oksitosin

hipofiz bezinden salgılanan başŸka bir dişŸi hormonudur...görevi sınırlı olup,hamile kalan bayanlarda salgılanır....
doğŸumu kolaylaşŸtırır ,sütün süt kanallarına geçişŸini sağŸlar...
devamını gör...
endokrinoloji dersindeki anımı canlandırmış hormon:
dersi anlatan hoca: oksitosin kadında da erkekte de mevcuttur. kadında sütün fışkırmasını sağlarken erkekte ise semenin dışarıya çıkışını sağladığına dair bazı görüşler vardır.
yanımda oturan arkadaş: her koşulda bir şey fışkırttırıyor yani.
devamını gör...
karısını döven, çocuğunu azarlayan kırolarda seviyesi düşüktür. belki de hiç yoktur, bilemiyorum.

oksitosin naif bünyelerin hormonudur. erkeğin içindeki kadınsı yanı dışarı çıkarır.
devamını gör...
onu en çok bağlanma hormonu olarak tanıyoruz. hatta eliminatif materyalist nörofelsefeci ablamız patricia churchland, braintrust / güvenen beyin kitabında oksitosinin ahlakın ve bağlanmanın nörobiyolojisindeki yerini anlatır bize.

oksitosin, primer olarak beyinde nöromodülatör görevi olan bir memeli hormonudur. beyinde hipotalamusta sentez edilir ve arka hipofizden salınır.

daha ziyade üremedeki rolü ile bilinir. özellikle doğum esnasındaki ve doğum sonrasındaki rolü önemlidir. doğum esnasında serviks ve uterusun gerilmesi ile çok miktarlarda salınır, rahim kaslarının kasılmasını uyarır ve doğumu kolaylaştırır. doğumdan sonra ise meme başı uyarısı ile sütün salınımını sağlayarak emzirmeye yardımcı olur.

oksitosin yunanca ὼκυτοκίνη, ōkytokínē, “hızlı doğum” kelimesinden gelmektedir. britanyalı farmakolog sir henry hallett dale 1906 yılında bu hormonun uterus kasılmalarındaki etkilerini keşfinden sonra bu ismi kullanmıştır.

devamını gör...
ingiliz bilim adamları hapishanedeki suçlu denekler üzerinde yaptıkları deneylerde oksitosin noksanlığı bulmuşlar.sonuçta oksitosin eksikliğinin insanları psikopat eğilimli yaptığını söylemişler.fazlalığında ise doğum sonrası annelerde olduğu gibi şefkat veriyormuş.oksitosin hormonu fazla olanlar eşlerine kesin bağlılık gösteriyormuş!oksitosininiz(!) bol olsun!
devamını gör...
1980 sonrası ağırlık kazanan hormon üzerine bilimsel çalışmalar oksitosin hormonunun davranışlar üzerine etkisine dair yeni bulgular sunmuştur.

örneğin; orgazm, sosyal tanıma, eşler arasındaki bağ, anksiyete ve anne davranışları bu çerçevede sayılabilir. bu yüzden birçok kaynakta "aşk hormonu" olarak anılır. oksitosin salgılanmasındaki yetersizlik ise sosyopati, (gbkz: psikopati, narsisizm eğilimi güçlendirir..)
devamını gör...
13. (Tematik)
(bkz: synpitan)
halk arasında suni sancı olarak bilinen hormon.
gerek doğumu hızlandırmak gerek oct yapmak gerekse gevşemiş uterusu toplamak için kullanılır. bebek doğum odasında annesine emzirtilir ki uterus bir an evvel sıkılaşsın kanama azalsın.
devamını gör...
son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu öyle aşk hormonu, iyilik meleği timsalini yansıtmadığı gibi kıskançlığı, bencilliği vb. kötü yetileri tetikliyor. mesela özgüveni yetersiz asosyal kişilerde sosyal ilişkilerde gözle görülür bir olumluluk ortaya koyarken özgüveni yüksek kişilerde hiçbir halta yaramıyor. ayrıca kullanılan burun spreyinin hiçbir işe yaramadığı da ortaya konmuş.
devamını gör...
kabaca sosyal baglanma hormonu olarakta bilinir. örneğin: annenin ilk bebegi kucagına alıp emzirmeye başladığı o anda , annedeki bu hormon miktarı artarak, anne ve bebek arasinda güven duygusu ile birlikte bir bağ oluşur. bununla birlikte: sarılma,tokalaşma , öpüşme( aşık olunan kişi ile gerçekleşirilen bir eylemse daha yüksek düzeyde salgılanır.) gibi anlarda da bu hormon miktarı artış gösterir. yine son dönemlerde yapılan araştırmalarda, çok eşli olmaya meyilli kişilerin, beyinlerinde ki oksitosin antenlerinin sayısının daha az olduğu tespit edilmistir.
devamını gör...
annelik ve aşk hormonudur. bir annenin bebeğini sevmesinde, ona bağlanmasında, sahiplenmesinde ve korumasında önemli rol oynamaktadır. aşk konusunda da kişiyi, karşısındaki insana âşık edip tutku ve bağlılık yaratmaktadır.
devamını gör...
fazla salgılanması halinde kişinin yastığına sarılarak uyumasına sebebiyet verdiğini düşündüğüm hormon.
bu hormonla alakalı bir çalışma görmüştüm. yaşlı kişilere sarılmanın onlardaki oksitosin seviyesini artırdığı ve bunun onların kas sistemine olumlu etkide bulunduğuyla alakalıydı. bayramın bitmesine saatler kala ninelere dedelere son bir kez daha sarılalım a dostlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.