dün gece bir sohbette duyup da şaşırdığım, çok ilginç ve bir o kadar da güzel olay. söz konusu sahabelerin mahcubiyet yaşamamaları için hiçbir zaman hiçbir şekilde isimleri açıklanmamış. bilenler bu olayı onların yüzüne hiç vurmamış.

şimdi olsa neler olurdu düşünemiyorum bile. sanal alemlerde neler neler yaşanırdı. rabbim hepimize sahabeler gibi yaşamayı nasip etsin inşallah. *
devamını gör...
bu konuyla ilgili çok ilginç bir anektod var. peygamberimiz, uhud savaşı’ndan bir sonraki savaş olan hendek savaşı’nda bu sahabeleri çağırarak fikirlerini soruyor. sahabelerin utanç ve eziklik içerisinde peygamberin karşısına çıktığı fakat peygamberin tek bir rencide edici söz bile söylemeden onların görüşünü aldığı söyleniyor.

nitekim uhud savaşı’ndaki olay üzerine inen ayet de şu şekildeydi:

“ey peygamber! Allah'ın rahmeti sebebiyle sen onlara yumuşak davrandın. eğer onlara karşı kırıcı ve sert olsaydın, çevrenden dağılır giderlerdi. artık onları bağışla ve affedilmeleri için dua et. toplumu ilgilendiren her konuda onlara danış, görüşlerini al; sonra bir hareket şekline karar verince de, Allah'a güven. çünkü Allah, kendisine güvenip, dayananları sever.”

insanoğlu ne kadar aşırı. Allah’ın ve peygamberin affettiği sahabelerle ilgili hadsiz yorumlar yapabiliyor bazen. Allah doğru yolu göstersin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar