösteriyor. giren ve hakkı yendiğini düşünen adaya Allah yardım etsin zira tutup ses de çıkarması zor ama her yola başvursun. pek ihtimal vermiyorum ama bazen yapılan itirazlar güzel şeylere sebep olabilir.

(bkz: ülkecek adalet dersinde yine sınıfta kaldık)
devamını gör...
sözleşmeli öğretmen diye izahat getirmek lazım önce. yanlış anlaşılma olmasın.

aslında makul bir durum, hatta sözlü ve uygulamalı sınav da olmalı ama türkiye burası tabi, sıkıntı yöntem değil, biziz.
devamını gör...
bir arkadaşın bugünkü paylaşımı;

--- alıntı ---

ücretli öğretmenlik yaptığım okulda iki tane ücretli öğretmen bulunuyoruz. benim kpss121 puanım 79 mülakat puanım 80 , diğer ücretli öğretmen arkadaşımın kpss121 puanı 81 ve mülakat puanı 80.33 tır. ama gel görki atanan kişinin kpss121 puanı 68 ve mülakatta 91 puan alıp(!) bizm okula atanmış şimdi kura ile birimiz ücretli öğretmenlikten atılacağız..

--- alıntı ---
devamını gör...
özellikle içe kapanık, öz güveni düşük öğretmen adaylarını, öğretmenlik okuyan gençleri kaygılandırmıştır. ya kendimi ifade edemezsem kaygısı baş göstermiş diyorlar. sınavdan 3-5 ay önce paxil başlarsın olur biter arkadaş amma da büyütüyorsunuz bu işi.
devamını gör...
şayet benim atandığım dönemde olsaydı atanmamı belki imkansız hale getirirdi. bu mülakata girseydim, ilk kez gördüğüm insanlarla rahat diyalog kuramazdım ve muhtemelen bu şapşik çocuklara nasıl ders anlatacak derlerdi. oysa çocuklarla diyalogum, iletişimim çok farklıdır.
aslına bakılırsa uygulamada stajyer öğretmenlik diye bir şey var. stajyer öğretmenlik döneminde öğretmenin gözlenmesi ve şayet başaramayacaksa görev verilmemesi daha uygun olabilirdi.
ancak işin bir diğer boyutu ise halihazırdaki öğretmenler fetö'den ayıklanırken yeni atamalarda bunlara geçit vermemek için mülakat getirilmiş olabilir. öğretmenlerle ilgili araştırmaların arka planda yapıldığını, fetö ile bağlantılı görülenlerin göstermelik mülakatla engellendiğini düşünüyorum.
devamını gör...
şeffaf olmak kaydıyla karşı olmadığımdır.

bilgi deposu olup, o bilgiyi öğrencilerine aktarma becerisi olmayan bir sürü akademisyen tanıyorum...üniversitelerde ders anlatımlarında bile bu şekil bir mülakat olmalı..tabi dediğim gibi şeffaflık içerisinde..kimsenin kafasında soru işareti kalmamalı..
devamını gör...
ohal'den önce chp eğitim komisyonunu mülakatların kamera kaydının alınmasını istemiş ve bu kabul edilmişti.

ama khk ile eline fırsat geçen hükümet bu kararı kaldırıp bir kaç değişiklik daha yaparak ohal khk ile geçirmişti.
devamını gör...
yandaş olanı, referansı sağlam olanı ve kendilerinden olanı atamak üzerine kurgulanmış olana sistem denmez. sistem başka bişidir lan. fetö denen itliği, örgütlenmişler, her yere sızmışlar diye suçlayanlar şu an bu atama mülakatları ile aynı şeyi yapıyorlar. liyakat dediğimiz şeyi bi daha hatırlasak iyi olacak.
devamını gör...
eğitim/öğretim laflarını duyunca hemen kapatıyorum ekranımı. çünkü epeydir yok, yani yok oğlu yok. olmayan şeyin lakırdısını yapadurun, mülakatlarda da liyakatı arayıp durun. ne bekliyorsunuz ki?

sözlüğü kapatacağınıza milli eğitim bakanlığını kapatın daha çok sevap işlersiniz.
devamını gör...
*

beklentileri karşılamayan bi sistemi mükemmel diye yutturanların artıkın yalanlarından dönmesi lağzım. çağ atlamak mı? soru sormak, hangi çağı atlamak sorusunu bi daha sormak, çağ dışı olmak demektir. yapıyı inşa ederken temeli es geçersen yapı diye bişi olmaz hacıı, sağdece ham hayal satarsın. ham hayale kanıp üzerine bireysel düşlerini de katan kitleleri es geçelim burada, asıl soruna odaklanalım. odaklanabliyor muyuz? sorun neydi hacım? hadi bağalım.
devamını gör...
doğru olandır. liyakat kadar sadakat de önemlidir. sadakat sahibi bir öğretmen liyakat sahibi bir hainden yeğdir. bu durumu biz mağduruz edebiyatı yapanlar daha çok kullanmaktadır. tıpkı seçimlerde fetö ile işbirliği yapan cehape kafası gibi, tıpkı görevden alınan alınan 60bin kişi olduğu halde mağdurum diyen 70bin kişinin olduğu gibi zihniyetler bu yaklaşımı eleştirmektedir. zamanında askeriyeye adam alınırken anaların bacıların baş örütüsü ile uğraşanların, diz kapaklarına nasır isi var mı diye bakanların, evlerinde kuran var mı diye bakanların bugün yüzsüzce eleştirdikleri olaydır..
devamını gör...
adil olması durumunda gereklidir..

öğretmen olmak isteyen ince ince elenmeli.. mevcut öğretmenlerin yeterlilik sınavlarında düştüğü halleri okuduk duyduk.. insanların bu mesleğe bakışı değişti resmen.. 'tatili bol, parası iyi' diye ipini koparan öğretmenlik kovalar oldu ve meslek ele ayağa düştü.. haksızmıyım..?? işini iyi yapanlara sözüm yok benim.. ama benim abimde öğretmen.. o öğretmenler odasında neler konuşulduğunu, öğrenciyi ne kadar önemsediklerini az çok biliyorum..

mülakatlarda sorulan soruları araştırdım.. bir dünya soru var.. misalen..

--- (alıntı) ---

değerlendirme

1) öğrencilere öğrenim sırasında belirli geri-bildirimleri verirken kullandığınız üç yöntemi sıralayın.

2) ders anlattığınız sırada bir öğrenci başka bir öğrencinin öğrenmesine bir şekilde engel olursa nasıl tepki verirsiniz?

--- (alıntı) ---

http://www.baskabirokulmumk...

yukarıdaki linkten göz atabililirsiniz..

sorulan onca soru.. bakın bir sürü soru içinden sorulan bir soruyu cımbızla alıp 'vaaaay adamına göre muamele' demek ne kadar doğru olur peki..?? yahu yukarıdaki kadının (ki tesettürlü olması ironik) diğer sorulardan puanının kesilmediğini nerden biliyorsunuz..?? hakkaniyet savunurken belki siz birilerinin hakkına giriyorsunuz farkında mısınız..??

bizde besyö sınavlarında fiziksel mülakata giriyoruz.. ama ygs ve obp puanımızda katılıyor ve yp hesaplanıp dağılım yapılıyor..

şimdi beden eğitimi ve spor bilimleri alanında eğitim alacak olan adamın belirli bir kapasitede sportif yeteneğinin olup olmadığını ölçmek nasıl doğru ve gerekli ise, öğretmen olacak kişininde linkteki sorulara akılcı cevap verebilmesi gerekliliktir ..

hak yeniyorsa günahları boyunlarına.. amma velakin yenmiyorsa, sorulan sorularda eğitim ve devletist politika anlayışı saptanmaya çalışılıyorsa siz günah alıyorsunuz haberiniz olsun..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar