öğüt verirken kendini unutan kişi

anında gözüme batan kişidir. tavsiye yahut vaaz verirken "şunu yapın, bunu yapın, onu unutmayın, bunu aklınızda tutun*" demek başkalarına öğüt verip kendini unutmaktır. gizli kibir demektir. kendisini ali bir makamda görüp, diğerlerini irşad ediyormuş gibi görmektir. daha önce camide böyle bir imam görmüştüm. acayip uzaklaşmıştım kendisinden.
devamını gör...
dünya görüşü ile yaşam tarzı uyuşmayan kişi. evet. dünya görüşünü hayata yansıtanların bazı ödeyeceği ağır bedeller vardır.

samimiyeti ya da samimiyetsizliği bu bedellerden korkmamak ya da korkmaktan çıkarabiliriz.
devamını gör...
bakara suresi 44. ayetin uyarısıdır.

siz kitabı okuyup durduğunuz halde, insanlara erdemli olmayı öğütlüyor da kendinizi unutuyor musunuz? hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?
devamını gör...
kendinde hata olmadığını düşünen kişi olmakla birlikte, kendisinin yaptığı hatayı yapmamasını isteyen kişinin öğüdü de olabilir. imam gazali, kimya-yı saadet kitabında buna ilişkin yakın ifadeler olarak diyor ki; "kendisinin yaptığı hatayı, başkasına yapma demek bir açıdan uygun olabilir. o da 'ben bu hataya düştüm sen düşme' öğüdüdür." bir de şu açıdan bakmak gerek; bal'ın kendisine iyi gelmeyeceğini düşünerek zararlıdır ifadesini kullanıp da 40 gün boyunca ağzına bal koymayan âlimler de mevcuttur tarihte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar