öğretmenlerin 200 gün tatil yapması

aslında kabaca bir hesapla 200 ü aşıyor.
yaz tatili, sömestr, ramazan tatili, kurban tatili, hafta sonları, 29 ekim, 1 mayıs, 19 mayıs, 23 nisan, yılbaşı derken günler gelip de geçiyor bile.
devamını gör...
yüzyılın en zeka kokan tespitidir. ki genelde bu tip tespitler öğretmen olmayı başaramayanlar tarafından yapılır.

şimdi kendimden yola çıkacak olursam cumartesileri kurs yaptığım için haftada 6 gün çalıştım. yılda 52 hafta var. 8 hafta yaz tatili ve 2 hafta yarıyıl tatili. geriye 2 hafta kalıyor. yaklaşık 42 haftalık çalışma süresinde 42 tane pazar günü var. 10 haftalık tatil periyodu 70 gün yapar. 42+70=112. şimdi 112=200 diyorsanız gelin de size az biraz matematik dersi vereyim.

sayısal hesabını yaptık. gelelim şu iş dışı çalışma olayına. neredeyse her akşam planlama yapmak ve ileriki günler için hazırlık yapmak şart. günlük ve yıllık bazda ders planları, sınav hazırlıkları, veli ilişkileri, idari işler... şimdi çıkıp da bana öğretmenler çalışmadan para kazanıyor diyen olursa ahirette iki elim yakalarında olacaktır. ve hakkımı söke söke alacağım o müfterilerden. kaldı ki aldığımız maaş yaptığımız işin yanında devede kulak. azcık vicdanınızı elinize koyun ve empati yapmaya çalışın.
devamını gör...
herkesin işi kendine zordur dediğim sağlam tatil olayıdır. herkes kendine göre en zor işi yapmaktadır, herkes yaptığı işe göre az maaş almaktadır.

öğretmenlerin bu denli göze batmasının sebebi ise başka. bence de öğretmenlik kutsal bir meslek olmasına karşın, son zamanlarda etrafınıza bakın. işini layığıyla yapmak için canla başla çalışan kaç ögretmen var. uğraşanlar var mı var. ama azınlıkta. hani öğretmen arkadaşlarım olmasa inanacağım. diyeceğim ki gerçekten emek veriyorlar da hak ediyorlar. dönem sonunu zor getiriyor bu adamlar. çoğusu haftasonu ek ders falan da vermiyor. orada da yatıyor. haliyle bu da milletin gözüne batıyor. kurunun yanında yaş da yanıyor bu durumda.

bu tatil olayının ne kadar da gerekli öğretmenler için nasıl da elzem olduğunu savunmak yerine, evet kardeşim devlet vermiş bana iznimi paşa paşa yatıyorum keyfimin kahyası mısın, denilse sorun çıkmayacak.

not: 'öğretmen olmayı başaramamış biri'
devamını gör...
koronavirüsten dolayı bir buçuk ay tatili kapmış olan öğretmenler için gerçek olabilecek tatildir. ancak yaz tatilinde telafi yapılırsa işler değişir.
devamını gör...
kutsal olan mesleğin ruha baskısından dolayı yıpranma payı. 364 gün tatil yapılıp 1 gün çalıştırılmalılar. hatta çalıştırılma kelimesini kullandığım için ilk başta ben kendimi kınıyorum. ısterlerse lütfen teşrif ederler. maaşlarını az buluyorum,bence kendileri de az buluyor. bu kadar yıpranmaya ve bu denli kutsallıga yakışan bir ücret değil bunun karşılığı. yanlarına yaklaşınca bile sağdan soldan gospel geliyor havadan sudan bir choir geliyor. umarım maaşları aylık 150 bin dolar gibi bir konuma gelir ki belki yıpranma ve kutsallığına ufak da olsa katkı olur.
devamını gör...
sistemle alakalı bir durumdur.
herkes görevini yapıyor sonuçta.

burada sitem edilmesi gereken kişiler değil, sistemdir.
kişilere laf atmak size ancak öfke kazandırır. gerek yok.
devamını gör...
ücretli öğretmenleri saymazsak, özellikle lise grubundaki özel kurumlarda ve kurs merkezindekilerin çoğu nisan ayında çıkış verip maaş vermeyecek.

bu ara kadrolulara yarar ama onların ek ders işleri ne oldu bilmiyorum.

ayrıca olağanüstü bir durum var ne yapsın ulen insanlar. mağdur olanlar daha çok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar