öğretmenden duyulan en iyi iltifat

milli savunma dersindeyiz, 6. sınıftayım veli toplantısına öğretmenimiz olan albay da gelmiş adamı görseniz ister istemez bir saygı oluşuyor boy pos heybet yerli yerinde yaşının verdiği babacan tavırlarıyla adama saygı duyup ısınmamak için terörist olmak gerek neyse, bizimkilerin dikkatini çeken bir sesle; (el işareti yapıp şunlar ailem demiştim)
''ayranın diğer notlarını bilmem fakat dersimde bir an dahi göz kırpmadan can kulağıyla dinler, askeri liseyi kızınız için düşünün, disiplini yüksek bir evlat yetiştirmişsiniz tebrik ederim''
tabi o arada ben şok ben iptal, bu kadarını beklemezdim ulan.
tamam diğer derslerim kötüydü.
devamını gör...
bana aşırı derece gıcık bir ingilizce öğretmeninin el yazımı gördükten sonra ne güzel el yazın varmış lan senin demesi ve sonrasında kafama o arada bi tane vurması. ilk ve tek aldığım iltifat odur.
*
devamını gör...
senin gibi genç sanatçılarda başlarda böyle sorunlar olur demişti aslında eleştiriydi ama o güne kadar kendimi sanatçı olarak görmediğim için "bir daha söyle!" diye haykırasım geldi "ehüehü estağfurullah" dedim.
devamını gör...
üniversitede çok zor öğrenci seven ve takdir eden hocamdan aldığım iltifattır.derslerinde kendisine çok soru sorardım bigün gene sorunca 'işte tam da bir bilim adamının soracağı sorular' demişti.*
devamını gör...
matematik öğretmenimden aldığımdır. ki bu adam öğrenciler hakkında konuşmazdı, ağzından çıkan 'güzel' kelimesi bile dünyalar verirdi.
- mesela puhahah, zeki ama farkında değil.

ha sonra noldu? matematikle alakası olmayan bölüme geldim.
devamını gör...
edebiyat dersinde tiyatro konusunu işliyoruz; hoca "tiyatro nedir?" sorusununsorup herkesten tek tek cevap aliyor. sıra bana geldi;

- insanı insana insanla ve insanca anlatma sanatıdır dedim. sustu *

- "(i" ser sesi ser sesi, uzaktan gelir keser sesi, ustalar meclisinde çıraklar keser sesi. aferim vera dedi)".

suan aciktan edebiyat okuyorum. öyle bi iltifat.
devamını gör...
ilkokul öğretmeni veli toplantısında "d.e.d.e iş adamı gibi konuşuyor" demiş. tabii ortamı görseniz, ne denli büyük bir iltifat olduğuna hak verirsiniz. bu arada ilkokul yıllarında üstün zekalı öğrencileri tespit işinde olan bir grup hoca, beni test etmişler. testten sonra pedere özetle "ver bunu bize. bunda cevher var" demişler. olayla ilgili tek hatırladığım, sordukları "matematik nedir? " sorusu...

edit: başlığı "ilk iltifat" olarak okumuşum.
devamını gör...
on altı yıl süren eğitim öğretim hayatımda öğretmenlerimden iltifat almadığım gerçeğiyle yüzleştim şu an. biriniz yalandan güzel bişey söyleseydi be. yıllardır ertelediğim yüksek lisansa mı başlasam.
devamını gör...
lise 1. sınıfta ilk fizik sınavımızdan 100 almıştım. sonuçlar açıklanınca, herkes kağıdına bakmak için hocanın yanına geliyor, notuna falan itiraz ediyordu tabii. hoca da öğrencilere dönüp "bakın ermiş hiç itiraz ediyor mu, demek ki oluyormuş" dediydi. yalan yok benim koltuklar kabardıydı.

zannediyorum 4. sınıfta din kültürü sınavımız okul çaplı olmuştu. bütün okula aynı sorular. sonuçlar açıklanıyor falan derken hoca "yaşlı ermiş kim" dedi. ben "ben" deyince yanına çağırdı. "çalıştın mı sınava" diye soruyor. ben tabii hafif tırsıyorum. "biraz" falan diyebiyorum. hoca "aferin okul birincisisin" diyor ve bütün sınıfa beni alkışlatıyor. yalnız o zaman o din kültürü sınavından okul birincisi olan çocuğun şimdi dinsiz bir mahluk olması da ayrı bir ironi olsa gerek.

son olarak ortaokul zamanları, sanıyorum 6. sınıf, babam okula veli toplantısına gidiyor. matematik hocamız "sormanıza, buraya gelmenize gerek bile yok çocuğunuz çok başarılı bir öğrenci" diyor. benim koltuklar yine bir miktar kabarıyor.

not: aldığım son iyi iltifatın lise 1. sınıfın ilk zamanlarında olması da öğrencilik hayatım hakkında bir miktar fikir veriyordur zannediyorum.
devamını gör...
ilkokulda baya iyiydim. matematik akıyordu. bir arkadaşla yazılıda yarışıyorduk kağıdı ilk kim verirse öğretmen onu cevap kağıdı yapıyordu. bu da bi iltifat sayılır herhalde. *

lise 4 kimya dersindeyiz. organik kimyayı acayip yapıyorum. hoca soruyu yazdırırken cevap vermeler falan. aksine millet de hiç anlamamış konuyu. hoca demişti ki “antonyadis de olmasa dersi işleyemeyeğim.” bir gülücükler falan. ama lys`de kimyadan eksi net yapmıştım.

üniversitede de bir derste sunum yaparken millet hep .ppt hazırlamış ben .pps hazırlamıştım ordan hoca örnek göstermişti beni başka da bir olay yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar