bayan öğretmenlerin avon katalogundan ürün seçtikleri, erkek öğretmenlerin de at yarışı iddaa bültenlerini eskittikleri odalar olmuştur. sınav haftalarında öğretmenlerin sınıflarındaki öğrencileri övmesi ve yermesi ömre bedeldir, bilmezler ki o sınav sonuçları, öğrenciye verdikleri eğitimin puanı aslında.
devamını gör...
ilkokulda olabilcek en uç noktadır oraya girmek...öğrenim hayatında çeşitli nedenlerle girilip çıkılsada yalnız öğretmenler varken ne oluyor orada acabe diye geçirilir içten..
aradan yıllar yıllar geçer öğretmen olunur ve ilk görev günü gelir çatar seminer için büyük bir okulun öğretmler odasına girilir...(neler yaşadığımı gördüğümü yazıp genç arkadaşların hayallerini yıkmayacağım)

o gün bugündür tenefüslerde sınıfımda kalıp işlerimi düzene sokmayı tercih ederim..
devamını gör...
okul dahilinde öğrencilerin en merak ettikleri bölümdür. her öğrenci öyle ya da böyle en az bir kere müdürün ya da müdür yardımcılarının odasına girmiştir.
ama öğretmenler odasına girmiş öğrenci sayısı çok azdır.
devamını gör...
öğretmeni çağırmak gerektiğinde sadece kafanın kapıdan içeri sokulup da çağırıldığı mekandır. sigara içilen ve içilmeyen olarak ikiye ayrıldığı okullar mevcuttur. çok kasarsan ki kasmasan da olur bay- bayan öğretmenler odası olarak ayrılanı da görülebilir.
devamını gör...
pek kullanmadığım okul birimidir.öğrencilik hayatımda 1 (evet bir) ya da 2 (iki) defa girmişimdir.bir defasında dersimiz boştu ve bayan öğretmenlerimizden biri beni öğretmenler odasına çağırıp "addas evladım şu ketılı su doldurup getirirmisin" dedi.ben de bu nun karşılığında o odaya 1-2 dakikalığına girmiş bulundum.şimdilerde öğrenciler öğretmenlerden daha rahat kullanıyor "öğretmenler odasını".iyi midir kötü müdür bilmem ama nadir zamanlarda girdiğim arkadaşlarımla oturuduğum oluyor ve kendimi yabancı gibi hissediyorum.öğrencilerin gözünde, tsk nın mgk salonu neyse, okulların öğretmenler odası da aynı şeydir.dışardan görüldüğü kadar gizemli bir yer değildir.bazen saçmalayan kafa ütüleyen borsa ya da maç sonuçları tartışan veya okula gelip bir şeyler satmak isteyen kişilerle muhatap olan enteresan öğretmenler görülür.en sinir bozucusu ukala velinin öğretmenler odasında nutuk çekmesidir ki Allah kimsenin başına vermesin.bazen de satıcı kılığında istihbarat görevlileri gelir ortalığı kontrol eder giderler.bu tipler de sinir bozucu şeyler listelense ilk yediye rahat girer.öğretmenler odası genelde dağınık ve düzensizdir hatta pistir.hadi okul personelinin sorumsuzluğunu geçtik, evlerinde temizlik hastası olduklarını iddia eden bayan öğretmenlerin nasıl da duyarsız davrandıklarını aklım almıyor.bir öğretmenin hayata ya da mesleğe olan titizliğini donanımını rahatça anlayabileceğiniz yerdir öğretmenler odası.isterseniz şöyle bir deney yapın: eğitim-öğretimle ilgili güncel makalelerin veya da benzer dökümanın olduğu bir kitapçığı öğretmenler odasındaki masaya bırakıp akıbetini gözlemleyin.bu deney tarafımdan yapılmıştır ve 15-20 gün sonra, benim bıraktığım fasikülden ilk sayfa yırtılmış ve yenilmekte olan poğaçaya altlık yapılmış, daha sonra da ortalıkta gezindirilip en son çöpe atılmıştır.öyle garip bir yerdir öğretmenler odası.
devamını gör...
genellikle günaydın sözcüğünden önce kıyafetlere bakıldığı odadır. kim ne giymiş ,yakışmış mı yakışmamış mı yorumları yapılır . sevgilisi olan öğretmenlerle ilgili merak edilenler sorulur ve yorumlar yapılır . bazen birbirine laf sokma telaşında olan öğretmenlerin buluşma mekanıdır.
devamını gör...
çocukken çok gizemli gelirdi be.. içini görünce hevesim kırılmıştı, "bu ne yahu, sınıftan farkı yok ki buranın" demiş idim, ayrı mesele*
ayrıca recess* adlı çizgi filmin bir bölümünde çocukların yapmadıkları şey kalmamıştır bu mekanı görmek için.
devamını gör...
16.
en son 10 sene önce bir girmişliğim olan teneffüste öğretmenleri bir araya getiren oda. burada eğitim dışında şeyler konuşulduğu için eleştirilir öğretmenler. iyi de kardeşim, bırak adam bir nefes alsın. adı üzerinde teneffüs. çocuklar teneffüste ders çalışıyor mu? haa dersen ki ulan biraz da eğitim konuşun. ona katılırım. bu arada ev araba konuşanlardan hazzetmem.
devamını gör...
17.
genç kadın öğretmenlerin indirimde olan mekanları konuştuğu ortam. kapalı mekanlarda sigara içme yasağının akabinde bütün muhabbeti ölmüştür.
devamını gör...
gözümde ben büyüdükçe benimle birlikte küçülen odadır. öğrencilik yıllarımda önünden geçmeye çekinirdim. esrarengiz bir yerdi kesinlikle. içeride benim çocuk aklımla anlayamayacağım ve ulaşamayacağım şeyler vardı. iyi hatırlarım, lise hayatım boyunca bir kez girdim öğretmenler odasına. namahrem bir odaya girer gibi girdim. öğretmenler kutsal işlerle meşgul oluyorlardı öğretmenler odasında. bir defasında da öğretmenler odasının kapısının önünde dolaşıp duruyorum diye kovalamıştı bir öğretmen beni. dışarıdan öğretmenler odası böyle bir yerdi.
sonra aradan yıllar geçti, ben de öğretmenler odasının müdavimlerinden oldum. farklı okullarda farklı öğretmenler odalarında bulundum. içeriden öğretmenler odası şöyle bir şey:
meslek erbapları içerisinde bir arada bulundukları zaman en az çıldıran, en az kahkaha ve çığlıklarla şenlenen, en az şımaran zümre öğretmenlerdir. elliden fazla öğretmeni olan okullarda da bulundum: öğretmenler odasında hiç bir zaman bütün öğretmenlerin samimiyetle toplu sohbet ettiklerine rastlamadım. öğretmenler gelir ve bir köşeye çekilirler. ellerinde çay ve resmi yazılar yoksa başka bir şey yoktur genelde. yani öyle öğretmenler odasına kapanıp boş derslerinde kitap okuyan, bilimsel çalışmalar yapan öğretmenler yok denecek kadar az. bir de birbirlerini en az tutan meslek mensuplarıdır öğretmenler. dolayısıyla öğretmenler odası sessiz harflerle dedikodu yapılan yerdir çoğu zamanda. hele okulda tipsiz ve mendebur bir müdür var ise, öğretmenler odası şenliktir. buradan öğretmenleri küçümsediğim anlamı çıkarılmasın. öğretmenlerin yükü ağırdır. hem öyle çok ağırdır ki, öğretmenler odası zihinlerindeki o yükü çekmez. yani ki öğretmenler odası bir fotokopi makinası, bir bilgisayar bir televizyon, bir genişçe masa ve evraklardan müteşekkil sığ bir yerdir. sigara içmek için kazan dairesine inen öğretmenlere emin olun kazan dairesi daha fazla zevk ve şevk vermektedir. öğretmenler odasında kendi sınıfında olduğundan daha neşeli olan öğretmen sayısı azdır. öğretmenin yeri hiç bir zaman öğretmenler odası olmamıştır, olamamıştır. bahçede etrafını saran öğrencilerle birlikte volta atmayı yeğler öğretmen. derste hiç iyi görmediği bir öğrencinin o teneffüste derdini dinlemeyi yeğler. öğretmenler odası öğretmenlerin başka gidecek yer bulamayınca uğradıkları yerdir. öğretmenler kantini daha sivil, daha özgürlük doludur. bahçedeki bank daha yumuşaktır öğretmenler odasındaki koltuktan. öğretmenler odası aslında hiç bir zaman öğretmenin olmamıştır.
devamını gör...
bence öğretmenlik öğretmenler odasında öğrenilir gerçeği sebebiyle öğretmenler için önemlidir.

belki küçük okullarda, az öğretmenle çalıştığım için bana göre genelde samimi sohbetlerin yapıldığı yerdir. akşamki diziyi bütün ayrıntıları ile anlatarak sıkan öğretmenler olduğu gibi öğrencilerle karşılaştığınız problemlerde çözüm üretmenize yardmcı olacak, bakış açınızı değiştirecek öğretmenler de vardır. ideallerini öldürmeye teşebbüs edenler olduğu gibi yüreklendirenler de vardır.


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar