öğretmen olacaklara tavsiyeler

senesine kalmaz öğretmen çıkacaklara nacizane öğütler silsilesi, tavsiye çeşmesi, nasihat pınarı..

- arka sıradakileri sevin. dizisini değil arka sırada oturan neşebazları,
- arada öğrencilere şaka yapın. duvar olmayın,
- arada derken teneffüslerde değil, ders esnasında,
- anket yapmayın,
- kitaba bağlı kalmayın.
- "gülünecek bir şey varsa anlatın beraber gülelim" cümlesini kullanmayın, diğerlerini önemsemeyebilirsiniz ama bunu gerçekten kullanmayın.

devamını gör...
şöyle düşünüyorum da öğrenciylen beni en çok mutlu eden şeyler neydi diye birincisi boş dersler, ikincisi de yoğun sınav olan haftalarda sınav ertelenmesi. bunlara imkan yaratın. her derse gelmeyin. bazen geç gelin. dersi erken bitirin.
devamını gör...
karşınızdakinin bir çocuk olduğunu unutmayın.
öğrettiğiniz her şeyi unutsa bile, ona söylediğiniz olumlu ve olumsuz hiç bir sözü unutmayacaktır.hayırla yâd edilmek , çocukların tahayyüllerinde iyi bir imajla kalabilmek için , onları sevmeyi deneyin.siz severseniz emin olun onlar cömert kalpleriyle çok daha fazlasıyla mukabele edeceklerdir size.
devamını gör...
fazla hayal kurmayın. atansam da kurtulsam meselesi değil. öğretmenlikte rahata ermek için en az 6-7 sene çalışmak gerekir.
devamını gör...
şimdi öğretmen olmak için kırk takla atıp, atandığınızda sevinç gözyaşları döküp, mesleğe başlamanızın hemen akabinde maaştan bilmemneden şikayetlenmeye başlamayın.

yapmayın desem de yapacaksınız ya, neyse.
devamını gör...
eğer bir ilköğretim okulu öğretmeni iseniz, veya edebe riayet ettiğiniz sürece, öğrencilerinize dokunun, başlarını okşayın...
mümkünse her öğrencinizin ismini öğrenip onlara isimleriyle hitabedin...
en saçma konuşan bir öğrencinizi bile, amirinizi dinler gibi dinleyin...
her öğrencinizin kuvvetli yönlerini keşfedip o kanallardan o öğrencilerinizi onure edin...
öğrencilerinizle beraber gülün...

bunları yapın, ders anlatmasanız bile olur...
devamını gör...
türkiye'de hala birleştirilmiş sınıfla eğitim yapan binlerce okul var ve tatilerimiz üç ay değil. sonradn ben bilmiyodum yok şöyle yok böyle demeyin. şartların zorluğunu göze alabiliyosanız, mesleği tercih edin, yok yapamam diyosanız, bekleme yapmayın, sıradaki gelsin.
devamını gör...
üstüme alındığım tavsiyelerdir... *

* önce sorumluluğunu bilmek gerekir.. anaokulundan tut liseye * kadar o çocukların vebali üstlerinde olacak.. en küçük bir söz yüzünden bile öğrenci bir anda değişebiliyor bunu düşünmek ve buna göre davranmak gerekiyor.. bazı öğretmenleri görüyoruz öğretmen denmez ne seviye ne saygı.. öğrenci kendisinden küçük olabilir ama ilerde saygılı, disiplinli ve seviyeli olması isteniyorsa öğretmenlerinde buna göre davranmaları gerekiyor..

diyeceğim o ki; ne yaparsanız yapın o çocukların geleceğini ve vebalini düşünün...
devamını gör...
kişisel gelişimci değil insani gelişimci olasın.
net doğruların, keskin doğruların olmasın.
kalıpçı olma.
kendi dersinden 0 çekmiş bir çocuk bir koşuda birinci olabilir. seni diğer öğrencilerden çok sevebilir. sevilmeye layık onca istidadı bulunabilir. onları görmeye çalış.

mesafeli ol diyorlar ya hani.
bence olma.
samimi ol. samimiyetten kastım yapmacık değil. kendin. sevdiğini hissettir. kızdığında kızdığını hissettir. üzüldüğünde üzüldüğünü. emin ol bazen seni çoğu kimseden daha iyi anlayacaktır o genç beyinler. genç kalbler. ve şaşıracaksın bu duruma.

onlara öğrenci gözüyle değil birer ders arkadaşı olarak bak. çünki her insan kendinde bir roman saklar. okuyabilirsen. çok şey vardır hayatlarında öğrenebileceğin. korkuları, ümitleri... unutma ders sadece, edebiyat matematik, tarih değildir. onlar için ders; hayatın kendisidir. evdeki halleridir. korkularıdır. ümitleridir. bunlardan konuş. bunları yaparsan dersin de güzel geçer. onların zamanları da. vermek istediğini daha güzel verebilirsin. hissettirmeden. hem böylesi daha zevklidir senin için.

sonrasında benim gibi:
iyi ki öğremen olmuşum diye hamdedersin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar