okan murat öztürk

anadolu geleneksel müziğinin ve bu müziğin vazgeçilmez çalgısı bağlamanın önemli temsilcilerinden biri olan okan murat öztürk, 1967 yılında ankara'da dünyaya geldi. jeoloji mühendisli bölümünden mezun olan öztürk, geleneksel müziği ve bağlama çalma tekniklerini, otantik kaynakları (muharrem ertaş. ramazan güngör neşet ertaş, feyzullah çınar, vb) ve usta sanatçıları (mehmet erenler, musa eroğlu,talip özkan, arif sağ, vb) dinleyerek öğrendi. c. güla ve m. aktan gibi hocalarla da doğrudan çalışma olanağı oldu. "kültür bakanlığı ankara dthm korosun'da ve 'trt'de bağlama sanatçısı olarak görev yaptı.

1984'ten başlayarak, yurtiçi ve dışında, çeşitli düzeylerde bağlama eğiticiliği yaptı. öztürk, 1988'de türkiye'de ilk kez, bağlama ailesi çalgıları ve anadolu müziğini tanıtma amacını taşıyan "bengi bağlama topluluğu"nu kurdu. bu toplulukla birlikte, aralarında ankara uluslararası müzik festivali ve houston uluslararası festivali gibi önemli festivallerin de bulunduğu çok sayıda organizasyonda yer aldı. 1990'dan itibaren, bağlama ailesi çalgıların (cura, bağlama, tanbura, divan) armonik çalınış olanakları üzerine, türkiye'nin önde gelen besteci ve eğiticilennden, ertuğrul bayraktar'la çalışmalar yaptı. türk müziği ve özellikle de anadolu makamlarına özgü bir çok seslendirme yöntemi olan, "kemal ilerici (dörtlü armoni) sistemi "ne dayanan bu çalışmalar sonucunda, özgün bir repertuarın geliştirilmesini sağladı.

öztürk, yurt içinde katıldığı konser, festival ve sempozyumların yanısıra, amerika, almanya, isviçre, küba ve tacikistan'da konserler verdi. e.oğur (perdesiz gitar), a.kanneci (klasik gitar), hasan yükselir (bariton), tolga çandar (bariton), ömer yılmaz (tenor) gibi sanatçılarla birlikte, stüdyo çalışmaları, tv-radyo programları ve konserler gerçekleştirdi. sanatçı ayrıca, geleneksel çalgılardaki transpoze akort ve pozisyon sorunlarını çözmek amacıyla, "dört telli saz" ve "bas bağlama" gibi yeni çalgıların tasarım ve terası üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

bugüne dek yayınlanmış albümleri; "hiç" (1999-erkan oğur ile birlikte), "güneş bahçesinden ezgiler" (1999-bengi bağlama üçlüsü'yle birlikte), "eski havalar" (1998-solo) ve "turkish authentic saz" (1997-solo).
devamını gör...
sözüyle, sazıyla, tınısıyla, acısı ile tatlıyla inanılmaz rafine bir adamdır. billur tuz gibi müzik yapar.

katre programı ile trt'yi şenlendirmişliği vadır.

bengi bağlama üçlüsü ile yaptıkları ayrı bir güzel; solo albümleri bir başkadır.
ama erkan oğur'lu "hiç" albümü... bir benzeri gelmemiş bir altın değerinde çalışmadır.
devamını gör...
hangi türküyü söylerse söylesin türkü gibi söylüyor. bu yüzden türküseverlerce el üstünde tutularak beğeniliyor. "türkü adam" lakabı da en çok ona yakışıyor kanımca. yöresi, yurdu, şivesi fark etmeksizin yorumladığı türkülerle yaptığı albümler her türküsü ile hep birinci sınıf.
"dereler buz bağladı" üzerine "hastane önünde incir ağacı"nı onun sazından ve sesinden dinleyenler bir daha iflah olmuyor, diye biliyorum.
(bkz: içsem öldürürler içmesem öldüm)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar